ČR je pro investory atraktivní

20. ledna 2003, 00:00 - Tomáš Johánek
20. ledna 2003, 00:00

CzechInvest chce letos přilákat projekty za tři miliardy dolarů Vládní agentura pro podporu investic - CzechInvest - má v plánu pro letošní rok přilákat do České republiky projekty zahraničních investorů v hodnotě dvou až tří miliard dolarů.

CzechInvest chce letos přilákat projekty za tři miliardy dolarů

Vládní agentura pro podporu investic - CzechInvest - má v plánu pro letošní rok přilákat do České republiky projekty zahraničních investorů v hodnotě dvou až tří miliard dolarů.

Vyšší objem zahraničních investic je letos pravděpodobný zejména proto, že se očekává realizace záměru konsorcia TPCA, které staví továrnu na výrobu malých automobilů u Kolína. Podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna je však nyní ČR v takové situaci, že nemusí nutně přijmout jakéhokoliv investora, ale může se spíše soustředit na rozvíjení těch sektorů, které u nás mají tradici a o jejichž další rozvoj je zájem. Týká se to především automobilového a elektrotechnického průmyslu a přesného strojírenství. „Samozřejmě, že žádného investora nemůžeme předem vylučovat ze systému investičních pobídek, můžeme však podmínky přizpůsobit našim prioritám,“ zdůraznil Jahn.

Postižené regiony mají přednost

CzechInvest chce letos především získávat, případně dále rozvíjet už realizované investice se zaměřením na vytváření nových pracovních míst v regionech s nejvyšší nezaměstnaností. Již v loňském roce se podařilo sehnat investory pro nejvíce postižené regiony, jako jsou severozápadní Čechy a severní Morava. „Například v Ústí nad Labem se rozhodla investovat firma Black&Decker, která se zabývá výrobou elektrického nářadí, v Uničově výrobce spotřební elektroniky firma Miele,“ upozornil Jahn. Prioritou pak budou rovněž investice do mikroelektroniky, biotechnologií, farmacie a podpora inovací prostřednictvím technologických center a strategických služeb. Zájem investorů se podle očekávání soustředí na strategické průmyslové zóny a na ty zóny, které leží ve městech, kde působí technické vysoké školy, tedy zejména v Praze, Brně či Ostravě. Pozitivní je prý rovněž skutečnost, že na struktuře investic se projevuje posun od kvantity ke kvalitě. „To je patrné zejména z výrazného nástupu projektů technologických center a strategických služeb,“ podotkl Jahn. U těchto projektů jsou sice počáteční investice nižší než u výrobních, vytváří však mnohem více kvalifikovaných pracovních míst s požadavkem na středoškolské a vysokoškolské vzdělání.

Podpora českých subdodavatelů

CzechInvest hodlá podle Jahna nadále podporovat i české subdodavatele. Do druhé fáze tzv. twiningového programu (v zásadě jde o edukaci dodavatelů) se mohou zapojit i firmy ze sektoru automobilového a strojírenského průmyslu, zdravotnictví, biotechnologií a letectví. Tyto školicí program jsou zaměřeny především na zlepšení strategie společností v oblasti řízení finančních, lidských a materiálových zdrojů. „Výsledky pilotního projektu zakončeného v roce 2002 zřetelně dokazují, že firmy, které tuto pomoc využily, jsou nadnárodními společnostmi jako dodavatelé přijímány mnohem lépe,“ dodal Jahn. Na přípravu průmyslových zón počítá schválený rozpočet pro tento rok s částkou 1,1 miliardy dolarů. Podstatná část těchto prostředků je určena na přípravu strategických průmyslových zón Kolín-Ovčáry, Brno-Černovická terasa a dále na průmyslové zóny pro investory, kteří požádali o poskytnutí investičních pobídek. „Přednostně budeme podporovat výstavbu strategických průmyslových zón, a to zejména ve strukturálně postižených regionech - v Moravskoslezském kraji a severozápadních Čechách. Druhým typem zón, které budeme podporovat, jsou takzvané pobídkové zóny, které jsou přímo spojeny s konkrétním zájmem významného investora,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Petříček.

Investice v ČR (podle země původu v mil. USD)

Země výše investice počet firem

Německo 1600,10 47,0

BENELUX 872,92 20,0

Japonsko 1434,30 35,5

ČR 1071,62 31,5

USA 391,55 31,0

Francie, Itálie, Rakousko, Monako,

Španělsko, Švýcarsko 895,40 27,5

Tchaj-wan 74,50 3,0

Mexiko, Kanada 140,00 2,0

Velká Británie, Irsko,

Švédsko, Dánsko 231,15 14,5

Norsko 88,50 7,0

Pramen: CzechInvest

Investice zprostředkované CzechInvestem podle oborů

Průmysl výše investice počet firem

(mil. USD)

automobilový 3234,50 74

elektronický a elektrotechnický 1388,72 41

chemický, plasty 630,01 20

textilní 397,50 16

dřevozpracující,

papírenský, tiskařský 271,70 11

stavební 113,10 7

sklářský 147,80 6

strojírenský, letecký,

kovozpracující 434,06 28

ostatní 182,65 16

Pramen: CzechInvest

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít