Colliers Int. zveřejnil výhled realitních trhu na rok 2012

31. ledna 2012, 19:12 - Profit, TZ
31. ledna 2012, 19:12

Rok 2012 bude pro Českou republiku příznivější než minulý rok. Vyplývá to z  přehledu trhu za rok 2011 a souhrnu klíčových trendů, které nás čekají na realitním trhu v regionu východní Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Zpráva poskytuje přehled a souhrn hlavních trendů zabývajících se kancelářskými, maloobchodními, průmyslovými a investičními trhy v Polsku, České republice, Maďarsku, Albánii, Bulharsku, Chorvatsku, Řecku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Slovensku a na Ukrajině v roce 2012. Zpráva se rovněž zabývá makroekonomickými a finančními podmínkami ovlivňujícími každou z výše uvedených zemí východní Evropy.

Klíčové závěry pro Českou republiku:

Počet spekulativních kancelářských projektů bude nižší nebo žádný – banky nadále vykazují omezený zájem financovat nové projekty.

Někteří maloobchodníci plánují mírnou expanzi nových obchodů vč. Interspar, H&M, Orsay, New Yorker a Paul (pekařství).

Celková poptávka po průmyslových prostorech se bude odvíjet od projektů na míru a obnovy pronájmů.   

Klíčové závěry pro východní Evropu:

Moskva je jediným trhem, který v roce 2012 zaznamená nárůst nájemného ve všech třech hlavních sektorech realitního trhu – kancelářský, maloobchodní a průmyslový segment.

Kancelářský trh zůstane na většině trhů stabilní s výjimkou měst Záhřeb a Kyjev, kde Colliers International předvídá pokles výše nájemného. Navýšení maloobchodního nájemného u obchodních center nejvyšší kategorie je předpokládáno v Petrohradě, na druhé straně u měst jako Sofie, Atény, Bratislava a Záhřeb se očekává snížení nájemného. Praha, Petrohrad, Moskva a Varšava jako jediná města zaznamenají růst v průmyslovém a logistickém sektoru.

Jelikož předvídáme, že krize eurozóny se bude nadále prohlubovat, očekáváme, že investiční činnost v České republice bude mírná až silná. Nicméně, objemy obchodů nebudou pravděpodobně odpovídat dvou miliardovým obchodním transakcím z roku 2011, “ řekl Omar Sattar, MRICS, Managing Director, Colliers International, Česká republika. „Původ investorů bude i nadále tvořen směsí zahraničních i domácích fondů, bude tak pokračovat trend roku 2011.

Investiční obrat pro rok 2011 činil pro celou oblast, s výjimkou Řecka, přibližně 12 miliard euro, což je druhý nejlepší rok v historii. Zpráva popisuje, že investiční obrat v roce 2012 opět klesne, a to v reakci na zpomalení hospodářského růstu a dostupnosti financování nemovitostí.

Co se týče kancelářského sektoru, je Moskva jediným místem vykazujícím známky růstu nájemného. Na většině ostatních trhů bude nájemné stabilní s výjimkou měst  Záhřeb a  Kyjev, kde se předpokládá pokles nájemného. Stejný stabilní vývoj se očekává i pro český trh, kde obdobně jako v roce 2011 budou hlavní roli na celkové poptávce po celý rok sehrávat znovu vyjednané smlouvy a obnovené nájmy. Počet spekulativních kancelářských projektů bude v roce 2012 nízký nebo žádný, jelikož banky nadále vykazují omezený zájem o financování nových projektů.  

Tým Colliers International sleduje tyto trendy velmi pozorně a jsme plně připraveni našim klientům pomoci s renegociacemi smluv nebo nalezením nových prostor dle jejich potřeb, “ dodal Omar Sattar. „V roce 2012 se na trhu objeví přibližně 110 000 metrů čtverečních nových kancelářských prostor, 47 % z tohoto stavu je již v současné době předem pronajato nebo prodáno.“ 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít