ČR loni přilákala přímé zahraniční investice za 113 miliard korun

27. července 2011, 13:41 - MediaFax
27. července 2011, 13:41

Česká republika podle zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) loni přilákala přímé zahraniční investice za přibližně 113 miliard korun, což je o 56 procent více než v roce 2009. Dnes o tom informovala agentura CzechInvest.

Foto: Profimedia.cz

Ve srovnání se zeměmi Visegrádské čtyřky Českou republiku překonalo pouze Polsko, které v loňském roce přilákalo investice za cca 161,5 miliardy Kč. České firmy v roce 2010 naopak do zahraničí investovaly přibližně 28,4 miliardy Kč.

V přílivu investic se tak Česká republika vrací k předkrizovým hodnotám,“ konstatoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). „Do dalších let UNCTAD předvídá pokračování růstu, zároveň ale varuje před rizikem zejména v podobě fiskální nerovnováhy nebo inflace. Abychom se právě těmto rizikům vyhnuli, a současně vylepšili naši životní úroveň i konkurenceschopnost ekonomiky, chceme prosadit finanční ústavu, která zaručí, že se Česká republika nebude nezdravě zadlužovat, a neohrozí tak budoucnost dalších generací,“ dodal.

Zpráva OSN dokazuje, že se svět dostal z krize. Česká republika co do objemu přímých zahraničních investic překonala předkrizový rok 2008, a to o necelých pět miliard Kč. V roce 2009 přitom došlo oproti předchozímu roku k propadu o 42 procent,“ uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek. „Slibně vypadají i statistiky investic zprostředkované agenturou CzechInvest za první pololetí roku 2011. Oproti stejnému období loňského roku sice evidujeme o dva projekty méně, objem investic ho však překonává o více než 100 procent,“ doplnil.

Celosvětově se objem přímých zahraničních investic v roce 2010 zvýšil oproti předchozímu roku o pět procent na 1,24 bilionu amerických dolarů. Podle údajů OSN je však stále o 15 procent nižší než před celosvětovou hospodářskou krizí a téměř o 37 procent nižší než v roce 2007, kdy byl zaznamenán vrchol. UNCTAD ve zprávě předpovídá, že oživení toků přímých zahraničních investic bude pokračovat i v roce 2011 a dosáhne 1,4 – 1,6 bilionu amerických dolarů. V roce 2012 počítá se zvýšením až na 1,7 bilionu a v roce 2013 na 1,9 bilionu amerických dolarů.

Problémy, před kterými UNCTAD varuje, se podle Křížka mohou podepsat i na rozhodování investorů o České republice. „Fiskální stabilita a míra inflace patří k faktorům, které mohou ovlivnit rozhodování investora, ve které zemi bude realizovat svoji investici. To samozřejmě platí i pro Českou republiku,“ upozornil Křížek.

Co se týče globální struktury přímých zahraničních investic, tak podle zprávy v roce 2010 pokračoval pokles objemu investic do služeb. Nejostřejší pokles pak zaznamenal příliv přímých zahraničních investic do finančního sektoru. Naopak k růstu došlo ve výrobním sektoru. Investice v této oblasti tvořily téměř polovinu všech projektů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít