CPI Group loni vydělala přes miliardu korun

03. května 2011, 12:54 - Profit.cz
03. května 2011, 12:54

Investorská a developerská skupina CPI loni kralovala domácímu realitnímu trhu. Investiční aktivity se projevily také na jejích hospodářských výsledcích. Skupina za rok 2010 vydělala přes miliardu korun, výrazně rozšířila portfolio svých nemovitostí a hodnotu majetku tím navýšila na téměř 40 miliard korun.

Foto: CPI

Čistý zisk skupiny za rok 2010 dosáhl částky 1,11 miliard korun a oproti předchozímu roku 2009 se téměř zčtyřnásobil (302,6 milionů korun). Ukazatel EBITDA dosáhl hodnoty 1,62 miliard korun. Významný podíl na tomto výsledku mají hlavně tržby z pronájmu nemovitostí, které oproti roku 2009 stouply o 26 % a dosáhly hodnoty 718,6 milionů korun. „Nárůst byl ovlivněn především zvýšením tržeb z pronájmu bytového portfolia a novými akvizicemi. Poslední fáze deregulace nájemného řízená státem v řadě měst umožnila výraznější navyšování činží, což se podepsalo na vyšších příjmech bytové divize. Nové akvizice pak zahrnovaly komerční nemovitosti generující další příjmy z pronájmu,“ komentoval výsledky generální ředitel CPI Group Zdeněk Havelka.

Zásadní nárůst zaznamenala aktiva skupiny, jejichž hodnota oproti roku 2009 vzrostla o 18 miliard na celkových 39,7 miliard korun v roce 2010. „Na majetku CPI Group se už tradičně projevily investice do nemovitostí v celkové výši 26,3 miliard korun, což představuje 66 % celkových aktiv,“ uvedl Zdeněk Havelka.

CPI Group se poslední roky daří navyšovat také vlastní kapitál, z něhož dále financuje svou expanzi. V roce 2010 dosáhl vlastní kapitál skupiny hodnoty 12,6 miliard korun, tedy o 2,5 miliardy víc, než v roce předchozím. „I v tomto roce je pro nás hodnota vlastního kapitálu základním předpokladem pro další akvizice. Předpokládáme investice především do segmentu maloobchodu, kanceláří a logistiky. Letošní nákupy budou ale mnohem více reflektovat situaci na trhu a měnící se podmínky, včetně návratu některých konkurenčních investorů. Cena tak bude klíčovým faktorem našeho rozhodování,“ potvrdil záměry CPI Group Havelka.

Z pohledu rozvoje jednotlivých odvětví činnosti skupiny byl rok 2010 klíčový zejména pro segment maloobchodu. CPI nakoupila nemovitosti, pozemky a budoucí developerské záměry v Česku a na Slovensku za celkem  4 miliardy korun. Hodnota investic do těchto nemovitostí překročila 8,3 miliard korun.

Na rozmachu portfolia skupiny se významnou měrou podílely také nákupy kanceláří, které v celkovém objemu přesáhly částku 3,5 miliardy korun a z kancelářské divize CPI, která dosud zahrnovala především budoucí developerské záměry, učinily jednu z dominantních složek portfolia. Mezi kancelářskými akvizicemi figurují např. sídlo potravinářského koncernu Nestlé, administrativní objekty Longin Business Center nebo sídlo strojírenského giganta Siemens v Praze. V Českých Budějovicích získala CPI Group spolu s nákupem obchodního centra IGY také dvě administrativní budovy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít