Co všechno je easy

08. února 2008, 11:39 - Karel Zaoral
08. února 2008, 11:39

Vadí snad jen malý displej

Asus Eee PC, který se právě začíná prodávat, stojí kolem 300 dolarů a vypadá dobře. Kdyby bylo Eee PC o trochu tenčí (mimochodem Eee znamená Easy to learn, easy to play, easy to work), možná by se prodávalo za sto tisíc korun. Při porovnání parametrů s ultrakompaktními notebooky, které jsou ovšem současně ultradrahé, totiž vychází Eee velmi dobře. Ve srovnání s ultrakompakty má prakticky jen dvě vady na kráse, a to velikost displeje a již zmíněnou poněkud větší tlouštku. Výdrž baterie hodnotit nebudu, na tak malých displejích o rozměrech kolem jedenácti až dvanácti palců, jaké ultrakompakty většinou mají, se stejně nedá dlouhodobě pracovat. Je to nepohodlné. Tyto počítače spíše poslouží jako výkonnější PDA s pohodlným připojením na internet, komfortním vyřizováním pošty nebo občas pro účely slideshow prezentací. A to malé Eee zvládne taky. Už dříve jsem se zamýšlel nad tím, jak drasticky rostou výkony počítačů, hnané nároky nového softwaru. Přitom rozdíl třeba mezi textovým editorem MS Word z roku 1997 a shodným programem v aktuální verzi v podstatě neexistuje mimo několika vizuálních úprav. Půl gigabytu paměti a čtyřgigabytový disk jsou parametry strojů, obvyklých právě před deseti lety, jenže kupodivu, když si odmyslíme 3D legrácky, na kancelářské programy tato „sestava“ v pohodě stačí. Stejně tak na brouzdání internetem, ovšem s racionálně napsaným prohlížečem. Když k tomu ještě přihodíme Wi-Fi, integrovanou kameru, velmi slušný zvukový kodek a výdrž baterie zhruba tři a půl hodiny, od ultrakompaktu se Eee liší už jen displejem. A ten prý bude v budoucnu možné koupit větší než pouhých sedm palců. Stejně tak hmotnost, která nedosahuje ani jednoho kilogramu, je skvělá. S „eeečkem“ se tak dá lehce manipulovat jednou rukou. Námitek proti Eee lze shromáždit dost. Například cena je vyšší, než se původně plánovalo, a v plné výbavě atakuje hranici devíti tisíc korun, což je už velmi blízko nejlevnějším notebookům. Nebo že pro celodenní vytížení je potřebná výdrž nejméně pět, ale spíše šest hodin. A podobně. Jenže notebooky v ceně kolem třinácti tisíc korun jsou většinou čtyřikrát až pětkrát těžší než Eee, a když započítáme i zdroj, který v případě „asusátka“ připomíná spíše větší nabíječku na mobil, jde tento poměr ještě dál. A za notebook s výdrží šesti hodin si majitel řádně zaplatí, možná sedmkrát i víckrát tolik, než co Eee stojí.
Konkurence se bohužel moc neurodilo. Snad jen tchajwanská společnost Fic, která vyrábí mininotebook s poetickým názvem Cloudbook. Jenže strojek, který má proti Eee výhodu ve výrazně větší kapacitě disku a v rychlejším procesoru, se do našeho regionu dovážet nebude.
Takže komu se nechce platit za ultrapřenosný notebook desítky tisíc korun, má v Eee mimořádnou možnost kompromisu. I když to bude možná chtít počkat, až bude na trhu dostupný model s větším displejem.

klady:
elegantní design
přenosnost
nízká hmotnost adaptéru
nízká cena

zápory
malý displej

Asus Eee PC 4G Displej: 7” Operační systém: Linux / Windows XP komunikace: ethernet, WiFi, kamera operační paměť: 512 MB (DDR2)S.S.D. Storage (Solid-State Disk) 4GB
Audio: Hi-Definition audio Stereo speaker Baterie čtyřčlánková: 5200 mAh, výdrž 3,5 hodiny hmotnost: 0,92 kg
cena: 300 USD

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít