Creditreform: Počet insolvenčních návrhů v listopadu znovu narostl

02. prosince 2011, 19:39 - MediaFax
02. prosince 2011, 19:39

V listopadu 2011 bylo podáno celkem 2335 insolvenčních návrhů, z toho bylo 574 insolvenčních návrhů podáno na firmy – podnikatele a 1761 návrhů na fyzické osoby - spotřebitele. Dnes o tom informovala společnost Creditreform.

Foto: Profimedia.cz

Počet insolvenčních návrhů vzrostl meziročně i meziměsíčně. V říjnu jich bylo podáno celkem 2085, v listopadu 2010 pak 1669. Mezi největší společnosti, na které byl v listopadu podán insolvenční návrh, patří společnost Auto Štang, Tenzo, Četrans a MobilKom. U společnosti Četrans jde už o čtvrtý insolvenční návrh, u firmy Tenzo dokonce o pátý insolvenční návrh. Navrhovatelem u společnosti MobilKom je samo vedení společnosti, které z důvodu nedostatku finančních prostředků na úhradu závazků podalo insolvenční návrh spolu se žádostí o povolení reorganizace.

Ve srovnání s lednem až listopadem 2010 došlo u právnických osob a podnikatelů k nárůstu počtu insolvenčních návrhů o 20 procent. Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkurzem, a nebo reorganizací. Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. Konkurzů bylo v listopadu 2011 prohlášeno 157. Z toho bylo 58 konkurzů prohlášených na živnostníky (fyzické osoby nezapsaných a zapsaných v obchodním rejstříku). Jde o nejvyšší podíl podnikajících fyzických osob na celkovém počtu konkurzů od začátku roku.

Reorganizace jsou stále málo využívaným prostředkem řešení úpadku. Jde o způsob řešení úpadku, kdy dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. V průběhu roku 2011 schválil soud usnesení o povolení reorganizace ve čtrnácti případech. Šlo například o společnosti ČKD Kutná Hora, Bestsport, Metall Holding Lány, Frutana nebo MSV Metal Studénka.

U fyzických osob – spotřebitelů bylo v listopadu 2011 podáno 1761 insolvenčních návrhů. Ve srovnání s lednem až listopadem 2010 činí nárůst počtu insolvenčních návrhů u spotřebitelů za stejné období 2011 téměř 70 procent.

Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz. V listopadu 2011 požádalo o oddlužení celkem 1684 osob, což je nejvíc od začátku letošního roku. Ve srovnání s údaji z ledna až listopadu roku 2010 vzrostl počet žádostí o oddlužení o 78 procent. Oddlužení bylo povoleno v 1080 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo 24 dlužníků. V ostatních případech bylo oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít