Co nás čeká u DPH

09. června 2003, 00:00 - admin
09. června 2003, 00:00

Poslední dobou je hodně diskutovaným tématem reforma veřejných rozpočtů a v jejím rámci pak i změny v dani z přidané hodnoty. V polovině května schválila poslanecká sněmovna vládní návrh novely zákona č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů.

Pokud ho schválí i senát a poté podepíše prezident republiky, dojde k následujícím změnám v uplatňování DPH:

* Obrat pro povinnou registraci k DPH se sníží z dosavadních 750 000 Kč za tři po sobě jdoucí měsíce na částku 2 miliony korun za dvanáct předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

* Za zdanitelné plnění bude podle navrhované novely rovněž považováno:

- předání dovezeného zboží další osobě, jestliže byl dovozcem uplatněn nárok na odpočet daně po propuštění tohoto zboží do volného oběhu, přičemž předmětné zboží zůstává ve vlastnictví zahraniční osoby,

- činnosti uskutečňované organizační složkou ve prospěch svého zřizovatele nebo jeho jiných organizačních složek.

* Podle současného návrhu zákona již nebude plátcům DPH umožněno uplatňovat nárok na odpočet DPH u vyjmenovaných osobních automobilů (montážní, požární, záchranářská a další vozidla). Přechodné období by mělo zachovat nárok na odpočet v případě leasingových smluv uzavřených před účinností novely zákona.

* Poskytování finančních služeb bude považováno za osvobozené zdanitelné plnění bez ohledu na to, jaký subjekt tyto služby poskytuje.

* Návrh rozšiřuje okruh zboží a služeb, u kterých mohou zahraniční osoby žádat o vracení DPH. Vracení daně by se mělo týkat celého roku 2003.

* Dojde k následujícím změnám sazeb DPH:

- Poskytování vyjmenovaných služeb bude přesunuto ze snížené sazby do základní sazby DPH. Mezi nejvýznamnější změny v tomto směru patří zvýšení sazby DPH u telekomunikačních služeb, zpracování dat, poradenských a právních služeb, operativního pronájmu osobních automobilů a nájmu nemovitostí (kromě nájmu nemovitostí neplátcům DPH, které zůstane osvobozeným zdanitelným plněním).

- Dodání některých druhů zboží, u kterého je v současné době uplatňována snížená sazba daně, bude nově podléhat sazbě základní. Tato změna se většinou týká zboží původně zařazeného do snížené sazby daně z důvodu ochrany životního prostředí. Pokud dojde ke schválení tohoto návrhu v senátu a podepíše ji prezident, novela zákona o DPH vstoupí v platnost 1. října 2003, kromě změn sazeb DPH, které vstoupí v platnost 1. ledna 2004.

(Deloitte Touche)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít