Co vám hrozí, když nezaplatíte včas sociální pojištění

14. ledna 2011, 08:01 - Petr Gola
14. ledna 2011, 08:01

Firmy i drobní podnikatelé se mohou snadno dostal do přechodných finančních problémů. Pokud kvůli tomu nebudou moci platit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění, musí se připravit na vysoké penále.

Foto: Martin Siebert

OSVČ stejně jako zaměstnavatelé musí dodržovat vůči veřejným institucím jako je Česká správa sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovny zákonné povinnosti. Především musí řádně a včas odvádět sociální a zdravotní pojištění. Neplacení pojistného, opožděná platba pojistné či placení pojistného v nižší výši je důvodem pro předepsání penále.

Ve zdravotním pojištění i sociálním pojištění se penále poprvé platí od bezprostředně následujícího dne po dni splatnosti pojistného. Poslední den pro počítání penále je den úhrady pojistného. Sazba penále u zdravotního i sociálního pojištění činí 0,05 % denně. Uvedená sazba penále jednoduše znamená, že z dlužné částky 20 000 Kč činí penále 10 Kč denně, což je 3 650 Kč za rok. Penále je tak velmi vysoké, roční úroková míra činí 18,25 %.

U sociálního pojištění je možnost snížit penalizaci. Když je na úhradu dlužného pojistného uzavřen splátkový kalendář, tak během úhrady dlužného pojistného ve splátkách činí penále 0,025 % denně. Zvýhodněná penalizace začíná běžet úhradou první splátky. Jestliže není řádně dodržen splátkový kalendář, dochází opět k počítání penále s původní sazbou 0,05 % denně.

Pokud nedojde k dobrovolné úhradě penále, tak jsou tyto částky vymáhány zdravotními pojišťovnami či OSSZ soudní cestou. V praxi často jsou vymáháním sociálního či zdravotního pojištění pověřeny exekutorské úřady. Při nedobrovolné úhradě penále tak musí plátce počítat, že jeho celkové náklady budou vyšší o náklady a odměnu exekutora. Spoléhat se na to, že uhradíme pouze dlužné pojistné a penále či pokuta se nějak zruší, je špatným řešením.

Možnosti exekuce jsou totiž velmi široké, např. exekuce přikázáním pohledávky na účtech povinného u bank a jiných peněžních institucí, exekuce přikázáním jiné pohledávky, exekuce srážkou ze mzdy, pracovní odměny, důchodu, sociální a nemocenské dávky, exekuce prodejem movitých věcí, exekuce prodejem nemovitosti.

Při finančních problémech je vhodné se s OSSZ a zdravotní pojišťovnou spojit. Předejte se tak mnoha nepříjemnostem. Když např. nebylo několik měsíců pojistné hrazeno, je po zlepšení finanční situace nutné pojistné ihned doplatit. Pokud není jednorázová úhrada možná, je řešením písemně požádat o úhradu dlužného pojistného ve splátkách.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít