Co prozradí stisk ruky

16. května 2005, 00:00 - JIŘÍ PINKA
16. května 2005, 00:00

KOMUNIKACE PŘI JEDNÁNÍ Úvodní stisk rukou může během jediné sekundy ovlivnit celé následující jednání. Rozdělí totiž úlohy a stanoví, kdo bude mít v následujících minutách hlavní slovo. Prastarému zvyku podání rukou na pozdrav jsme si dodnes neodvykli. Je především symbolem harmonie a porozumění mezi lidmi.

KOMUNIKACE PŘI JEDNÁNÍ Úvodní stisk rukou může během jediné sekundy ovlivnit celé následující jednání. Rozdělí totiž úlohy a stanoví, kdo bude mít v následujících minutách hlavní slovo.

Prastarému zvyku podání rukou na pozdrav jsme si dodnes neodvykli. Je především symbolem harmonie a porozumění mezi lidmi. Dvě vzájemně podané ruce byly proto zobrazeny již na římských mincích. Staří Egypťané se zdravili zdvižením otevřených rukou, což je dodnes jeden ze signálů, že máte čestné úmysly - podobně jako při ukazování otevřené (prázdné) dlaně.

Aniž bychom si to uvědomovali, vyměňujeme si prostřednictvím tohoto počinu i množství dalších informací. Podaná ruka signalizuje, zda někoho kontrolujeme, zda máme v úmyslu podržet si ho v hrsti, zda ho akceptujeme jako rovnocenného partnera při jednání, nebo zda se mu naopak podřizujeme. Při tomto pozdravu sehrávají velkou úlohu dlaně a síla.

NENECHTE SEBOU CLOUMAT

Když se dlaň druhého člověka otočí kolem vaší, patří nejspíše dominantní osobnosti. Když totiž svému protějšku před jednáním dovolíte, aby vám pootočil ruku, podřizujete se mu. Necháváte se pouhým pootočením ruky symbolicky „položit na lopatky“. Na druhou stranu tento ústupek je žádoucí pro diplomatické jednání se šéfem, kterému chcete potvrdit vaši ochotu jednat podle jeho příkazů.

Rovnocenní manažeři si při pozdravu podávají ruce tak, že se jejich dlaně dotýkají ve svislé ose. Psychologové tedy radí: Nenechávejte si otočit dlaň do ponižující polohy. První stisk ruky je pro další průběh rozhovoru často rozhodující. Šance získat rovnocennou pozici se tedy mohou podstatně snížit.

PROTITAHY VŮČI NAFOUKANCŮM

Manažerům se slabým stiskem ruky doporučují odborníci několik protihmatů. Když vám druhá strana podává ruku až příliš razantně, můžete její „imperátorskou“ snahu potlačit, když si vlastní ruku stačíte podepřít za zápěstí. Ukážete, že se nedáte tak snadno obalamutit. Dalším trikem je zachytit nafoukané gesto vašeho protějšku uchopením do obou rukou, což vám dovoluje panovačnou ruku bez větší námahy pootočit.

„Partner vám rovněž nemůže pootočit dlaň, pokud uděláte jeden krok dopředu a ukročíte doprava. Ruce se tak automaticky dostanou do vertikály,“ radí německý odborník na řeč těla Erhard Thiel.

Dobrým protitahem na arogantně podávanou ruku může být i to, když si dlaň vašeho partnera přitáhnete blíže k sobě, do vlastní zóny. Za tímto gestem se ale rovněž může skrývat nejistota lidí, kteří sami sobě příliš nevěří.

ASPOŇ MALÝ TISK

Důležitá je rovněž síla a délka trvání stisku. Chcete-li přesvědčit kolegu nebo podřízeného o vašem odhodlání dosáhnout určitých cílů, pak se dominantní stisk může osvědčit. Když chcete dát najevo porozumění a ochotu spolupracovat, je vhodnější přizpůsobit sílu stisku druhé osobě. Naopak mírně snížený stisk lze použít k vyjádření vlastní podřízenosti.

Stisk by ale nikdy neměl být nadměrně chabý. Mezinárodní personální agentura Hudson dokonce zařazuje mdlý stisk ruky mezi patnáct důvodů, které nejčastěji vedou k odmítnutí uchazeče o práci. Obecně lze ještě dodat, že tlak ruky, který je kratší, než bylo očekáváno, vyjadřuje nedostatek zájmu a nadšení. Naopak při prodlužovaném stisku se původně pozitivní signál mění v negativní, protože druhá osoba získá pocit „nemožnosti úniku“.

Jedním z nejzřetelnějších příznaků úzkosti je vlhká, zpocená ruka. Nechcete-li prozradit svou nervozitu, je vhodné si ruku nenápadně otřít. Signál „mokré ryby“ totiž působí na úrovni podvědomí a vyvolá u druhého negativní dojem.

VYTOČTE PARTNERA

A jak lze vašeho partnera spolehlivě dostat do varu? Podejte mu pravou ruku a zároveň ho levou chyťte za rameno. Působí to zdánlivě velmi srdečně, ale ve skutečnosti si tím udržujete odstup. Když takto blahosklonně pozdravíte svého šéfa, můžete si být jisti, že se mu pořádně zvýší krevní tlak.

Ještě více váš protějšek zabolí pozdrav pouhým dotykem konečků prstů. Když se na někoho zlobíte a chcete mu to spočítat, budete určitě „úspěšní“.

JAK VYTVOŘIT DOBRÝ DOJEM * mějte suchou dlaň

* použijte střední sílu stisku

* nedržte ruku příliš krátce ani dlouze

(ideální je okolo šesti vteřin)

Zdroj: D. Lewis, Tajná řeč těla

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít