Co se mění v celních záležitostech

03. května 2004, 00:00 - admin
03. května 2004, 00:00

NOVÉ PODMÍNKY PŘI CELNÍM ODBAVOVÁNÍ PŘINÁŠEJÍ I NOVÉ POVINNOSTI Od 1. května jsme součástí jednotného trhu Evropské unie. Pro podnikatele, kteří dosud dováželi či vyváželi zboží nebo služby, přináší vstup do EU řadu změn - v oblasti cel, daní i další administrativy.

NOVÉ PODMÍNKY PŘI CELNÍM ODBAVOVÁNÍ PŘINÁŠEJÍ I NOVÉ POVINNOSTI

Od 1. května jsme součástí jednotného trhu Evropské unie. Pro podnikatele, kteří dosud dováželi či vyváželi zboží nebo služby, přináší vstup do EU řadu změn - v oblasti cel, daní i další administrativy.

Od prvního dne členství v Evropské unii byly celní orgány ČR povinny zrušit pravidelné celní kontroly pohybu zboží přes vnitřní hranici, tedy společnou hranici s dalšími členskými státy. Na českých mezinárodních letištích ale tyto kontroly zůstávají pro lety mimo země EU zachovány. Obchod s třetími zeměmi má nová pravidla a především nové celní tarify. Dosavadní zahraniční obchod se zeměmi EU se stává obchodem vnitrounijním. Co to v praxi přináší?

STATISTIKA VNITROUNIJNÍHO OBCHODU (INTRASTAT)

Právní předpisy EU stanoví obchodníkům určité povinnosti v souvislosti s vnitrounijním obchodem. Pro účely společné obchodní politiky EU je nutné statisticky sledovat obchodní operace prováděné mezi členskými státy. Subjekty, jejichž předmětem podnikání je vnitrounijní obchod a jejichž obrat v předcházejícím roce přesáhl daný limit, mají stanovenou povinnost vyplňovat výkazy pro potřeby statistiky vnitrounijního ob- chodu neboli Intrastat.

SPOTŘEBNÍ DANĚ

Clo ani žádné další dávky nebo poplatky vybírané při dovozu či vývozu zboží se v případě vnitrounijního obchodu neuplatňují. To se samozřejmě netýká daní. Daň z přidané hodnoty je legislativně upravena národními předpisy jednotlivých členských zemí v souladu s příslušnou směrnicí ES a je zdrojem jejich národních rozpočtů. O změnách týkajících se v této souvislosti DPH jsme již psali v P rofitu č. 15/2004. Změny se ale netýkají jen DPH, ale také spotřebních daní. Právě u nich jsou změny výrazné. Právní úprava správy spotřebních daní totiž neodpovídala legislativě Evropské unie. Změna nastala ještě před vstupem České republiky do Evropské unie. K nejdůležitějším změnám v této oblasti patří, že spotřební daně v plném rozsahu spravují celní orgány. Nově byl také zaveden režim podmíněného osvobození od daně. V současnosti se podnikatelské subjekty potýkají v praxi s konkrétními problémy, jimž se budeme věnovat v příštím vydání Profitu.

CELNÍ ŘÍZENÍ PŘI OBCHODU S TŘETÍMI ZEMĚMI

Vzhledem k tomu, že české celní předpisy jsou již delší dobu v souladu s evropskou úpravou, nedochází po vstupu do Evropské unie k výrazné změně. Celním formalitám bude podléhat zboží vyměňované se státy, které nejsou členskými státy Evropské unie. Tyto formality jsou ode dne vstupu upraveny celními předpisy Evropské unie. Nejdůležitějšími z nich jsou: 1. Nařízení Rady (EHS) č. 2913/92 ze dne 12. října 1992, kterým se vydává celní kodex Společenství ve znění pozdějších předpisů, 2. Nařízení Komise č. 2454/93 ze dne 2. července 1993, kterým se provádí nařízení Rady (EHS) č. 2913/92, kterým se vydává celní kodex Společenství ve znění pozdějších předpisů, 3. Nařízení Rady (EHS) č. 918/83 ze dne 28. března 1983 o systému Společenství pro osvobození od cla ve znění pozdějších předpisů, 4. Nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987 o celní a statistické nomenklatuře a o Společném celním sazebníku ve znění pozdějších předpisů. V celním řízení je největší rozdíl v tom, že s výjimkou letecké přepravy budou čeští dovozci nebo vývozci provádět minimálně jeho část u jiného než českého celního úřadu. Tak například bude-li americké zboží přepravováno do České republiky přes přístav Hamburk, má český dovozce dvě možnosti. Buď proclí zboží u celního úřadu v Hamburku, nebo mu hamburský celní úřad propustí zboží do režimu tranzitu a zboží bude následně propuštěno do volného oběhu některým českým celním úřadem. Také v případě vývozu může být vývozní celní řízení provedeno jak českým celním úřadem, tak v jistých případech i celním úřadem jiné členské země. V každém případě však vyvážené zboží vystoupí z území Evropské unie přes zahraniční celní úřad.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít