Co přinese nadcházející veletrh Invex

30. září 2002, 00:00 - Dvoustranu připravil Aleš Vokál
30. září 2002, 00:00

Významné IT firmy již nečekají na důležité veletrhy, ale novinky uvádějí na trh ihned Navzdory slabší účasti bude v Brně k vidění řada relativních novinek a proběhnou i zajímavé akce. Blíží se říjen, doba pravidelného mezinárodního počítačového veletrhu Invex v Brně, který bude mít letos již dvanácté pokračování.

Významné IT firmy již nečekají na důležité veletrhy, ale novinky uvádějí na trh ihned

Navzdory slabší účasti bude v Brně k vidění řada relativních novinek a proběhnou i zajímavé akce.

Blíží se říjen, doba pravidelného mezinárodního počítačového veletrhu Invex v Brně, který bude mít letos již dvanácté pokračování. Bohužel je v posledních letech pravidlem, že velké společnosti na Invex nejezdí, a jak to vypadá, ani letos tomu nebude jinak. Na letošním Invexu bude chybět například také český IT gigant Autocont, jakožto největší český výrobce počítačů, což neklamně dokazuje, že Invex upadá i jako spotřebitelská výstava. Ačkoliv je Autocont společností orientovanou na spotřebitele, zřejmě dospěla k názoru, že Invex nic zásadního nepřinese. Navíc statistiky posledních let ukazují, že prodeje IT firem v období konání Invexu neklesají a nijak významně se neliší od průměrů zbytku roku.

Možností pro Invex je business veletrh

Veškeré počítačové výstavy na světě, které mají širší význam, se pozvolna přesunují z oblasti uvádění novinek k business pojetí. Žádná významná firma již nečeká na konání některé ze světově důležitých výstav a uvádí své novinky na trh okamžitě a podle situace na trhu, protože v dnešní době je konkurence velká a většina firem bojuje o každou desetinu procenta tržního podílu. Provozovatel brněnského výstaviště a pořadatel Invexu, společnost Veletrhy Brno, však tento trend zřejmě zcela nepostřehla. Invex se tak i nadále ubírá cestou spotřebitelského veletrhu, ačkoliv firmy již pochopily, že taková aktivita je zbytečná a drahá, a tudíž expozic postupně ubývá a spousta velkých firem chybí. Podle některých názorů je budoucnost Invexu právě v přetransformování se v business veletrh, kde se budou setkávat lidé, kteří mají o technologii skutečný zájem, jenž není zcela akademický. Jinak totiž firmy ani nadále nebudou ochotny platit miliony korun za expozici, jež jim v podstatě nic nepřinese, a pouze se utratí peníze za pronájem plochy a stavbu stánku a také čas pracovníků, kteří tam musejí být po celých pět dnů. O ztracených (lépe řečeno ukradených) věcech ani nemluvě.

Veletrh má cenu navštívit

A co se na nás chystá letos? Mnoho novinek nečekejte, ale něco snad přece. Zřejmě největší počet zajímavostí je z oblasti telekomunikací. Všichni, kdo budou tradičně v pavilonu Z, mají spoustu lákadel, ačkoliv žádná z nich není zrovna horká. Většina prezentací bude věnována IP telefonii a záležitostem kolem alternativních operátorů a pevných linek. Další důležitou oblastí telekomunikací jsou zařízení pro stavbu LAN a WAN sítí, od kabeláže přes aktivní prvky až po kompletní projekty na klíč. A jako již tradičně zde budou mít také ohromné a hlučné prezentace Eurotel a T-Mobile, kteří chtějí nalákat především teenagery na ohromně „výhodnou“ nabídku mobilních telefonů a služeb. Významnou oblastí jsou bez diskuze CAD/CAM (Computer Aided Design) systémy. Společnost Autodesk a její partneři chtějí předvést novou verzi Autodesk Inventor Series, tentokrát ve verzi 6 určenou pro strojírenskou konstrukci ve dvou a třírozměrném formátu. Spolu s ním bude také představeno Architectural Studio určené pro tvorbu architektonických nákresů a celků. Novinek v oblasti CAD/CAM je opravdu mnoho, namátkou lze jmenovat například program VariCAD, který je tradiční součástí veletrhu Invex. Jedním z nejzajímavějších oborů jsou informační systémy pro podniky. Jejich přínos pro veletrh je neoddiskutovatelný, podobným směrem by se měla ubírat celá výstava, pokud má v úmyslu přežít. Na stáncích firem, jako je BM Servis, FBL Group a další, se zřejmě budou odehrávat důležité prezentace pro manažery a skutečné potenciální zákazníky a ne pouze pro „sběrače letáků“ a malá děcka, která se chtějí jen podívat a v podstatě jim o nic nejde.

Ani nová ekonomika nepřijde zkrátka

Posledním zástupcem důležitých oblastí, které budou na veletrhu Invex prezentovány je B2B (business-to-business), která bude zaměřena na tzv. novou ekonomiku, tj. na internetový trh a elektronické obchodování všeobecně, a to nikoliv vůči koncovým zákazníkům, ale výhradně mezi jednotlivými podniky. Nabízené budou především přednášky a prezentace předních odborníků z firem, které se zabývají implementací B2B softwaru nejen u nás, ale i v zahraničí. Jednou z posledních zajímavých expozic bude Linux Hall, kde budou uváděny novinky v oblasti operačního systému Linux a také dalších operačních systémů založených na UNIXu. Letošní Invex se zdá být na první pohled poněkud slabší. Doufejme však, že si Veletrhy Brno včas uvědomí, že takhle nemůže Invex již dál existovat, pokud nemá zaniknout, a příští ročník snad již bude lepší. První pondělí po Invexu se nicméně můžete těšit na podrobnou reportáž, včetně fotek a recenze některé ze zajímavých novinek. Veletrh se koná od 7. do 11. října.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít