Co dostačuje a co už ne

16. října 2007, 13:05 - Mgr. Rudolf Marek
16. října 2007, 13:05

Levnější set-top boxy nemají některé v budoucnosti důležité funkce

Nynější cenově dostupné set-top boxy postrádají některé pro budoucnost důležité funkce, například MHP (interaktivní televize), nebývají interaktivní ani nemají CI rozhraní pro vložení karty ke sledování kódovaných programů. Problematické je dost často i nahrávání televizních pořadů, či spíše schopnosti současných videorekordérů nahrávat ze set-top boxu jeden kanál a umožnit sledování jiného. To svede pouze set-top box se dvěma tunery, levnější modely však mají tuner jenom jeden. Jako dočasné řešení to stačí, protože lze digitálně nahrávat a analogově sledovat jiné kanály nebo naopak. Ale to jednou skončí. Digitální televize si potom zřejmě vynutí i přechod od páskových videorekordérů na DVD rekordéry nebo přímo na set-top boxy s harddiskem. Problém většiny současných DVB-T přijímačů, jak se nyní začínají u prodejců set-top boxy označovat, je ten, že jen málokterý má všechny komponenty, které televiznímu divákovi umožní vychutnat všechny vychytávky, jež digitální vysílání nabízí, byť mnohé z nich využije teprve v budoucnosti. Co by to chtělo? Možnost zpracování obrazu v kompresi MPEG-2 i MPEG-4, v nízkém i vysokém standardu rozlišení interaktivitou. Navíc se sloty pro vložení dekódovacích karet placeného vysílání (jako je tomu dnes u satelitní televize), dvěma tunery a HDD rekordérem, který dokáže nahrát až čtyři programy současně. S nadsázkou by se dalo říci, že i těm nejnadupanějším přístrojům tu a tam některý ze zmíněných modulů chybí.
Před nadprůměrnou investicí do digitalizace od sedmi tisíc korun výše nezbývá než si důkladně rozmyslet, k čemu budu DVB-T přijímač používat. V současné době se nejspíš obejdu bez interaktivity (MHP), o kterou nynější držitelé televizních licencí nejeví příliš zájem, dokud jim nezaručí vyšší příjmy než spuštění další televizní stanice za zhruba stejné peníze. Česká televize, která je s možností zpětné komunikace s diváky nejdále, je natolik omezena legislativou, že komerční využití nepřipadá v úvahu, a tak raději dumá nad uměleckými než technickými projekty. Využití MHP je tedy v nedohlednu.
Postupnou eliminací svých potřeb většina fandů pravděpodobně dojde k závěru, že vlastně chce to, co poskytuje analogové vysílání vylepšené o možnosti nahrávání na disk s mnohanásobnou kapacitou desítek hodin a více programů zároveň. Po připojení počítače například úpravu záznamů (třeba jejich scelením a vystřižením reklamních bloků) a následným vypálením na DVD, protože to se přenáší ke kamarádce přece jen snadněji než HDD rekordér zabudovaný v set-top boxu.

Hesla do slovníčku

CI (Common interface)
Modul, do něhož se vkládá uživatelská karta potřebná k příjmu placeného vysílání
HDD rekordér
Dovoluje nahrávat video v DVD kvalitě, ukládat multimediální obsah na interní pevný disk a přehrávat řadu formátů z mnoha zdrojů, ale pozor: na trhu jsou analogové i digitální

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít