ČSÚ: Maloobchodní tržby v červenci klesly

02. září 2011, 12:30 - MediaFax, Miloslav Hamřík
02. září 2011, 12:30

Maloobchodní tržby v Česku meziročně v červenci klesly bez očištění o 1,7 procenta. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).

Foto: Profimedia.cz

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 4,9 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,7 procenta, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 1,9 procenta a za opravy o 0,8 procenta.

I když částečně jde červencový pokles na vrub nižšímu počtu pracovních dnů, přesto je výsledek velmi slabý. Vychází totiž z nízkého srovnávacího základu a navíc byl červenec docela dobrým měsícem pro prodeje aut,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezónně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 1,9 procenta. Bez očištění tržby klesly meziročně o 3,1 procenta, v tom za potraviny o 6,2 procenta, pohonné hmoty o 3,3 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,4 procenta.

Data potvrzují, že domácnosti v průměru šetří. To se projevuje růstem tržeb u prodeje použitého zboží. Vysvětlení je prosté. Části domácností kvůli úsporným balíčkům vlády poklesly příjmy a tím i výdaje. Navíc výhled je mizerný. Lidé odkládají nákupy, které nespěchají. Mimochodem podobné šetření jsme viděli také s příchodem poslední krize,“ komentuje statistiky Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance a dodává: “Ohledně maloobchodu jsme nyní velmi pesimističtí. Rozhodně bychom si krámek neotevírali. Z našeho pohledu je nyní perspektivní pouze prodej přes internet. Zde rostou tržby kontinuálně už několik let a nyní jsou meziročně vyšší o 8,5 %. I zde ale už pozorujeme zpomalení růstu.

Největší vliv na celkový pokles tržeb měl nižší prodej potravin, a to jak v nespecializovaných, tak i specializovaných prodejnách (o 6,4 procenta; resp. o tři procenta). Poprvé od počátku roku se snížily tržby za potraviny i v běžných cenách (o 1,7 procenta). Přetrvával pokles prodeje pohonných hmot, tržby se dále snížily za prodej farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží o 2,6 procenta a výrobků pro domácnost o 0,1 procenta. Naopak rostly tržby za textil a obuv o 7,7 procenta, výrobky pro kulturu a rekreaci o 3,7 procenta a počítačové a komunikační zařízení o 2,8 procenta. Dále pokračoval růst prodeje zboží prodávaného přes internet či prostřednictvím zásilkové služby o 8,5 procenta, avšak tempo růstu se ve srovnání s předchozími měsíci letošního roku zpomalilo.

Zcela v souladu s předchozími měsíci se spotřebitelé opět více odklonili od kamenných obchodů a své zně tak zažívají zásilkoví a internetoví obchodníci,“ uvedl dále Dufek.

Za meziročním poklesem stojí zejména nižší počet pracovních dní oproti loňskému červenci. Spotřebitelé měli tak letos na své útraty méně času. Pokles v prodeji potravin a již tradičně i u pohonných hmot byl částečně kompenzován slabým růstem v prodeji automobilů, kde se výrazný červnový pokles neopakoval. Opět jsme se tedy nedočkali růstu tržeb napříč jednotlivými segmenty, neboť spotřeba domácností zůstává brzděna špatnými ekonomickými zprávami, zejména ze zahraničí, ale i vývojem na domácím trhu práce. Oproti předchozím letům navíc již prodejci nemají takový prostor zlevňovat. Rostoucí trend lze tak nadále očekávat především u moderních trendů nakupování. Jedná se zejména o nejrůznější formy on-line prodeje. Internetoví prodejci těží především z nižších nákladů, které jim umožňují lákat zákazníky na nižší ceny než kamenní prodejci,“ říká Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít