ČSÚ: Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně rostla

09. prosince 2010, 10:34 - ČTK
09. prosince 2010, 10:34

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,8 procenta, tedy o 0,2 procentního bodu méně než předpokládal předběžný odhad. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt zvýšil o 1,0 procenta; předběžně se uváděl růst o 1,1 procenta.

Foto: Martin Siebert

K růstu přispěla zejména odvětví zpracovatelského průmyslu, tržních služeb a obchodu. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Předběžný odhad meziročního vývoje HDP zveřejněný 12. listopadu byl zejména v důsledku změny odhadu vývoje nepřímých daní snížen o 0,2 procentního bodu,“ uvedl ČSÚ. Bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy byl HDP ve třetím čtvrtletí meziročně vyšší o 2,5 procenta při nižším počtu pracovních dní než ve stejném čtvrtletí roku 2009.

I přes revizi byly původní odhady trhu překonány. Růst české ekonomiky tak ve třetím čtvrtletí považujeme za stále solidní a zvyšujeme náš odhad na letošní růst české ekonomiky z 1,7 procenta na 2,2 procenta,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Příští rok je ovšem nutné kvůli úsporným opatřením počítat s nižším růstem ekonomiky.

V mezičtvrtletním srovnání rostl HDP nepřetržitě již pět čtvrtletí. Oproti dnu ekonomiky ve druhém čtvrtletí 2009 byl HDP v letošním 3. čtvrtletí vyšší o 3,3 procenta. Po prudkém poklesu v loňském prvním čtvrtletí o 3,6 procenta se tak HDP podle statistiků postupně zotavoval. Do absolutně nejvyšší dosažené úrovně z 3. čtvrtletí 2008 mu zatím chybí 1,8 procenta.

Na nabídkové straně ekonomiky se ve třetím čtvrtletí na meziročním zvýšení hrubé přidané hodnoty (HPH) reálně o 3,7 procenta podílela především objemově významná odvětví zpracovatelský průmysl (růstem o 10,7 procenta), tržní služby (růstem o sedm procent) a obchod růstem o 5,3 procenta.

V rámci zpracovatelského průmyslu se výrazně dařilo automobilovému průmyslu, strojírenství a výrobě elektrických a optických přístrojů a zařízení, u činností obchodního charakteru přispěl k růstu zejména velkoobchod. Naopak v odvětví zemědělství HPH klesla vlivem nepříznivých klimatických podmínek téměř o čtvrtinu, pod loňskou úrovní zůstaly též stavebnictví a netržní služby. Ve srovnání s druhým čtvrtletím HPH vzrostla o 1,5 procenta, tahounem ekonomiky byla stejně jako v meziročním srovnání zejména odvětví obchodu a zpracovatelského průmyslu.

Jednotlivé složky poptávky přispěly ve třetím čtvrtletí k růstu HDP rozdílně, když klíčovou roli měla stejně jako v předchozím čtvrtletí tvorba kapitálu a v jejím rámci zvýšení zásob. Výdaje na konečnou spotřebu byly v úhrnu o 0,7 procenta vyšší než ve stejném čtvrtletí minulého roku a přispěly tak k růstu HDP v rozsahu 0,5 procentního bodu. Přírůstek zabezpečily domácnosti meziročním růstem výdajů o 1,2 procenta, zatímco výdaje vládních institucí meziročně klesly o půl procenta.

Meziroční růst tvorby hrubého kapitálu o výrazných 14,4 procenta přispěl ke zvýšení HDP v rozsahu 3,1 procentního bodu. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně vyšší o 1,7 procenta. Zásoby, bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy, se v průběhu 3. čtvrtletí zvýšily v běžných cenách o 19,9 miliardy Kč (zatímco ve 3. čtvrtletí roku 2009 naopak o 5,2 miliardy Kč klesly).

Mezičtvrtletní růst tvorby hrubého fixního kapitálu o 3,7 procenta byl nejvyšší za tři roky, když se v něm promítly mimo jiné investice do fotovoltaiky. Přebytek zahraničního obchodu zbožím a službami byl o 22,9 miliardy Kč nižší než ve stejném čtvrtletí roku 2009, a to zčásti vlivem výrazného zhoršení směnných relací o 2,3 procentního bodu. V reálném vyjádření vzrostl vývoz o 14,1 procenta, zatímco dovoz o 16,6 procenta. Zahraniční obchod tak vývoj HDP ovlivnil negativně v rozsahu 0,9 procentního bodu.

V běžných cenách HDP ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 2,5 procenta na 925,4 miliardy korun. Takzvaný implicitní deflátor HDP meziročně klesl o 0,3 procenta především vlivem vývoje směnných relací v zahraničním obchodu. HDP zemí evropské sedmadvacítky očištěný o vliv sezónnosti vzrostl podle odhadu Eurostatu ve 3. čtvrtletí 2010 meziročně o 2,2 procenta. Ze zemí hlavních obchodních partnerů ČR vzrostl v tomto období HDP v Polsku o 4,7 procenta, na Slovensku o 4,2 procenta, v Německu o 3,9 procenta a v Rakousku o 2,5 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít