Creditreform: Počet insolvenčních návrhů v listopadu znovu narostl

02. prosince 2011, 19:39 - MediaFax
02. prosince 2011, 19:39

V listopadu 2011 bylo podáno celkem 2335 insolvenčních návrhů, z toho bylo 574 insolvenčních návrhů podáno na firmy – podnikatele a 1761 návrhů na fyzické osoby - spotřebitele. Dnes o tom informovala společnost Creditreform.

Foto: Profimedia.cz

Počet insolvenčních návrhů vzrostl meziročně i meziměsíčně. V říjnu jich bylo podáno celkem 2085, v listopadu 2010 pak 1669. Mezi největší společnosti, na které byl v listopadu podán insolvenční návrh, patří společnost Auto Štang, Tenzo, Četrans a MobilKom. U společnosti Četrans jde už o čtvrtý insolvenční návrh, u firmy Tenzo dokonce o pátý insolvenční návrh. Navrhovatelem u společnosti MobilKom je samo vedení společnosti, které z důvodu nedostatku finančních prostředků na úhradu závazků podalo insolvenční návrh spolu se žádostí o povolení reorganizace.

Ve srovnání s lednem až listopadem 2010 došlo u právnických osob a podnikatelů k nárůstu počtu insolvenčních návrhů o 20 procent. Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkurzem, a nebo reorganizací. Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. Konkurzů bylo v listopadu 2011 prohlášeno 157. Z toho bylo 58 konkurzů prohlášených na živnostníky (fyzické osoby nezapsaných a zapsaných v obchodním rejstříku). Jde o nejvyšší podíl podnikajících fyzických osob na celkovém počtu konkurzů od začátku roku.

Reorganizace jsou stále málo využívaným prostředkem řešení úpadku. Jde o způsob řešení úpadku, kdy dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. V průběhu roku 2011 schválil soud usnesení o povolení reorganizace ve čtrnácti případech. Šlo například o společnosti ČKD Kutná Hora, Bestsport, Metall Holding Lány, Frutana nebo MSV Metal Studénka.

U fyzických osob – spotřebitelů bylo v listopadu 2011 podáno 1761 insolvenčních návrhů. Ve srovnání s lednem až listopadem 2010 činí nárůst počtu insolvenčních návrhů u spotřebitelů za stejné období 2011 téměř 70 procent.

Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz. V listopadu 2011 požádalo o oddlužení celkem 1684 osob, což je nejvíc od začátku letošního roku. Ve srovnání s údaji z ledna až listopadu roku 2010 vzrostl počet žádostí o oddlužení o 78 procent. Oddlužení bylo povoleno v 1080 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo 24 dlužníků. V ostatních případech bylo oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít