CPI Group loni vydělala přes miliardu korun

03. května 2011, 12:54 - Profit.cz
03. května 2011, 12:54

Investorská a developerská skupina CPI loni kralovala domácímu realitnímu trhu. Investiční aktivity se projevily také na jejích hospodářských výsledcích. Skupina za rok 2010 vydělala přes miliardu korun, výrazně rozšířila portfolio svých nemovitostí a hodnotu majetku tím navýšila na téměř 40 miliard korun.

Foto: CPI

Čistý zisk skupiny za rok 2010 dosáhl částky 1,11 miliard korun a oproti předchozímu roku 2009 se téměř zčtyřnásobil (302,6 milionů korun). Ukazatel EBITDA dosáhl hodnoty 1,62 miliard korun. Významný podíl na tomto výsledku mají hlavně tržby z pronájmu nemovitostí, které oproti roku 2009 stouply o 26 % a dosáhly hodnoty 718,6 milionů korun. „Nárůst byl ovlivněn především zvýšením tržeb z pronájmu bytového portfolia a novými akvizicemi. Poslední fáze deregulace nájemného řízená státem v řadě měst umožnila výraznější navyšování činží, což se podepsalo na vyšších příjmech bytové divize. Nové akvizice pak zahrnovaly komerční nemovitosti generující další příjmy z pronájmu,“ komentoval výsledky generální ředitel CPI Group Zdeněk Havelka.

Zásadní nárůst zaznamenala aktiva skupiny, jejichž hodnota oproti roku 2009 vzrostla o 18 miliard na celkových 39,7 miliard korun v roce 2010. „Na majetku CPI Group se už tradičně projevily investice do nemovitostí v celkové výši 26,3 miliard korun, což představuje 66 % celkových aktiv,“ uvedl Zdeněk Havelka.

CPI Group se poslední roky daří navyšovat také vlastní kapitál, z něhož dále financuje svou expanzi. V roce 2010 dosáhl vlastní kapitál skupiny hodnoty 12,6 miliard korun, tedy o 2,5 miliardy víc, než v roce předchozím. „I v tomto roce je pro nás hodnota vlastního kapitálu základním předpokladem pro další akvizice. Předpokládáme investice především do segmentu maloobchodu, kanceláří a logistiky. Letošní nákupy budou ale mnohem více reflektovat situaci na trhu a měnící se podmínky, včetně návratu některých konkurenčních investorů. Cena tak bude klíčovým faktorem našeho rozhodování,“ potvrdil záměry CPI Group Havelka.

Z pohledu rozvoje jednotlivých odvětví činnosti skupiny byl rok 2010 klíčový zejména pro segment maloobchodu. CPI nakoupila nemovitosti, pozemky a budoucí developerské záměry v Česku a na Slovensku za celkem  4 miliardy korun. Hodnota investic do těchto nemovitostí překročila 8,3 miliard korun.

Na rozmachu portfolia skupiny se významnou měrou podílely také nákupy kanceláří, které v celkovém objemu přesáhly částku 3,5 miliardy korun a z kancelářské divize CPI, která dosud zahrnovala především budoucí developerské záměry, učinily jednu z dominantních složek portfolia. Mezi kancelářskými akvizicemi figurují např. sídlo potravinářského koncernu Nestlé, administrativní objekty Longin Business Center nebo sídlo strojírenského giganta Siemens v Praze. V Českých Budějovicích získala CPI Group spolu s nákupem obchodního centra IGY také dvě administrativní budovy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít