ČR je pro investory atraktivní

20. ledna 2003, 00:00 - Tomáš Johánek
20. ledna 2003, 00:00

CzechInvest chce letos přilákat projekty za tři miliardy dolarů Vládní agentura pro podporu investic - CzechInvest - má v plánu pro letošní rok přilákat do České republiky projekty zahraničních investorů v hodnotě dvou až tří miliard dolarů.

CzechInvest chce letos přilákat projekty za tři miliardy dolarů

Vládní agentura pro podporu investic - CzechInvest - má v plánu pro letošní rok přilákat do České republiky projekty zahraničních investorů v hodnotě dvou až tří miliard dolarů.

Vyšší objem zahraničních investic je letos pravděpodobný zejména proto, že se očekává realizace záměru konsorcia TPCA, které staví továrnu na výrobu malých automobilů u Kolína. Podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna je však nyní ČR v takové situaci, že nemusí nutně přijmout jakéhokoliv investora, ale může se spíše soustředit na rozvíjení těch sektorů, které u nás mají tradici a o jejichž další rozvoj je zájem. Týká se to především automobilového a elektrotechnického průmyslu a přesného strojírenství. „Samozřejmě, že žádného investora nemůžeme předem vylučovat ze systému investičních pobídek, můžeme však podmínky přizpůsobit našim prioritám,“ zdůraznil Jahn.

Postižené regiony mají přednost

CzechInvest chce letos především získávat, případně dále rozvíjet už realizované investice se zaměřením na vytváření nových pracovních míst v regionech s nejvyšší nezaměstnaností. Již v loňském roce se podařilo sehnat investory pro nejvíce postižené regiony, jako jsou severozápadní Čechy a severní Morava. „Například v Ústí nad Labem se rozhodla investovat firma Black&Decker, která se zabývá výrobou elektrického nářadí, v Uničově výrobce spotřební elektroniky firma Miele,“ upozornil Jahn. Prioritou pak budou rovněž investice do mikroelektroniky, biotechnologií, farmacie a podpora inovací prostřednictvím technologických center a strategických služeb. Zájem investorů se podle očekávání soustředí na strategické průmyslové zóny a na ty zóny, které leží ve městech, kde působí technické vysoké školy, tedy zejména v Praze, Brně či Ostravě. Pozitivní je prý rovněž skutečnost, že na struktuře investic se projevuje posun od kvantity ke kvalitě. „To je patrné zejména z výrazného nástupu projektů technologických center a strategických služeb,“ podotkl Jahn. U těchto projektů jsou sice počáteční investice nižší než u výrobních, vytváří však mnohem více kvalifikovaných pracovních míst s požadavkem na středoškolské a vysokoškolské vzdělání.

Podpora českých subdodavatelů

CzechInvest hodlá podle Jahna nadále podporovat i české subdodavatele. Do druhé fáze tzv. twiningového programu (v zásadě jde o edukaci dodavatelů) se mohou zapojit i firmy ze sektoru automobilového a strojírenského průmyslu, zdravotnictví, biotechnologií a letectví. Tyto školicí program jsou zaměřeny především na zlepšení strategie společností v oblasti řízení finančních, lidských a materiálových zdrojů. „Výsledky pilotního projektu zakončeného v roce 2002 zřetelně dokazují, že firmy, které tuto pomoc využily, jsou nadnárodními společnostmi jako dodavatelé přijímány mnohem lépe,“ dodal Jahn. Na přípravu průmyslových zón počítá schválený rozpočet pro tento rok s částkou 1,1 miliardy dolarů. Podstatná část těchto prostředků je určena na přípravu strategických průmyslových zón Kolín-Ovčáry, Brno-Černovická terasa a dále na průmyslové zóny pro investory, kteří požádali o poskytnutí investičních pobídek. „Přednostně budeme podporovat výstavbu strategických průmyslových zón, a to zejména ve strukturálně postižených regionech - v Moravskoslezském kraji a severozápadních Čechách. Druhým typem zón, které budeme podporovat, jsou takzvané pobídkové zóny, které jsou přímo spojeny s konkrétním zájmem významného investora,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Petříček.

Investice v ČR (podle země původu v mil. USD)

Země výše investice počet firem

Německo 1600,10 47,0

BENELUX 872,92 20,0

Japonsko 1434,30 35,5

ČR 1071,62 31,5

USA 391,55 31,0

Francie, Itálie, Rakousko, Monako,

Španělsko, Švýcarsko 895,40 27,5

Tchaj-wan 74,50 3,0

Mexiko, Kanada 140,00 2,0

Velká Británie, Irsko,

Švédsko, Dánsko 231,15 14,5

Norsko 88,50 7,0

Pramen: CzechInvest

Investice zprostředkované CzechInvestem podle oborů

Průmysl výše investice počet firem

(mil. USD)

automobilový 3234,50 74

elektronický a elektrotechnický 1388,72 41

chemický, plasty 630,01 20

textilní 397,50 16

dřevozpracující,

papírenský, tiskařský 271,70 11

stavební 113,10 7

sklářský 147,80 6

strojírenský, letecký,

kovozpracující 434,06 28

ostatní 182,65 16

Pramen: CzechInvest

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít