Co stát, to jiná pravidla

16. ledna 2006, 00:00 - FILIP ČERNOCH
16. ledna 2006, 00:00

MINIMÁLNÍ MZDA Podoba minimální mzdy se v jednotlivých evropských státech výrazně liší. Někde ji celoplošně stanovuje vláda, jinde se zase týká pouze určitých oborů. Pokud vaši zaměstnanci pracují v zahraničí, měli byste mít alespoň základní přehled.

MINIMÁLNÍ MZDA Podoba minimální mzdy se v jednotlivých evropských státech výrazně liší. Někde ji celoplošně stanovuje vláda, jinde se zase týká pouze určitých oborů. Pokud vaši zaměstnanci pracují v zahraničí, měli byste mít alespoň základní přehled.

Minimální mzda je jeden ze základních nástrojů, kterým stát ovlivňuje pracovní trh a prosazuje svou sociální politiku. Na začátku roku se dočkala změn nejen v Česku (viz Profit č. 1/2006), ale také v celé řadě zemí Evropské unie. Pro zaměstnance je to zpráva příjemná. Pro zaměstnavatele už nikoliv. Negativní dopady totiž mohou například pocítit i podnikatelé, kteří v rámci přeshraničního poskytování služeb vysílají své pracovníky do zbytku Evropy.

V takovém případě se na zaměstnance vztahují místní právní úpravy. Ty, kromě délky pracovní doby, příplatků za práci přesčas či pracovních podmínek žen, určují i minimální mzdu a mzdové tarify. Tato úprava neplatí pouze, pokud jsou nároky z právních předpisů v zemi původu (tedy například v Česku) výhodnější, nebo když výkon práce nepřesáhne dobu stanovenou pracovním právem v dané zemi.

MÍSTNÍ ZÁKONY ČTĚTE RADĚJI POZORNĚ

Ať už ale na zahraniční pracovní trh vstupujete jako zaměstnanec, nebo jako firma poskytující služby, vyplatí se věnovat minimální mzdě patřičnou pozornost. Nespadá totiž do komunitárního práva Evropské unie a je plně v rukou jednotlivých států.

V jednotlivých státech se tedy minimální mzda liší nejen výší, ale i řadou místních specifik. Například zatímco ve Francii funguje už od roku 1970, ve Velké Británii a Irsku až od devadesátých let. Na Kypru pak byla zavedena teprve předloni.

Zdaleka ne ve všech státech Unie je minimální mzda určována vládou, tak jak je tomu například ve Francii, Španělsku, Nizozemí, Portugalsku nebo v Česku. Mnohdy totiž její výše vychází z dohody mezi sociálními partnery. Role vlády je tak podstatně omezenější. Tento model funguje například v Belgii, Řecku či Slovinsku. Do skupiny můžeme zařadit i Rakousko, Německo, Itálii, Dánsko, Finsko a Švédsko.

Minimální mzda v těchto zemích není oficiálně zavedena, nicméně k určitému jejímu nahrazení dochází prostřednictvím kolektivních dohod, které pokrývají drtivou část pracovního trhu. Například ve Švédsku a Finsku je kolektivními smlouvami ošetřen pracovní vztah zhruba 90 procent pracovníků. Za povšimnutí stojí, že země v této skupině mají v poměru k průměrným mzdám dohodnuté minimální mzdy obecně vyšší než zbytek Unie.

NĚMECKO SE BOJÍ DUMPINGU Zajímavá je situace v Německu. Kromě kolektivních dohod funguje minimální mzda ve stavebnictví a příbuzných sektorech. Její rozšíření na celoněmecký pracovní trh se stalo velmi citlivým a diskutovaným politickým tématem, které je živeno především obavami německé veřejnosti ze „mzdového dumpingu“ pracovníků z nových zemí. Minimální mzda se však u jednotlivých států liší i v řadě detailů - může být stanovena měsíčně či hodinově (Velká Británie, Irsko). K jejím úpravám může docházet dvakrát do roka (Řecko), nebo každých 16 měsíců jako v Irsku. Její výše bývá proměnlivá vzhledem k věku zaměstnance, na Kypru se dotýká pouze některých druhů práce a v Belgii nezahrnuje státní zaměstnance. A CO ZBYTEK EVROPY? Minimální mzda je u přistupujících zemí vzhledem ke slabosti jejich ekonomik velmi nízká. V případě Bulharska jde o 81,8 eura, Rumunsko je na tom s 96,17 eura nepatrně lépe. Takřka srovnatelné s Portugalskem je Turecko, které s 332,26 eura bez problému předstihuje i Česko. Peloton evropských zemí uzavírá Moldávie (28,98 eura) a Ruská federace s 23,48 eura. Pro srovnání, ve Spojených státech je federální minimální mzda zhruba na úrovni Kypru. V Unii by tak tato velmoc spadala spíše do druhé poloviny žebříčku. HRUBÁ MINIMÁLNÍ MZDA V UNII A USA (v eurech)**

 Belgie1234,21
 Česká republika263,93
 Estonsko191,73
 Francie1217,88
 Irsko1326,00
 Kypr631,44
 Litva159,29
 Lotyšsko128,06
 Lucembursko1503,42
 Maďarsko247,26
 Malta561,91
 Nizozemsko1272,60
 Polsko233,01
 Portugalsko385,90
 Řecko589,47
 Slovensko182,14
 Slovinsko511,87
 Španělsko540,90
 Velká Británie1272,28
 USA666,00

U zemí s hodinovou minimální mzdou údaj přepočítán na 40hodinový týden s 52 týdny v roce. V případě Francie se údaje týkají 35hodinového týdne.

Pramen: Eiro, Europa.eu.int a FedEE.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít