CPI Group loni vydělala přes miliardu korun

03. května 2011, 12:54 - Profit.cz
03. května 2011, 12:54

Investorská a developerská skupina CPI loni kralovala domácímu realitnímu trhu. Investiční aktivity se projevily také na jejích hospodářských výsledcích. Skupina za rok 2010 vydělala přes miliardu korun, výrazně rozšířila portfolio svých nemovitostí a hodnotu majetku tím navýšila na téměř 40 miliard korun.

Foto: CPI

Čistý zisk skupiny za rok 2010 dosáhl částky 1,11 miliard korun a oproti předchozímu roku 2009 se téměř zčtyřnásobil (302,6 milionů korun). Ukazatel EBITDA dosáhl hodnoty 1,62 miliard korun. Významný podíl na tomto výsledku mají hlavně tržby z pronájmu nemovitostí, které oproti roku 2009 stouply o 26 % a dosáhly hodnoty 718,6 milionů korun. „Nárůst byl ovlivněn především zvýšením tržeb z pronájmu bytového portfolia a novými akvizicemi. Poslední fáze deregulace nájemného řízená státem v řadě měst umožnila výraznější navyšování činží, což se podepsalo na vyšších příjmech bytové divize. Nové akvizice pak zahrnovaly komerční nemovitosti generující další příjmy z pronájmu,“ komentoval výsledky generální ředitel CPI Group Zdeněk Havelka.

Zásadní nárůst zaznamenala aktiva skupiny, jejichž hodnota oproti roku 2009 vzrostla o 18 miliard na celkových 39,7 miliard korun v roce 2010. „Na majetku CPI Group se už tradičně projevily investice do nemovitostí v celkové výši 26,3 miliard korun, což představuje 66 % celkových aktiv,“ uvedl Zdeněk Havelka.

CPI Group se poslední roky daří navyšovat také vlastní kapitál, z něhož dále financuje svou expanzi. V roce 2010 dosáhl vlastní kapitál skupiny hodnoty 12,6 miliard korun, tedy o 2,5 miliardy víc, než v roce předchozím. „I v tomto roce je pro nás hodnota vlastního kapitálu základním předpokladem pro další akvizice. Předpokládáme investice především do segmentu maloobchodu, kanceláří a logistiky. Letošní nákupy budou ale mnohem více reflektovat situaci na trhu a měnící se podmínky, včetně návratu některých konkurenčních investorů. Cena tak bude klíčovým faktorem našeho rozhodování,“ potvrdil záměry CPI Group Havelka.

Z pohledu rozvoje jednotlivých odvětví činnosti skupiny byl rok 2010 klíčový zejména pro segment maloobchodu. CPI nakoupila nemovitosti, pozemky a budoucí developerské záměry v Česku a na Slovensku za celkem  4 miliardy korun. Hodnota investic do těchto nemovitostí překročila 8,3 miliard korun.

Na rozmachu portfolia skupiny se významnou měrou podílely také nákupy kanceláří, které v celkovém objemu přesáhly částku 3,5 miliardy korun a z kancelářské divize CPI, která dosud zahrnovala především budoucí developerské záměry, učinily jednu z dominantních složek portfolia. Mezi kancelářskými akvizicemi figurují např. sídlo potravinářského koncernu Nestlé, administrativní objekty Longin Business Center nebo sídlo strojírenského giganta Siemens v Praze. V Českých Budějovicích získala CPI Group spolu s nákupem obchodního centra IGY také dvě administrativní budovy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít