Co nevíte o EU? - Volejte

23. června 2003, 00:00 - admin
23. června 2003, 00:00

Speciálně pro Profit připravují experti ministerstva zahraničních věcí odpovědi na složitější dotazy, které nelze zodpovědět telefonicky. Neplaťte drahé analýzy, my vám odpovíme! Volejte 225 010 366 nebo pište na: info-eu@profit.cz Všechny odpovědi otiskneme, najdete je i na www.profit.

Speciálně pro Profit připravují experti ministerstva zahraničních věcí odpovědi na složitější dotazy, které nelze zodpovědět telefonicky. Neplaťte drahé analýzy, my vám odpovíme! Volejte 225 010 366 nebo pište na: info-eu@profit.cz Všechny odpovědi otiskneme, najdete je i na www.profit.cz

Předvstupní programy

* Jak mám konkrétně postupovat, pokud mám zájem o dotace resp. finanční prostředky z fondu Sapard?

ČR bude mít možnost čerpat finanční prostředky z tohoto programu až do 1. května 2004. Získat prostředky z fondu Sapard však není jednoduché, a tak je pro přehlednost postup rozvržen do osmi bodů.

1. Definovat si, zda můžete o pomoc z programu Sapard zažádat. Zda váš projekt např. modernizace technologií či stavebních úprav splňuje podmínky pro žadatele. V íce informací naleznete na www.sapard.cz.

2. Napsat projekt, opatřit projektovou dokumentaci, obstarat povinné a nepovinné přílohy. Co všechno si máte opatřit a čím máte svou žádost doložit, se opět dozvíte nejrychleji na www.sapard.cz.

3. Sehnat údaje o ekonomice podniku, popřípadě udělat studii proveditelnosti projektu. Každý projekt musí obsahovat důležité údaje o ekonomice podniku, z nichž se čerpají podklady při stanovování finančního zdraví žadatele.

4. Zajistit si potřebné finanční prostředky (finanční podporu může agentura proplatit až po realizaci projektu nebo jeho funkční části, je-li projekt víceetapový). Nutné je také samostatné bankovní konto zřízené jen pro účely investice, která je předmětem projektu.

5. Vyplnit žádost o podporu z programu. Tu získáte buď na územně příslušné zemědělské agentuře ministerstva zemědělství, nebo na regionálním pracovišti Agentury Sapard. Můžete si ji také stáhnout z internetové stránky www.sapard.cz.

6. Podat žádost s projektem a všemi požadovanými přílohami v období vyhlášeného termínu přijímání žádostí na příslušném regionálním pracovišti Agentury Sapard. Nepodceňujte přitom nepovinné přílohy a snažte se jich dodat co nejvíce. S podáním žádosti v žádném případě nečekejte až na poslední chvíli! Kdo dřív přijde, bude mít delší čas na doplnění své žádosti o další podklady.

7. Podepsat smlouvu a udělat výběrové řízení na dodavatele. Jakmile váš projekt projde administrativním procesem a bude schválen, budete vyzváni k podpisu smlouvy s Agenturou Sapard. Až od této chvíle můžete začít realizovat projekt. Důležité je neopomenout, že dodavatele technologií i práce je nutné určit výběrovým řízením, které musí proběhnout podle pravidel Evropské unie.

8. Požádat o vyplacení podpory z programu Sapard. Jakmile projekt (nebo jeho funkční část) zrealizujete, zažádáte o proplacení faktur, a tím o převedení finanční částky až do výše poloviny přijatelných výdajů na váš účet. Veškeré další podrobné informace, jak máte postupovat, abyste na nic nezapomněli a splnili vše potřebné k úspěšné realizaci projektu, najdete v informačních materiálech Agentury Sapard. Jde o Pokyny pro žadatele o finanční pomoc z programu Sapard, které jsou také k dispozici na jednotlivých regionálních pracovištích Agentury Sapard.

Finanční toky

* Podle informací které mám, budou příspěvky České republiky do rozpočtu Evropské unie převyšovat její příjmy. Je to pravda?

Česká republika se po svém vstupu do Evropské unie nestane díky schváleným kompenzačním platbám čistým plátcem, přestože ze skupiny deseti kandidátských zemí patří k nejbohatším a s kompenzacemi se původně nepočítalo. Čistý příjem po kompenzacích v roce 2004 bude 178 milionů eur. V roce 2005 pak 292 milionů a o rok později přesně 306 milionů eur. Celkově tedy bude za období 2004-2006 činit čistý příjem ČR po kompenzacích 776 milionů eur. Pokud by ČR nevyjednala kompenzace, měla by dle odhadů nárok čerpat v období 2004-2006 pouze 29 mil. eur (rozdíl příjmů a plateb) - v prvních letech členství je náběh příjmů zejména ze strukturálních fondů pouze pozvolný. ČR nicméně vyjednala druhou největší absolutní výši kompenzací mezi kandidátskými zeměmi (po větším Polsku) - 747 mil. eur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít