Co na to Profit

20. září 2010, 02:00 -
20. září 2010, 02:00

Čína, náš vzor

Podle bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly je Evropská unie hned po Číně nejdynamičtějším politickým subjektem na světě. Prohlásil to při křtu vzpomínkové knihy na působení v Evropské komisi „Kávu ne, raději infuzi.“

Měl snad Špidla na mysli dynamiku cenzurního a represivního aparátu čínské komunistické strany? Nebo dynamiku tamějšího autoritativního kapitalismu založeného na sdírání dělníků z kůže?

Kladivo na čarodějnice Ve vědecké radě Ústavu pro studium totalitních režimů zasedne i bývalý kardinál Miroslav Vlk. Právě on a další noví radní byli zvoleni na základě návrhu Daniela Hermana, nového ředitele ústavu a někdejšího mluvčího České biskupské konference. Protože ÚSTR je zpravidla používán k vytahování různých kostlivců ze skříní a má za úkol „správný“ výklad historie, je jmenování Vlka logickým krokem. Kdo jiný než katolický primas by měl dohlížet na novodobé hony na čarodějnice? Samoobslužná nemocnice Českému zdravotnictví začínají chybět pracovní síly. Vedle odchodů lékařů do zahraničí kvůli lepším platovým podmínkám má do dvou let závazně platit směrnice omezující množství přesčasů. Právě přesčasy nad rámec maxima daného zákoníkem práce jsou častou stížností lékařů. Není tajemstvím, že reformátoři našeho zdravotnictví se rádi inspirují zaváděním tržních prvků. Nedostatek pracovníků ve zdravotnictví je vlastně pozitivum. Po vzoru některých supermarketů by se mohly zavést samoobslužné ordinace. Jestli vypláznete jazyk na lékaře nebo na kameru, je vlastně celkem jedno. Růstem k chudobě Podle analýzy vládou navrhovaných škrtů z pera odborů hrozí při jejich realizaci výrazné zvýšení míry chudoby. Česká republika se dosud řadí mezi země s nejnižší mírou chudoby na světě. Trefné, ale pravdivé klišé říká, že společnost je tak bohatá, jak bohatý je její nejchudší člen. Hořké plody rozevírání sociálních nůžek vidíme již nyní ve zvyšujícím se napětí mezi takzvaně vyloučenými vrstvami společnosti (Romové, bezdomovci, nezaměstnaní) a „většinou“, jež se považuje za sociálně zajištěnou. Jak dlouho to ještě bude většina? Silná játra šoférova Řidič autobusu pražské MHD byl přistižen za volantem s 3,52 promile alkoholu. Na řidiče linky číslo 196 přivolali policii sami cestující, jimž se jeho chování zdálo podezřelé. Ačkoliv je tento prohřešek velmi závažný a přivolání policie bylo činem záslužným a sebezáchovným, je podivuhodné, že s množstvím alkoholu v krvi rovnajícímu se slušné otravě alkoholem byl zmíněný řidič vůbec schopen autobus řídit. Většina „smrtelníků“ by ho v takovém stavu ani nenašla.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít