ČSSD na sjezdu rovnala vztah se Zemanem, ukázala touhu vyhrát

16. března 2013, 18:13 - čtk
16. března 2013, 18:13

Svou jasnou touhu vykročit směrem k převzetí vládní odpovědnosti po příštích parlamentních volbách ukázala na 37. sjezdu v Ostravě ČSSD nejsilnější česká politická strana. K očekávanému klidnému vládnutí by jí mělo pomoci i urovnání vztahů s bývalým předsedou strany, nyní prezidentem Milošem Zemanem, který sociálním demokratům v ostře sledovaném pátečním vystoupení nabídl přátelství.

Zeman sklidil od dojatých delegátů potlesk vestoje za svůj projev, ve kterém jasně prohlásil, že jako český občan by si vítězství ČSSD v příštích volbách přál. Doporučil také po takovém volebním vítězství ustavení menšinové jednobarevné vlády založené na dohodě parlamentní levice.

ČSSD s touto variantou vážně počítá. Výhody jednobarevné vlády při své dnešní návštěvě sjezdu zdůrazňoval lídr slovenské SD-Smer a premiér Robert Fico. Ve hře však stále zůstávají úvahy o možnosti většinové koalice se středovými stranami, pokud se do nové Sněmovny dostanou.

Naopak přímá vládní spolupráce s komunisty je po sjezdu zřejmě vyloučená. Jasnou většinou totiž delegáti odmítli návrh zrušit dlouholeté bohumínské usnesení, zakazující ČSSD spolupráci s extremistickými stranami, v nynějších podmínkách především s KSČM.

Formálním výsledkem sjezdu, který se konal v netradičních a působivých kulisách multifunkční auly Gong, je v první řadě potvrzení silné pozice tandemu v čele strany. Své funkce předseda Bohuslav Sobotka i statutární místopředseda Michal Hašek obhájili s přehledem. Oba jsou zjevně rozhodnuti přes dřívější spory demonstrovat jednotu v nejvyšších patrech strany.

Krokem sjezdu k usmíření se Zemanem a vítězstvím skupiny jeho vnitrostranických příznivců byla výměna prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera ve funkci místopředsedy za plzeňského hejtmana Milana Chovance. Opakovaná volba místopředsedkyně, kterou podle stanov musí ČSSD mít, pak přinesla „vyvážení“, protože vedení strany opustila Marie Benešová, netající se svou podporou nového prezidenta.

Prezidenta, který na sjezd přiletěl vrtulníkem, také nepochybně potěší cíl ČSSD zavést majetková přiznání, jeden z jeho často opakovaných prezidentských plánů. Strana dnes přijala programové teze, na nichž chce založit svůj předvolební program, s názvem „Nový začátek pro naši zemi“. Shrnuje v něm své recepty na oživení ekonomiky i daňové změny a posílení sociálního státu, včetně například odmítnutí druhého pilíře důchodové reformy.

Lepší přípravě na vládnutí má napomoci také obměna stínové vlády, o níž Sobotka začal hovořit. Kabinet, jehož někteří členové už například připravují „stínový rozpočet“ pro příští rok, mají v jeho představách opustit do několika týdnů nejslabší články.

Změna stanov, kterou dnes sjezd přes drobnou „hlasovací nehodu“ také přijal, zase zajistí Sobotkovu staronovému vedení větší pravomoci při výběru kandidátek. Zajistit to má lepší kontrolu, aby se na kandidátky nedostali v regionech lidé s dobrými konexemi, ale o mnoho horší pověstí u veřejnosti. Naopak na sjezdu zněly zmínky o potřebě získat ke kandidatuře také respektované nestraníky.

V ČSSD se tak ze všech sil připravují na to, jak volby vyhrát, ale také na to, co po nich s Českou republikou dělat. Předseda Sobotka v úvodním projevu podotkl, že strana převezme „vybydlenou zemi“, také další delegáti nešetřili kritikou na adresu kroků a vůbec existence nynější koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS).

To základní, o co se na ostravském sjezdu Sobotkovo vedení sociální demokracie snažilo, se ale zřejmě podařilo. Největší viditelný konflikt se odehrál o udržení prezidentského kandidáta Dienstbiera v užším stranickém vedení, kde si ho Sobotka přál. Opakovat se také musela volba místopředsedkyně a delegáti škobrtli při schvalování stranických stanov. Jinak ale ČSSD ze všech sil působila tak, jak ji charakterizoval její předseda: jako konsolidovaná a dospělá politická síla s ambicí převzít vládní odpovědnost a uspět také v dalších volbách.

Volby do Poslanecké sněmovny se mají v řádném termínu konat na jaře roku 2014, zemi v příštím roce čekají ještě volby evropské a na podzim komunální a doplňovací volby do třetiny Senátu.


Čtěte také:

ČSSD: Až vyhrajeme volby, budeme zvyšovat daně

Bohumínské usnesení ČSSD nezměnila - do vlády s komunisty nepůjde

Politologové očekávají, že ČSSD bude působit jednotně, možné spory utají


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít