Colliers Int. zveřejnil výhled realitních trhu na rok 2012

31. ledna 2012, 19:12 - Profit, TZ
31. ledna 2012, 19:12

Rok 2012 bude pro Českou republiku příznivější než minulý rok. Vyplývá to z  přehledu trhu za rok 2011 a souhrnu klíčových trendů, které nás čekají na realitním trhu v regionu východní Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Zpráva poskytuje přehled a souhrn hlavních trendů zabývajících se kancelářskými, maloobchodními, průmyslovými a investičními trhy v Polsku, České republice, Maďarsku, Albánii, Bulharsku, Chorvatsku, Řecku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Slovensku a na Ukrajině v roce 2012. Zpráva se rovněž zabývá makroekonomickými a finančními podmínkami ovlivňujícími každou z výše uvedených zemí východní Evropy.

Klíčové závěry pro Českou republiku:

Počet spekulativních kancelářských projektů bude nižší nebo žádný – banky nadále vykazují omezený zájem financovat nové projekty.

Někteří maloobchodníci plánují mírnou expanzi nových obchodů vč. Interspar, H&M, Orsay, New Yorker a Paul (pekařství).

Celková poptávka po průmyslových prostorech se bude odvíjet od projektů na míru a obnovy pronájmů.   

Klíčové závěry pro východní Evropu:

Moskva je jediným trhem, který v roce 2012 zaznamená nárůst nájemného ve všech třech hlavních sektorech realitního trhu – kancelářský, maloobchodní a průmyslový segment.

Kancelářský trh zůstane na většině trhů stabilní s výjimkou měst Záhřeb a Kyjev, kde Colliers International předvídá pokles výše nájemného. Navýšení maloobchodního nájemného u obchodních center nejvyšší kategorie je předpokládáno v Petrohradě, na druhé straně u měst jako Sofie, Atény, Bratislava a Záhřeb se očekává snížení nájemného. Praha, Petrohrad, Moskva a Varšava jako jediná města zaznamenají růst v průmyslovém a logistickém sektoru.

Jelikož předvídáme, že krize eurozóny se bude nadále prohlubovat, očekáváme, že investiční činnost v České republice bude mírná až silná. Nicméně, objemy obchodů nebudou pravděpodobně odpovídat dvou miliardovým obchodním transakcím z roku 2011, “ řekl Omar Sattar, MRICS, Managing Director, Colliers International, Česká republika. „Původ investorů bude i nadále tvořen směsí zahraničních i domácích fondů, bude tak pokračovat trend roku 2011.

Investiční obrat pro rok 2011 činil pro celou oblast, s výjimkou Řecka, přibližně 12 miliard euro, což je druhý nejlepší rok v historii. Zpráva popisuje, že investiční obrat v roce 2012 opět klesne, a to v reakci na zpomalení hospodářského růstu a dostupnosti financování nemovitostí.

Co se týče kancelářského sektoru, je Moskva jediným místem vykazujícím známky růstu nájemného. Na většině ostatních trhů bude nájemné stabilní s výjimkou měst  Záhřeb a  Kyjev, kde se předpokládá pokles nájemného. Stejný stabilní vývoj se očekává i pro český trh, kde obdobně jako v roce 2011 budou hlavní roli na celkové poptávce po celý rok sehrávat znovu vyjednané smlouvy a obnovené nájmy. Počet spekulativních kancelářských projektů bude v roce 2012 nízký nebo žádný, jelikož banky nadále vykazují omezený zájem o financování nových projektů.  

Tým Colliers International sleduje tyto trendy velmi pozorně a jsme plně připraveni našim klientům pomoci s renegociacemi smluv nebo nalezením nových prostor dle jejich potřeb, “ dodal Omar Sattar. „V roce 2012 se na trhu objeví přibližně 110 000 metrů čtverečních nových kancelářských prostor, 47 % z tohoto stavu je již v současné době předem pronajato nebo prodáno.“ 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít