Co nedělat na webu

12. července 2004, 00:00 - MILOŠ BRACHTL
12. července 2004, 00:00

JAK ZNECHUTIT INTERNETPrůzkumy říkají, že osmdesát procent malých podnikatelů má přístup k internetu. Přesto uvádějí, že pociťují nedostatek informací. Je možné toho využít?

JAK ZNECHUTIT INTERNET Průzkumy říkají, že osmdesát procent malých podnikatelů má přístup k internetu. Přesto uvádějí, že pociťují nedostatek informací. Je možné toho využít?

Podnikatelé si stěžují, že se k potřebným informacím nedostanou. Správci internetových portálů zaměřených na byznys naopak říkají, že je jich tam dost, ale uživatelé se musejí naučit pracovat s počítačem.

Zakládáte-li nebo provozujete internetovou stránku, která se zaměřuje na praktické podnikatelské informace, vězte, že malá efektivita využívání informačních databází není nikdy vinou podnikatelů-uživatelů, ale jednoznačně leží na bedrech správců internetových stránek. Pro uživatele to je samozřejmě problém, ale řešit jej musí především správci.

Správci a provozovatelé databází a informačních portálů by měli vědět, že uživatelé:

1. Výpočetní techniku ovládají nedokonale.

2. Často nevědí, na co a jak by se měli počítače ptát.

3. Nedokážou spojit několik informací a udělat z nich kvalifikovaný závěr.

4. Informace používají především k operativnímu, nikoliv ke strategickému rozhodování.

5. Mají málo času k analýze informací.

Mnoho informací zůstává ležet v pracně vybudovaných databázích, které jsou na internetových stránkách zastrčené někde v nenápadném koutě. Mnohdy jsou nepřátelské k uživatelům a někdy dokonce vyžadují znalosti počítačového odborníka.

Malý podnikatel ovšem nevyhledává informace z databáze pro nic za nic, ale potřebuje vyřešit problém. . A to pokud možno rychle. Zmatečná orientace na internetových stránkách má proto na čtenáře stejně zničující účinek jako nesprávné a špatně napsané články v časopise.

**CO POTŘEBUJÍ UŽIVATELÉ

Vžijme se do běžné situace podnikatele, ke kterému zítra přijde kontrola. Samozřejmě že ví, jaké povinnosti musí splnit, ale při kontrole člověk nikdy neví. Bude tedy hledat příslušné obecné a speciální zákony a vyhlášky? A když je najde, bude mít čas je prostudovat? Ne! Potřebuje vědět, jaká má práva a možnost obrany, jaká práva mají pracovníci kontrolního úřadu, jak se může hájit proti kontrolnímu závěru a jak z nepříjemné situace co nejlépe vybruslit.

Tuto komplexní informaci by mu měl poskytnout zdroj na internetu. Pokud tomu tak není, odborník řekne, že informací je dostatek, ale nejsou přístupné ve správné formě. Živnostník zakleje, vypne počítač a vydá se pro radu ke kamarádům v hospodě. On totiž nemá čas, a často ani internetové znalosti. Musí především dělat svoji práci.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít