Co přinese hladký prodej Telecomu?

11. dubna 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
11. dubna 2005, 00:00

Na stole je vysoká částka. Nyní je nutné s ní rozumně naložit. Český Telecom už nebude český. Tedy stát už nebude mít majoritu. Tu za více než 83 miliard korun kupuje španělská Telefónica. Po letech tak končí zoufalé hledání strategického partnera pro naši největší telekomunikační firmu.

Na stole je vysoká částka. Nyní je nutné s ní rozumně naložit.

Český Telecom už nebude český. Tedy stát už nebude mít majoritu. Tu za více než 83 miliard korun kupuje španělská Telefónica. Po letech tak končí zoufalé hledání strategického partnera pro naši největší telekomunikační firmu.

Hledání to bylo často bolestné. Nelze si nevzpomenout na vleklou agónii poloprivatizace do rukou konsorcia TelSource, která nakonec skončila jeho odchodem.

Tentokrát snad všechno proběhne, jak má, a Telecom bude mít definitivně soukromého vlastníka. Po dlouhých tahanicích se nakonec našel překvapivě rychle a nabídl nečekaně vysokou částku. Že je skutečně vysoká, o tom není sporu. Požadavek na 150 miliard korun, o němž mluvil například poslanec za ODS Vlastimil Tlustý, je prostě nesmysl.

Cena podniku v prodeji je přesně taková, za jakou je ochotný ho někdo koupit. V této soutěži 150 miliard nikdo nenabídl. Stejně tak je zbytečné spekulovat, kolik by český stát mohl za Telecom dostat, pokud by privatizace proběhla v telekomunikačním boomu před pěti lety nebo naopak, kdyby se s ní ještě několik let počkalo.

Pro tuto chvíli je důležité, že privatizace vyřeší dlouholetý schizofrenický problém tuzemského telekomunikačního trhu. Ten spočíval v podivné situaci, kdy ho stát nejenže prostřednictvím Českého telekomunikačního úřadu reguloval, a kdy zároveň vlastnil dominantního hráče v oboru.

Stát tak přes regulátora a státní zakázky mohl deformovat trh, což samozřejmě odnášeli zákazníci. Občané i firemní klienti dosud telefonovali nebo surfovali po internetu zřejmě dráž, než kdyby tyto služby dostávali ve skutečně konkurenčním prostředí.

Nezbývá než věřit, že odchod Telecomu z majetku státu rozváže regulátorovi ruce a přinese větší volnost při souboji s alternativními operátory. Bude těžký i pro ně. Telefónica určitě osvěží místní trh svými specialitami. Jeden příklad za všechny: zatímco Telecom se snaží smysluplně nabízet vysokorychlostní internet ADSL teprve několik měsíců, nový majitel s tím má několikaleté bohaté zkušenosti. Po jejich promítnutí do české reality by mohl počet přípojek ADSL stoupnout, což by mimo jiné přineslo i rozvoj elektronické komunikace státních úřadů s občany a ve svém důsledku i úspory pro státní rozpočet.

Právě státní rozpočet, respektive příjem z privatizace, hrál při rozhodování o prodeji nepochybně hlavní roli. Na stole je vysoká částka a nyní je nutné s ní rozumně naložit. Mimo jakékoli diskuze by měla zůstat suma určená na rozvoj internetu, kterou ostatně už vláda schválila. Příspěvkům do fondů dopravy a bydlení se asi také nelze vyhnout. Zbývá tedy to poslední, ale zřejmě nejdůležitější: zasponzorovat penzijní reformu.

(Viz podrobnosti na straně 39)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít