Co je psáno,...

15. prosince 2003, 00:00 - (tj)
15. prosince 2003, 00:00

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Veškerá ujednání o dodávkách stavebních prací musí mít písemnou podobu

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Zákazníci často podceňují zadávání zakázek a spoléhají jen na ústní dohody. „Je lépe mít veškeré domluvy, objednávky i další ujednání v písemné formě, často se potom předejde sporům, co vlastně v zadání bylo a co ne,“ zdůraznil právník Jan Novotný. Samozřejmostí pak musí být smlouva o vykonání práce. Ta má obsahovat přesný popis zakázky, termíny, sankce za nedodržení podmínek smlouvy a podobně. Pokud jde o větší projekty, měly by se smlouvy uzavírat vždy pod dohledem právníka. V případě, že se zadavatel a dodavatel stavebních prací dohodnou na splátkové platbě, musí smlouva obsahovat i splátkový kalendář. „Rozhodně by se neměla platit objednaná práce předem,“ upozornil Novotný. Naopak dobrou pojistkou pro klienta je načasování poslední splátky až po ukončení a převzetí stavby. Ve smlouvě by také měla být stanovena možnost pro obě strany, aby od ní mohly odstoupit v případě jejího vážného porušení druhou stranou.

I NA STAVEBNÍ PRÁCE JE ZÁRUKA

V případě, že zadavatel stavebních prací objeví po jejich skončení nějakou závadu, má právo tyto práce reklamovat. A to nejlépe v záruční době. Ta je u stavebních prací minimálně 18 měsíců, u nových staveb pak až tři roky. Iv případě vyřizování reklamace je nutné všechny závady nahlásit dotyčné firmě výhradně písemně. Firma má na odstranění závad 30 dnů. V případě rozsáhlejší opravy, která bude trvat déle, musí být opět písemná dohoda o termínu. Na opravenou věc se pak vztahuje znovu záruka. Pokud firma závady do domluveného termínu neodstraní, může pomoci Česká obchodní inspekce (ČOI). Další instancí je soud. V případě nutnosti může nedostatky odstranit i jiná firma, než která je „vyrobila“. „Od té původní je pak nutné náklady na opravu vymáhat,“ řekl dále Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít