Coca-Cola a Pepsi přicházejí s novou podobou vody

24. února 2009, 14:46 - Nanette Byrnes
24. února 2009, 14:46

Výrobci nápojů se snaží znovu roztočit obchod s H2O.

Celý podtitul:
Výrobci nápojů se snaží znovu roztočit obchod s H2O. Ekonomická recese a důraz na ekologii vrací do hry vodovodní kohoutky.

Ještě před pár lety předvídali nápojoví giganti balené vodě skvělou budoucnost. V USA každoročně rostly její prodeje téměř dvouciferným tempem. Balená voda byla módní a zdravou alternativou běžné sodovky. Ekonomická recese a tažení ekologů proti plastovým láhvím způsobily zpomalení růstu dvanáctimiliardového byznysu, který vloni klesl ke dvěma procentům. Euromonitor pro letošek předpovídá tomuto oboru další propad. „Primárními aspekty jsou ekonomika a ochrana životního prostředí,“ říká Gary Hemphill, senior viceprezident konzultační firmy Beverage Marketing Corp. sídlící v New Yorku.
Dominantní hráči oboru, kterými jsou Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé, se snaží klesající tendenci zastavit. Aby překonaly rostoucí popularitu kohoutkové vody, přicházejí výrobci s novými příchutěmi, zavádějí levné značky a snaží se chovat ekologičtěji. Je pravděpodobné, že je čeká boj s větrnými mlýny, protože zvláště v zemích s rozvinutými trhy si spotřebitelé stále intenzivněji uvědomují jak energetické náklady, tak znečištění související s balenou vodou. Výrobci se snaží o zviditelňování takových produktů, jež nabízejí víc než jen obyčejnou vodu. Coca-Cola v roce 2007 rozšířila své vodní portfolio o výrobce vitaminové vody Glacéau, když za něj zaplatila 4,1 miliardy dolarů. Tato společnost nedávno uvedla na trh ochucenou variantu filtrované vody Dasani pod názvem Dasani Essence. Penny McIntyreová, ředitelka divize čajů, kávy a vody společnosti Coca-Cola v Severní Americe, říká, že se snaží nabídnout zákazníkům nejrůznější varianty příchutí, které však neobsahují žádné přidané kalorie. PepsiCo, vlastník společnosti Aquafina, nedávno uvedl na trh novou variantu balené vody obohacené o vitaminy a bylinky SoBe Lifewater obsahující Eupatorium urticaefolium. Jedná se o zcela přírodní a nekalorické sladidlo čerstvě schválené Úřadem pro kontrolu výrobků a léčiv. PepsiCo oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí prodeje vody významně poklesly, údaje za čtvrté čtvrtletí dosud nezveřejnila.

JASNÉ ALTERNATIVY Nestlé, které je vlastníkem značek Perrier, Poland Spring a Arrowhead se začalo více zaměřovat na levnější produkci pod názvem Pure Life. Balení obsahující 24 láhví s prodejní cenou 3,99 dolaru šlo v obchodních řetězcích Wal-Mart či Sam’s Club dobře na odbyt. Vloni stouply v rámci USA prodeje o 20 procent. Kim Jeffery, výkonný ředitel Nestlé Waters v Severní Americe, se brání přirovnání ke kohoutkové vodě a upozorňuje, že balená voda Pure Life je zbavená chemických látek a obsahuje přidané minerály. Tvrdí, že „voda z kohoutku je zcela odlišná“. Přecitlivělost je opodstatněná. Města Seattle a San Francisko zakázala obecním úřadům nakupovat vodu balenou v malých plastových láhvích. Luxusní restaurace v USA, počínaje Grace v Los Angeles a Del Posto v New Yorku konče, jež dříve zcela běžně nafukovaly účet o nabízenou balenou vodu „s bublinkami, nebo bez“, již neservírují vodu jinak než ve vratných láhvích.
Současná situace pomohla vytvořit nový trh pro výrobce vodních filtrů. Firma Clorox se svým filtrem Brita a Procter & Gamble s filtrem PUR zaznamenaly vloni nárůst tržeb o více než deset procent. Další společnosti jako Sigg, CamelBak, Kleen Kanteen či KOR Ideas budují svůj byznys na vratných láhvích. „Výrobci balené vody dosud nevědí, jak odpovědět na neoddiskutovatelný fakt, že městské vodovody jsou nejekologičtějším způsobem distribuce vody,“ upozorňuje Paul Shustak, spoluzakladatel firmy KOR.
Nápojoví giganti zdůrazňují své proekologické postoje, používají méně plastu a více recyklují. Přesto je stále obtížnější přesvědčit spotřebitele, aby platili za něco, co má každý doma. Společnosti se obávají, že zvyky vytvořené v dnešní době by mohly přetrvat i poté, co se ekonomika postaví zase na nohy.

***

Popisek, s. 058:
Růst prodejů balené vody vloni zpomalil na dvě procenta

TABULKA, s. 058:
Spotřeba balené vody v USA

Procenta
Roky

Změna oproti předchozímu roku

Pramen: Beverage Marketing Corp.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít