Article, show

Co hýbe s Čechy

07. srpna 2010, 02:00 - (rys)
07. srpna 2010, 02:00

Spolu s vyjádřením Petry Paroubkové, kdo se dostal či nedostal do politiky přes postel a odvážnými reakcemi na ně, se vynořil etický problém, o němž se již nějakou dobu tiše hovoří. Kde končí a začíná ve světě sociálních sítí soukromí?

Je to, co napíšu na Facebook, soukromé, nebo veřejné? Před několika dny jsem vedla na toto téma debatu s několika znalými lidmi – na Facebooku. Kde taky jinde, že jo… A teď to píšu.

Tedy – je debata s „přáteli“ na Facebooku veřejná a chat neveřejný? To, co mohou vidět všichni, je veřejné? Nebo by bylo vhodné se zeptat těch, kteří tam spolu vesele debatují, zda mohu či nemohu použít jejich výrok v jiném „médiu“?

A jak je to s veřejnými osobami? Jiří Paroubek zde píše své elaboráty, politickým komentátorům i humoristům kontruje europoslanec Jiří Havel. Zdeněk Škromach zase přizná, i co snídá. Veřejně se dělí o soukromí.

Ano, Facebook je i není až tak soukromý. Ale. Vybíráme si zde „přátele“. Sociální síť je místo, kde si nikdo nemůže být jist ničím, ani totožností přítele. Objevil se zde falešný Vojtěch Filip, falešný Václav Klaus. Dokonce potkáte i Klému Gottwalda. I bulvární novináři zde vystupují jako plážoví krasavci…

Linked-In oproti tomu k drbům moc nevybízí. Co si budou profesionálové mezi sebou vyprávět, že… Nicméně zaměstnavatelé už se lustracím kyberprostoru naučili.

Facebook je podivný mix – těch, kteří chtějí něco sdělit a doufají, že je někdo bude citovat, a těch, kteří mají pocit pohledu klíčovou dírkou i tam, kam je nikdo nezve. To jsou většinou politici, zjišťující názory voličů. Neobyčejně obratný je Škromach, který většinou celkem vtipně komentuje svůj politický, ale i soukromý život, a na oplátku vstupuje do více než 5000 životů jiných. Nebo Havel, vymýšlející zde politické vtipy a zveřejňující zde články o ekonomice. Ostatně, nebýt „fejsáče“, tak snad nevím, že nějaké europoslance máme. Debatou s kolegy z jiných zemí jsem ovšem zjistila, že role Facebooku je tak nějak neujasněná všude. Evropa je nám vzdálená… A tak potřebujeme alespoň sociální sítě, aby nám europoslanci on-line sdělili, že jsou taky jen lidi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít