ČSÚ: Maloobchodní tržby v červenci klesly

02. září 2011, 12:30 - MediaFax, Miloslav Hamřík
02. září 2011, 12:30

Maloobchodní tržby v Česku meziročně v červenci klesly bez očištění o 1,7 procenta. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).

Foto: Profimedia.cz

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 4,9 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,7 procenta, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 1,9 procenta a za opravy o 0,8 procenta.

I když částečně jde červencový pokles na vrub nižšímu počtu pracovních dnů, přesto je výsledek velmi slabý. Vychází totiž z nízkého srovnávacího základu a navíc byl červenec docela dobrým měsícem pro prodeje aut,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezónně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 1,9 procenta. Bez očištění tržby klesly meziročně o 3,1 procenta, v tom za potraviny o 6,2 procenta, pohonné hmoty o 3,3 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,4 procenta.

Data potvrzují, že domácnosti v průměru šetří. To se projevuje růstem tržeb u prodeje použitého zboží. Vysvětlení je prosté. Části domácností kvůli úsporným balíčkům vlády poklesly příjmy a tím i výdaje. Navíc výhled je mizerný. Lidé odkládají nákupy, které nespěchají. Mimochodem podobné šetření jsme viděli také s příchodem poslední krize,“ komentuje statistiky Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance a dodává: “Ohledně maloobchodu jsme nyní velmi pesimističtí. Rozhodně bychom si krámek neotevírali. Z našeho pohledu je nyní perspektivní pouze prodej přes internet. Zde rostou tržby kontinuálně už několik let a nyní jsou meziročně vyšší o 8,5 %. I zde ale už pozorujeme zpomalení růstu.

Největší vliv na celkový pokles tržeb měl nižší prodej potravin, a to jak v nespecializovaných, tak i specializovaných prodejnách (o 6,4 procenta; resp. o tři procenta). Poprvé od počátku roku se snížily tržby za potraviny i v běžných cenách (o 1,7 procenta). Přetrvával pokles prodeje pohonných hmot, tržby se dále snížily za prodej farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží o 2,6 procenta a výrobků pro domácnost o 0,1 procenta. Naopak rostly tržby za textil a obuv o 7,7 procenta, výrobky pro kulturu a rekreaci o 3,7 procenta a počítačové a komunikační zařízení o 2,8 procenta. Dále pokračoval růst prodeje zboží prodávaného přes internet či prostřednictvím zásilkové služby o 8,5 procenta, avšak tempo růstu se ve srovnání s předchozími měsíci letošního roku zpomalilo.

Zcela v souladu s předchozími měsíci se spotřebitelé opět více odklonili od kamenných obchodů a své zně tak zažívají zásilkoví a internetoví obchodníci,“ uvedl dále Dufek.

Za meziročním poklesem stojí zejména nižší počet pracovních dní oproti loňskému červenci. Spotřebitelé měli tak letos na své útraty méně času. Pokles v prodeji potravin a již tradičně i u pohonných hmot byl částečně kompenzován slabým růstem v prodeji automobilů, kde se výrazný červnový pokles neopakoval. Opět jsme se tedy nedočkali růstu tržeb napříč jednotlivými segmenty, neboť spotřeba domácností zůstává brzděna špatnými ekonomickými zprávami, zejména ze zahraničí, ale i vývojem na domácím trhu práce. Oproti předchozím letům navíc již prodejci nemají takový prostor zlevňovat. Rostoucí trend lze tak nadále očekávat především u moderních trendů nakupování. Jedná se zejména o nejrůznější formy on-line prodeje. Internetoví prodejci těží především z nižších nákladů, které jim umožňují lákat zákazníky na nižší ceny než kamenní prodejci,“ říká Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít