Čočky vyměnil za ozubená kola

29. ledna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL EVA MARZINI
29. ledna 2007, 00:00

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRYJednačtyřicetiletý majitel strojírenského holdingu Wikov Industry Martin Wichterle (podrobný portrét najdete v Profitu číslo 45/2006) je důstojným pokračovatelem slavného rodu Wichterlů. Jeho nejznámějším předkem je bezpochyby dědeček Otto, který dal světu kontaktní čočky.

MARTIN WICHTERLE, MAJITEL WIKOV INDUSTRY

Jednačtyřicetiletý majitel strojírenského holdingu Wikov Industry Martin Wichterle (podrobný portrét najdete v Profitu číslo 45/2006) je důstojným pokračovatelem slavného rodu Wichterlů. Jeho nejznámějším předkem je bezpochyby dědeček Otto, který dal světu kontaktní čočky. Martin však chemické geny nezdědil, vystudoval totiž geologii.

ZAČÍNAL JSEM S PIVNÍ FIRMOU

Podnikat začal ihned po revoluci. Po dokončení studií geologie založil s dalšími čtyřmi kolegy společnost KAP, zabývající se hydrogeologií a ekologií. „Bylo to takové pivní rozhodnutí. Chtěl jsem si jenom prodloužit prázdniny, než se začnu věnovat něčemu bohulibému. Nakonec jsme však z garážové firmy udělali docela velkou a prosperující společnost,“ popisuje začátky svého podnikání Wichterle.

V roce 2002, tehdy již pouze dva zbylí majitelé firmy KAP společnost prodali. Utržené peníze investovali do revitalizace karlovarské společnosti Hotelový porcelán a do nákupu jedné z částí plzeňské Škodovky a ČKD Hronov. Poté si oba majitelé podnik rozdělili a Wichterlemu připadla strojírenská část, která vyrábí převodovky a ozubená kola.

SBĚRATEL PYTLÍKŮ NA ZVRACENÍ

Předloni dostala jeho firma jméno Wikov. Wichterle tak obnovil značku, na jejímž počátku stál jeho prapradědeček František. V loňském roce se pak firma rozrostla o společnost Wikov Wind, která se věnuje větrné energii, v níž vidí Martin Wichterle velkou budoucnost. První větrné elektrárny vyrostou na přelomu prvního a druhého čtvrtletí tohoto roku v Brdech a v okolí Litomyšle. Součástí jeho impéria je také bristká projekční kancelář Orbital.

Ve volném čase Wichterle rád hraje tenis, jezdí na kole a sbírá všechno možné. Začínal s brouky a motýly a dodnes se věnuje sbírání známek a minerálů. Asi jeho nejkurióznější sběratelskou vášní jsou pak pytlíky na zvracení od různých leteckých společností. Nedávno si také pořídil veterána Wikov 35, osobní automobil, který společnost Wikov vyráběla ve čtyřicátých letech minulého století. Je také velkým milovníkem dobrého vína.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít