Co dostačuje a co už ne

16. října 2007, 13:05 - Mgr. Rudolf Marek
16. října 2007, 13:05

Levnější set-top boxy nemají některé v budoucnosti důležité funkce

Nynější cenově dostupné set-top boxy postrádají některé pro budoucnost důležité funkce, například MHP (interaktivní televize), nebývají interaktivní ani nemají CI rozhraní pro vložení karty ke sledování kódovaných programů. Problematické je dost často i nahrávání televizních pořadů, či spíše schopnosti současných videorekordérů nahrávat ze set-top boxu jeden kanál a umožnit sledování jiného. To svede pouze set-top box se dvěma tunery, levnější modely však mají tuner jenom jeden. Jako dočasné řešení to stačí, protože lze digitálně nahrávat a analogově sledovat jiné kanály nebo naopak. Ale to jednou skončí. Digitální televize si potom zřejmě vynutí i přechod od páskových videorekordérů na DVD rekordéry nebo přímo na set-top boxy s harddiskem. Problém většiny současných DVB-T přijímačů, jak se nyní začínají u prodejců set-top boxy označovat, je ten, že jen málokterý má všechny komponenty, které televiznímu divákovi umožní vychutnat všechny vychytávky, jež digitální vysílání nabízí, byť mnohé z nich využije teprve v budoucnosti. Co by to chtělo? Možnost zpracování obrazu v kompresi MPEG-2 i MPEG-4, v nízkém i vysokém standardu rozlišení interaktivitou. Navíc se sloty pro vložení dekódovacích karet placeného vysílání (jako je tomu dnes u satelitní televize), dvěma tunery a HDD rekordérem, který dokáže nahrát až čtyři programy současně. S nadsázkou by se dalo říci, že i těm nejnadupanějším přístrojům tu a tam některý ze zmíněných modulů chybí.
Před nadprůměrnou investicí do digitalizace od sedmi tisíc korun výše nezbývá než si důkladně rozmyslet, k čemu budu DVB-T přijímač používat. V současné době se nejspíš obejdu bez interaktivity (MHP), o kterou nynější držitelé televizních licencí nejeví příliš zájem, dokud jim nezaručí vyšší příjmy než spuštění další televizní stanice za zhruba stejné peníze. Česká televize, která je s možností zpětné komunikace s diváky nejdále, je natolik omezena legislativou, že komerční využití nepřipadá v úvahu, a tak raději dumá nad uměleckými než technickými projekty. Využití MHP je tedy v nedohlednu.
Postupnou eliminací svých potřeb většina fandů pravděpodobně dojde k závěru, že vlastně chce to, co poskytuje analogové vysílání vylepšené o možnosti nahrávání na disk s mnohanásobnou kapacitou desítek hodin a více programů zároveň. Po připojení počítače například úpravu záznamů (třeba jejich scelením a vystřižením reklamních bloků) a následným vypálením na DVD, protože to se přenáší ke kamarádce přece jen snadněji než HDD rekordér zabudovaný v set-top boxu.

Hesla do slovníčku

CI (Common interface)
Modul, do něhož se vkládá uživatelská karta potřebná k příjmu placeného vysílání
HDD rekordér
Dovoluje nahrávat video v DVD kvalitě, ukládat multimediální obsah na interní pevný disk a přehrávat řadu formátů z mnoha zdrojů, ale pozor: na trhu jsou analogové i digitální

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít