Co na to Profit

20. září 2010, 02:00 -
20. září 2010, 02:00

Čína, náš vzor

Podle bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly je Evropská unie hned po Číně nejdynamičtějším politickým subjektem na světě. Prohlásil to při křtu vzpomínkové knihy na působení v Evropské komisi „Kávu ne, raději infuzi.“

Měl snad Špidla na mysli dynamiku cenzurního a represivního aparátu čínské komunistické strany? Nebo dynamiku tamějšího autoritativního kapitalismu založeného na sdírání dělníků z kůže?

Kladivo na čarodějnice Ve vědecké radě Ústavu pro studium totalitních režimů zasedne i bývalý kardinál Miroslav Vlk. Právě on a další noví radní byli zvoleni na základě návrhu Daniela Hermana, nového ředitele ústavu a někdejšího mluvčího České biskupské konference. Protože ÚSTR je zpravidla používán k vytahování různých kostlivců ze skříní a má za úkol „správný“ výklad historie, je jmenování Vlka logickým krokem. Kdo jiný než katolický primas by měl dohlížet na novodobé hony na čarodějnice? Samoobslužná nemocnice Českému zdravotnictví začínají chybět pracovní síly. Vedle odchodů lékařů do zahraničí kvůli lepším platovým podmínkám má do dvou let závazně platit směrnice omezující množství přesčasů. Právě přesčasy nad rámec maxima daného zákoníkem práce jsou častou stížností lékařů. Není tajemstvím, že reformátoři našeho zdravotnictví se rádi inspirují zaváděním tržních prvků. Nedostatek pracovníků ve zdravotnictví je vlastně pozitivum. Po vzoru některých supermarketů by se mohly zavést samoobslužné ordinace. Jestli vypláznete jazyk na lékaře nebo na kameru, je vlastně celkem jedno. Růstem k chudobě Podle analýzy vládou navrhovaných škrtů z pera odborů hrozí při jejich realizaci výrazné zvýšení míry chudoby. Česká republika se dosud řadí mezi země s nejnižší mírou chudoby na světě. Trefné, ale pravdivé klišé říká, že společnost je tak bohatá, jak bohatý je její nejchudší člen. Hořké plody rozevírání sociálních nůžek vidíme již nyní ve zvyšujícím se napětí mezi takzvaně vyloučenými vrstvami společnosti (Romové, bezdomovci, nezaměstnaní) a „většinou“, jež se považuje za sociálně zajištěnou. Jak dlouho to ještě bude většina? Silná játra šoférova Řidič autobusu pražské MHD byl přistižen za volantem s 3,52 promile alkoholu. Na řidiče linky číslo 196 přivolali policii sami cestující, jimž se jeho chování zdálo podezřelé. Ačkoliv je tento prohřešek velmi závažný a přivolání policie bylo činem záslužným a sebezáchovným, je podivuhodné, že s množstvím alkoholu v krvi rovnajícímu se slušné otravě alkoholem byl zmíněný řidič vůbec schopen autobus řídit. Většina „smrtelníků“ by ho v takovém stavu ani nenašla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít