Co je psáno,...

15. prosince 2003, 00:00 - (tj)
15. prosince 2003, 00:00

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Veškerá ujednání o dodávkách stavebních prací musí mít písemnou podobu

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Zákazníci často podceňují zadávání zakázek a spoléhají jen na ústní dohody. „Je lépe mít veškeré domluvy, objednávky i další ujednání v písemné formě, často se potom předejde sporům, co vlastně v zadání bylo a co ne,“ zdůraznil právník Jan Novotný. Samozřejmostí pak musí být smlouva o vykonání práce. Ta má obsahovat přesný popis zakázky, termíny, sankce za nedodržení podmínek smlouvy a podobně. Pokud jde o větší projekty, měly by se smlouvy uzavírat vždy pod dohledem právníka. V případě, že se zadavatel a dodavatel stavebních prací dohodnou na splátkové platbě, musí smlouva obsahovat i splátkový kalendář. „Rozhodně by se neměla platit objednaná práce předem,“ upozornil Novotný. Naopak dobrou pojistkou pro klienta je načasování poslední splátky až po ukončení a převzetí stavby. Ve smlouvě by také měla být stanovena možnost pro obě strany, aby od ní mohly odstoupit v případě jejího vážného porušení druhou stranou.

I NA STAVEBNÍ PRÁCE JE ZÁRUKA

V případě, že zadavatel stavebních prací objeví po jejich skončení nějakou závadu, má právo tyto práce reklamovat. A to nejlépe v záruční době. Ta je u stavebních prací minimálně 18 měsíců, u nových staveb pak až tři roky. Iv případě vyřizování reklamace je nutné všechny závady nahlásit dotyčné firmě výhradně písemně. Firma má na odstranění závad 30 dnů. V případě rozsáhlejší opravy, která bude trvat déle, musí být opět písemná dohoda o termínu. Na opravenou věc se pak vztahuje znovu záruka. Pokud firma závady do domluveného termínu neodstraní, může pomoci Česká obchodní inspekce (ČOI). Další instancí je soud. V případě nutnosti může nedostatky odstranit i jiná firma, než která je „vyrobila“. „Od té původní je pak nutné náklady na opravu vymáhat,“ řekl dále Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít