Colliers International a PWC zveřejnilo zprávu „Výnosy a latentní daně z kapitálových zisků“ ve východní Evropě

16. února 2012, 08:34 - Profit, TZ
16. února 2012, 08:34

Společnost Colliers International, poradce na realitním trhu ve spolupráci s Pricewaterhouse Coopers, publikuje aktuální investiční zprávu, která analyzuje, jaký dopad by mohly mít „latentní daně z kapitálových zisků“ na ocenění výnosů z nemovitostních transakcí.

Foto: Profimedia.cz

V definování hrubého výnosu hraje u každé realitní transakce svou roli mnoho faktorů. Ve zprávě o „výnosech a daních z kapitálových zisků“ Colliers upozorňuje na důležitost pochopení latentních daní z kapitálových zisků (LDKZ), které mohou mít vliv na uvedený hrubý výnos. Zpráva zdůrazňuje, že i když se zdá, že transakce vykazuje výnos 6,5 %, skutečný čistý výnos se může a většinou se také bude výrazně lišit. Záležet bude na typu transakce, což stávající tržní vykazování výnosů nereflektuje.

Zpráva dále ukazuje, že když LDKZ zahrneme do rovnice, může se čistý výnos lišit až o 70 bazických bodů od uvedeného příkladu 6,5 %. Toto rozpětí ve výnosu je založeno na hypotetické, ale velmi reálné transakci, kde byl v obchodu s realitami dosažen výrazný kapitálový zisk – vycházející z aktuální kupní hodnoty vzhledem k účetní hodnotě.

Tak jak východní Evropa postupně dozrává coby investiční trh, je pravděpodobné, že na trhu uvidíme další transakce s delší daňovou historií. Vhodný přístup ke stanovení LDKZ bude mít zásadní význam při posuzování hodnoty a návratnosti pro obě strany obchodních transakcí,“ uvedl Damian Harrington regionální ředitel týmu Colliers International Research & Consulting pro východní Evropu.

Při určování LDKZ mezi kupujícím a prodávajícím, a tedy celkového dopadu na výnosnost, jsou důležité dva faktory:

• Typ transakce, tj.: prodej nemovitosti, nebo prodej podílu ve společnosti, která nemovitost vlastní

• Tržní rovnováha, tj.: zda se jedná o trh kupujícího či prodávajícího

Například v České republice bylo normou pro rok 2011 rozdělení LDKZ mezi kupujícího a prodávajícího 50/50. Pokud tedy LDKZ činila například 3,2 mil. EUR, znamenalo to pro kupujícího slevu z kupní ceny ve výši 1,6 mil. EUR. Z výnosového hlediska to odpovídá slevě 20 bazických bodů. Skutečný výnos tedy vlastně činí 6,7 % oproti uvedeným 6,5 %.

Pokud se rovnováha na trhu a zvýhodnění posune směrem ke kupujícímu a umožní mu vyjednat slevu řekněme 80 %, sleva by při stejné transakci odpovídala výnosu vyššímu o 32 bazických bodů. Výnos by tedy činil 6,82 %. U aktiv oceněných na 54 milionů EUR to představuje výraznou úsporu.

Na trhu prodávajícího bychom mohli předpokládat, že kupujícímu nebude poskytnuta žádná sleva na LDKZ, tzn. že kupující zaplatí hrubý výnos 6,5%. Nicméně stojí za zvážení, že za takových okolností může kupující získat „skrytou prémii“ až ve výši 3,2 mil. EUR. Výše této prémie bude částečně záviset na budoucí rovnováze na trhu. Pokud se například prodej uskuteční v období, kdy nabídka převyšuje poptávku (trh kupujícího), nejhorším možným scénářem je, že budoucí prodejce musí nabídnout novému kupujícímu plnou slevu na LDKZ. Ve výsledku by to znamenalo, že původní prodej se blížil efektivnímu čistému výnosu 6,14 %.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít