Co je nového ve světě softwaru?

29. září 2003, 00:00 - Přílohu Speciál připravili ZDENĚK KUBÍN, JAKUB TUREK
29. září 2003, 00:00

CHCETE MÍT PŘEHLED O VŠECH NOVINKÁCH V PROGRAMOVÉM VYBAVENÍ? EXISTUJE NA TO NĚKOLIK SPOLEHLIVÝCH CEST.

1. Buďte v kontaktu

Při koupi jakéhokoliv programu se nezapomeňte písemně nebo přes internet registrovat u výrobce. Bude vám zasílat informace o novinkách ze své dílny. U programů volně šiřitelných na internetu lze udělat to samé. Nemáte sice jistotu, komu se dostane do počítače vaše e-mailová adresa, ale pokud někdo inzeruje službu zasílání novinek ze svého serveru, většinou to také dělá.

2. Automatická aktualizace

Spolu s některými programy si kupujete i aktualizaci jejich dat. Jedná se například o antivirové programy, u kterých si může váš počítat automaticky stahovat nové viry, nebo operační systémy, jejichž výrobci vám pravidelně zasílají opravy, které se časem objeví.

3. Placená aktualizace

Některé programy je nutno plnit daty za peníze. Obvyklé je to třeba u účetních programů, které výrobci software mění podle nových zákonů a vyhlášek, nebo u právnických systémů, do nichž je nutno doplňovat nová znění všech schválených předpisů.

4. Spolehlivý poradce

Ideální pro malou firmu je získat spolehlivého a iniciativního poradce, který doporučuje ke koupi nebo stažení programy a nové verze staršího software. Poradenství v tomto oboru je ovšem založeno na erudici rádce a důvěře v jeho schopnosti. Pokud by totiž svoji práci dělal špatně, může podnik vydat velké peníze zcela zbytečně.

Uvádíme několik důležitých novinek pro běžné domácí použití nebo na kancelářské práce v malých firmách.

ADOBE ACROBAT 6.0

Systém pro práci s elektronickými dokumenty ve formátu PDF Acrobat od známého výrobce grafických a kancelářských aplikací Adobe doznal několika podstatných změn. Jeho volně šiřitelná verze Acrobat Reader, na kterou je zvyklá většina uživatelů počítačů, se přejmenovala na Adobe Reader a zůstává bez dalšího vývoje jen prohlížečem dokumentů. Samotný Acrobat dokáže PDF dokumenty vytvářet, a to buď přímo v programu nebo exportem již vytvořeného dokumentu z jakékoli jiné aplikace, elektronicky podepisovat, poznámkovat nebo spojovat více dokumentů z různých zdrojů a formátů. Verze Proffesional nabízí oproti verzi Standard navíc možnosti předtiskové přípravy, tvorbu elektronických formulářů a technickou grafiku. Kdo nevyzkoušel práci s Acrobatem a PDF formátem, neví, co je příjemná práce s dokumentem.

NERO 6.0

Program Nero Burning Rom, trefně pojmenovaný po jednom z největších „vypalovačů“ všech dob, je nejrozšířenějším nástrojem pro vypalování cédéček a vytváření jejich obsahu a obalů. Nejnovější verze přináší nové grafické prostředí a navíc některé funkce, například možnost konverze zvukových formátů nebo vytváření vlastních kompilací. Pro méně zkušeného „vypalovače“ je určen jednoduchý přednastavený Nero Express, ve kterém stačí jen párkrát kliknout a vykouzlíte cédéčko se zajímavým obsahem.

NORTON ANTIVIRUS 2003

Nedávno přišla na český trh nová verze antivirového programu Norton Antivirus 2003, který rozpoznává a automaticky odstraňuje viry, červy a trojské koně v počítači. Zaměřuje se také na e-mailové programy a jeho nová verze blokuje i viry v odchozích e-mailech a brání tak napadení jiných počítačů vaším zavirovaným systémem.

WINAMP - NESMRTELNÝ PŘEHRÁVAČ HUDBY

Winamp, jehož vývoj zatím dospěl k verzi 2.91, patří společně s Windows Media Playerem a Real Playerem k nejrozšířenějším programům, které umějí pouštět, třídit a zvukově upravovat hudbu. Pracuje obvykle s hudbou ve formátu MP3, ovšem jeho možnosti jsou mnohem širší. Winamp přehrává bez potíží jakékoli hudební cédéčko, poslední verze umí pustit i video ve formátu MPEG nebo AVI. Pokud si stáhnete některé přídavné prográmky, může fungovat i jako internetový prohlížeč nebo editor vizuálních efektů doplňujících vaše zvukové soubory.

FIREWALLY KERIO

Počítačovou síť malé nebo střední firmy spolehlivě chrání před útokem zvenčí tak zvaný firewall, nazvaný podle protipožárních zdí ve velkých budovách. Známým výrobcem firewallů, který svoje produkty dodává do mnoha zemí, je plzeňská firma Kerio Technologies. Kerio produkuje robustní ochranu jak velkých podnikových sítí (pro ně je určen software Kerio Winroute Firewall), tak malých a středních firem (WinRoute Pro). Většinu produktů může nainstalovat zběhlý uživatel počítače díky propracovaným průvodcům. Firewally umožňují variabilní nastavení úrovně bezpečnosti od zákazu kontaktu se světem pro všechny uživatele sítě až po individuální nastavení účtu každého účastníka sítě.

CINETIK - INTERNETOVÁ PŮJČOVNA DVD

Pokud se nechcete trmácet do DVD půjčovny nebo třeba ve vašem okolí žádnou nemůžete najít, podívejte se na www.cinetik.cz. Za paušální měsíční poplatek 550 Kč si můžete objednat dva DVD filmy a poštou je libovolně často obměňovat. Půjčovna hradí veškeré poštovné a dévédéčka zasílá ve speciálních vratných obalech. Zdatní fanoušci DVD takto dokážou otočit až deset či dokonce dvanáct filmů za měsíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít