Co je psáno,...

15. prosince 2003, 00:00 - (tj)
15. prosince 2003, 00:00

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Veškerá ujednání o dodávkách stavebních prací musí mít písemnou podobu

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Zákazníci často podceňují zadávání zakázek a spoléhají jen na ústní dohody. „Je lépe mít veškeré domluvy, objednávky i další ujednání v písemné formě, často se potom předejde sporům, co vlastně v zadání bylo a co ne,“ zdůraznil právník Jan Novotný. Samozřejmostí pak musí být smlouva o vykonání práce. Ta má obsahovat přesný popis zakázky, termíny, sankce za nedodržení podmínek smlouvy a podobně. Pokud jde o větší projekty, měly by se smlouvy uzavírat vždy pod dohledem právníka. V případě, že se zadavatel a dodavatel stavebních prací dohodnou na splátkové platbě, musí smlouva obsahovat i splátkový kalendář. „Rozhodně by se neměla platit objednaná práce předem,“ upozornil Novotný. Naopak dobrou pojistkou pro klienta je načasování poslední splátky až po ukončení a převzetí stavby. Ve smlouvě by také měla být stanovena možnost pro obě strany, aby od ní mohly odstoupit v případě jejího vážného porušení druhou stranou.

I NA STAVEBNÍ PRÁCE JE ZÁRUKA

V případě, že zadavatel stavebních prací objeví po jejich skončení nějakou závadu, má právo tyto práce reklamovat. A to nejlépe v záruční době. Ta je u stavebních prací minimálně 18 měsíců, u nových staveb pak až tři roky. Iv případě vyřizování reklamace je nutné všechny závady nahlásit dotyčné firmě výhradně písemně. Firma má na odstranění závad 30 dnů. V případě rozsáhlejší opravy, která bude trvat déle, musí být opět písemná dohoda o termínu. Na opravenou věc se pak vztahuje znovu záruka. Pokud firma závady do domluveného termínu neodstraní, může pomoci Česká obchodní inspekce (ČOI). Další instancí je soud. V případě nutnosti může nedostatky odstranit i jiná firma, než která je „vyrobila“. „Od té původní je pak nutné náklady na opravu vymáhat,“ řekl dále Novotný.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít