ČSOB stáhla z Řecka čtyři miliardy

12. listopadu 2010, 15:08 - Petra Pelantová
12. listopadu 2010, 15:08

Státní dluhopisy

Angažovanost tuzemských bank v řeckých státních dluhopisech se tenčí. ČSOB držela ještě letos v květnu bondy vydané řeckou vládou v objemu 7,91 miliardy korun. V současné době už ale drží pouze 3,65 miliardy, jak banka uvádí ve výsledcích za třetí letošní čtvrtletí. Během pěti měsíců tedy prodala řecké státní dluhopisy v objemu přesahující čtyři miliardy korun.
„V důsledku významného zhoršení bonity emitenta se skupina rozhodla v roce 2010 postupně prodat celé portfolio dluhových cenných papírů emitovaných řeckou vládou klasifikovaných jako Finanční investice držené do splatnosti. V návaznosti na toto rozhodnutí skupina reklasifikovala dluhopisy v objemu 8,217 miliardy korun do portfolia realizovatelných finančních aktiv, ze kterého mohou být následně prodány za vhodných tržních podmínek,“ sdělil ředitel externí komunikace ČSOB Ivo Měšťánek.
Česká národní banka (ČNB), která dosud tvrdila, že expozice českých bank vůči dluhopisům řecké vlády vychází na méně než půl procenta celkových aktiv bank, nyní zveřejněná data upřesnila. „Objem řeckých dluhopisů v držení českých bank představuje necelou třetinu procenta celkových aktiv bankovního sektoru,“ uvedl Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB. Třetina procenta celkových aktiv je dle aktuálních bilance bank 14,29 miliardy korun.

(Ne)proděláme

Podrobnosti o prodeji ČSOB nezveřejnila. Bez znalosti doby, kdy banka řecké dluhopisy pořídila, se lze jen těžko dohadovat, jak moc na prodeji prodělala. „To je opravdu velmi těžké říct. V tom období (od letošního května do září, pozn. red.) se cena řeckých dluhopisů pohybovala mezi sedmdesáti až pětaosmdesáti procenty nominální hodnoty. Pokud bychom to tedy velmi zjednodušili a předpokládali, že banka nakupovala dluhopisy za nominální cenu, potom by ztráta mohla činit přibližně jednu čtvrtinu. Ale skutečná nákupní cena mohla být i výrazně jinde,“ odhaduje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Výši výdělku či prodělku z čísel, která banka zveřejňuje, odvodit nelze. Je ale téměř vyloučeno, aby ČSOB na prodeji vydělala. Když totiž prodávala v období mezi květnem a zářím, vydělat mohla pouze tehdy, jestliže nakupovala v prvním letošním čtvrtletí. To je ale velmi nepravděpodobné, neboť by šlo o spekulativní nákup.
Lze také pouze odhadovat, co banku k prodělečnému prodeji vedlo. Podle oslovených analytiků zřejmě zvítězila snaha snížit riziko vyplývající z angažovanosti v problematických cenných papírech, což může souviset s plánem mateřské KBC prodat část ČSOB na burze. ČSOB se totiž zbavovala i rizikových dluhopisů Itálie. Zatímco ještě v květnu držela ČSOB italské vládní dluhopisy v objemu 5,17 miliardy korun, k devátému listopadu už jde pouze o dvě miliardy korun, jak ČSOB uvádí ve výsledcích za třetí letošní čtvrtletí.

Komerční banka vyčkává

Řecké dluhopisy drží kromě ČSOB i Komerční banka, která ovšem uvedla, že před splatností se jich zbavit nehodlá. „Expozici vůči Řecku máme ve výši 7,5 miliardy korun v amortizovaných nákladech, respektive 6,5 miliardy korun v účetní hodnotě. Dluhopisy jsme pořídili s úmyslem držet je do splatnosti,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Pokud Řecko nezbankrotuje a investoři vyčkají do splatnosti jeho bondů, na investici nelze prodělat. „Pokud Řecko své závazky řádně splatí, pak nákup řeckého dluhu bude výhodný. Naopak společnosti, které řecký státní dluh pořídily v minulosti za téměř bezrizikové sazby a dnes by ho chtěly nebo musely prodat za tržní cenu, na tom prodělají,“ konstatoval Petr Kříž, partner společnosti PricewaterhouseCoopers Audit.
Dluhopisy Řecka i zmiňované Itálie patří do problematického regionu, za který se zaručila Evropská centrální banka tím, že přislíbila brát dluhopisy vydané vládami těchto zemí do zástavy. Tím ulevila bankám, které měly problémové bondy v portfoliu, neboť jim v případě potřeby vlastně přislíbila likviditu oproti zástavě těchto dluhopisů. Dluhopisy problematických zemí jižní Evropy nakupovala také italská skupina UniCredit. Zda však některé z nich skončily v účetních knihách české dcery, není jasné, protože čísla banka zveřejňuje pouze na úrovni celé skupiny. Česká spořitelna už dříve uvedla, že dluhopisy Řecka nemá. Pryč s Řeckem (expozice ČSOB vůči dluhopisům států jižní Evropy, v miliardách korun)
Země*listopad 2010*květen 2010
Itálie*2,05*5,17
Řecko*3,65*7,91
Španělsko*0,58*0,6
Pramen: ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít