ČSSD chce majetková přiznání

14. dubna 2003, 00:00 - (šra)
14. dubna 2003, 00:00

ODS: Je to pokus o skandalizaci soukromí vybraných osob Sociální demokraté se budou snažit prosazovat zákon o majetkových přiznáních. A to i přes to, že současní koaliční partneři v minulém volebním období smetli zákon po dvakrát ze stolu.

ODS: Je to pokus o skandalizaci soukromí vybraných osob

Sociální demokraté se budou snažit prosazovat zákon o majetkových přiznáních. A to i přes to, že současní koaliční partneři v minulém volebním období smetli zákon po dvakrát ze stolu.

Zákon o majetkových přiznáních je jednou z trvalek, jimiž chtějí sociální demokraté omezit hospodářskou a finanční kriminalitu, především daňové úniky. Zároveň považuje ČSSD prosazení zákona za jednu z podmínek úspěšného plnění programového prohlášení vlády. Místopředseda ČSSD Stanislav Gross, který na nedávném sjezdu strany přišel s návrhem na prověrku plnění vládního programu, považuje právě přijetí zákona o majetkových přiznáních za stěžejní programovou prioritu. A na jejich splnění hodlají socialisté trvat. Jak však sdělil Profitu poslanec US-DEU Karel Kühnl, na žádném koaličním jednání se zatím o majetkových přiznáních nehovořilo. Není proto vyloučeno, že jejich otázka se může stát problematickým bodem v koalici, protože představy koaličních partnerů se od představ ČSSD liší. Oproti minulému návrhu zákona by však neměl být současný zákon omezen výší majetku, ale důvodným podezřením finančního úřadu, že daňový subjekt vlastní majetek, který nebyl zdaněn. Ministerstvo financí tak reagovalo na výtky koaličních partnerů, aby zákon je primárně zaměřen proti bohatým. V původní verzi se totiž uvažovalo o tom, že daňové přiznání podávala každá fyzická osoba s majetkem vyšším než deset milionů korun. Zatím ovšem není jasné, co by mělo být míněno oním „důvodným podezřením“, ani jakého majetku by se měla případná kontrola týkat. Proti zákonu o majetkových přiznáních je ODS. I upravený a zmírněný zákon by totiž podle jejích představitelů opět dělil společnost na ty, kteří budou muset majetkové přiznání podat, a na ty, kteří tak učinit nebudou muset. Podle poslance Michala Doktora mají i dnes finanční úřady dostatek možností, jak zjistit daňové úniky formou místního šetření. „Nechápu, proč by mělo být součástí správce daně zjišťovat cokoli, co je nad rámec podnikání či jiné výdělečné činnosti,“ říká poslanec. „Celý návrh tak nemohu nazvat jinak, než jako pokus o skandalizaci soukromí vybraných daňových plátců.“ Rozporuplně se na návrh dívá předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Z vlastních informací ví, jaké mají mnohdy finanční úřady problémy s některými podnikateli, kteří mají sice obrovský majetek, který jim rok od roku roste, ale kteří přitom neodvádějí prakticky žádnou daň z příjmu. „To je problém, a například v USA mají podnikatelé povinnost dokladovat, kde ke svému majetku přišli.“ Zavedení majetkových přiznání by navíc podle šéfa podnikatelů mohlo nadále vychýlit práva a povinnosti daňových subjektů a finančních úřadů ve prospěch berňáků. Plošné zavedení majetkových přiznání odmítá i poslanec US-DEU Karel Kühnl. Nebránil by se ale tomu, kdyby majetková přiznání sloužila jako podklad pro případná trestní stíhání. Stejně tak si Kühnl myslí, že by měl nějakým způsobem dokladovat své majetkové poměry občan, který žádá po státu jakékoli dávky. V tom se ostatně shodují všechny politické strany vyjma komunistů, ale i podnikatelé.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít