Co přináší zákon o registračních pokladnách

17. října 2005, 00:00 - (dr)
17. října 2005, 00:00

* Podle zákona o registračních pokladnách se tímto zařízením musí vybavit fyzické a právnické osoby, které provozují maloobchod nebo hostinskou činnost na základě živnostenského oprávnění. Netýká se tedy kadeřnických či kosmetických služeb, automechaniků a podobných živností.

  •  Podle zákona o registračních pokladnách se tímto zařízením musí vybavit fyzické a právnické osoby, které provozují maloobchod nebo hostinskou činnost na základě živnostenského oprávnění. Netýká se tedy kadeřnických či kosmetických služeb, automechaniků a podobných živností. Povinnost zaznamenávat platby se netýká ani prodeje zboží z prodejních automatů a podomním nebo pochůzkovým prodejem. Podomní obchodníci, kteří nosí svůj „krám“ v tašce, nebudou muset tedy tlačit ještě vozík s registrační pokladnou. Stejně tak se nutnost zaznamenat obchod registrační pokladnou nebude týkat například tiketů Sazky. Příjem ze Sazky totiž není maloobchodem. Registrační pokladny si nemusí pořizovat ani rolníci prodávající výrobky z vlastní drobné pěstitelské činnosti.
  • Podnikatelé, kteří sice pokladnu mají, ale nevyhovuje požadavkům zákona o registračních pokladnách, si mohou své stávající vybavení nechat upravit. Vedle dovybavení a úpravy je však třeba mít i příslušný certifikát. O ten může podnikatel požádat výrobce nebo dovozce pokladny.
  • Povinnost však pořízením pokladny nekončí. V případě poruchy nastává nutnost zadministrovat tuto událost opravdu přepečlivě. Stejné je to s vedením servisní knihy. Podnikatel tedy musí počítat s tím, že nové zařízení v jeho firmě ho může vedle peněz stát i dost času, který stráví s evidencí událostí s pokladnou spojených.
  • Registrační pokladna znamená přirozeně určitou investici. Činí něco mezi deseti až čtyřiceti tisíci korun. Na jedné straně je otázka, zač stojí podnikání, které nevynese ani na desetitisícovou investici. Na straně druhé pak skutečnost, že stejnou částku by obchodník či hospodský mohl investovat jinak a jeho podniku by to prospělo víc.
  •  Tuzemští podnikatelé už začali zavádění a rušení podivných nařízení „nacvičovat“ letos v létě. Tentýž zákon (o registračních pokladnách) jim ukládal povinnost vydávat paragon na každý nákup nad padesátikorunu. Došli si tedy koupit paragonové bločky. Brzy se ukázalo, že je to opatření nesmyslné, protože vlastně ničemu neslouží, kromě skutečnosti, že zdržuje při prodeji. A také na ulicích kolem tržnic bylo více papírků. Podnikatelé sice museli paragony vydávat, ale už nebylo třeba archivovat jejich kopie. Účtenková povinnost sice po několika týdnech zase zanikla, nicméně zákon o registračních pokladnách, který nabyl platnosti 1. července letošního roku, přináší i další okamžité povinnosti.
  • Na takzvaném pokladním místě musí podnikatel viditelně oznámit jméno, příjmení, obchodní firmu nebo jiný název subjektu s uvedením adresy bydliště či sídla. Dále daňové identifikační číslo a od 1. ledna roku 2007 také daňový kód pokladny. To celé minimálně ve formátu A5. Problém je s pokladním místem v restauracích, kde se platí u jednotlivých stolů. Leták však nemusí podnikatel vystavit na každém stole, stačí k tomu vyčlenit jedno místo v provozovně. Stejná úleva pak patří hospodským ohledně povinnosti vystavit zobrazovací zařízení pokladny tak, aby bylo viditelné a čitelné z místa, kde se nachází zákazník.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít