Co je psáno,...

15. prosince 2003, 00:00 - (tj)
15. prosince 2003, 00:00

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Veškerá ujednání o dodávkách stavebních prací musí mít písemnou podobu

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Zákazníci často podceňují zadávání zakázek a spoléhají jen na ústní dohody. „Je lépe mít veškeré domluvy, objednávky i další ujednání v písemné formě, často se potom předejde sporům, co vlastně v zadání bylo a co ne,“ zdůraznil právník Jan Novotný. Samozřejmostí pak musí být smlouva o vykonání práce. Ta má obsahovat přesný popis zakázky, termíny, sankce za nedodržení podmínek smlouvy a podobně. Pokud jde o větší projekty, měly by se smlouvy uzavírat vždy pod dohledem právníka. V případě, že se zadavatel a dodavatel stavebních prací dohodnou na splátkové platbě, musí smlouva obsahovat i splátkový kalendář. „Rozhodně by se neměla platit objednaná práce předem,“ upozornil Novotný. Naopak dobrou pojistkou pro klienta je načasování poslední splátky až po ukončení a převzetí stavby. Ve smlouvě by také měla být stanovena možnost pro obě strany, aby od ní mohly odstoupit v případě jejího vážného porušení druhou stranou.

I NA STAVEBNÍ PRÁCE JE ZÁRUKA

V případě, že zadavatel stavebních prací objeví po jejich skončení nějakou závadu, má právo tyto práce reklamovat. A to nejlépe v záruční době. Ta je u stavebních prací minimálně 18 měsíců, u nových staveb pak až tři roky. Iv případě vyřizování reklamace je nutné všechny závady nahlásit dotyčné firmě výhradně písemně. Firma má na odstranění závad 30 dnů. V případě rozsáhlejší opravy, která bude trvat déle, musí být opět písemná dohoda o termínu. Na opravenou věc se pak vztahuje znovu záruka. Pokud firma závady do domluveného termínu neodstraní, může pomoci Česká obchodní inspekce (ČOI). Další instancí je soud. V případě nutnosti může nedostatky odstranit i jiná firma, než která je „vyrobila“. „Od té původní je pak nutné náklady na opravu vymáhat,“ řekl dále Novotný.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít