Co dlouho ukrývala zem

13. června 2008, 12:48 - Martin Mašek
13. června 2008, 12:48

Krátké zprávy

Archeologie
Co dlouho ukrývala zem
Nákrčník, spona, dva náramky a jeden pár nánožníků z druhé poloviny čtvrtého století před Kristem jsou nejstaršími archeologickými nálezy z okolí Hostivice nedaleko Prahy. Archeologové je objevili při výzkumu, který předcházel výstavbě logistického areálu Tulipan park společnosti Segro. Vedle tohoto hrobového inventáře pocházejí z doby laténské také dvě nádoby, jejichž původ archeologové určili na třetí století před Kristem. Průzkum u Hostivice byl úspěšný také díky odkrytí tří studní s dřevěnou konstrukcí z mladšího období doby stěhování národů, tedy z první poloviny šestého století. Ve střední Evropě je to nález výjimečný. Pracovníci Středočeského muzea v Roztokách u Prahy za finanční podpory developera Segro ČR nechali vyrobit bronzové repliky nalezených artefaktů z doby laténské a spolu s pohřebními nádobami, přesleny, kamennými i kostěnými nástroji, keltskými šperky a fotografiemi z výzkumu je vystavují v expozici Co ukryla zem… Ta je do 14. září otevřena v zámecké kapli v Hostivici. Popisek:
Působivost výstavy archeologoických nálezů umocňuje originální prostředí zámecké kaple Martin Mašek

Dandy look se vrací
Dandy styl, který těží z kombinace dámských a pánských prvků, jako jsou vestičky, košile, kravaty a čapky, označuje za nejzajímavější módní trend současnosti Soňa Jelenová. Módní návrhářce a spolumajitelce ateliéru DeaDia také umožňuje doplňovat designovou módu konfekčními kousky. „Není umění přijít do značkového obchodu a svléknout figurínu ve výloze. Ráda doplním značkovou věc oděvem z konfekce. Nebráním se ani úlovkům ze secondhandu. Právě takové kombinace patří k nejvydařenějším, protože do nich nositel vložil vlastní fantazii a invenci,“ říká Jelenová.
„Při naší jarní kolekci jsme spolupracovali se španělskou značkou Springfield, která nabízí pánskou streetwearovou konfekční módu,“ konkretizuje Jelenová. A jaké oblečení a doplňky by měly tvořit dle jejího mínění základ ženského šatníku? Bílá košile, džíny, koktejlky a trenčkot, z doplňků kvalitní kabelka, boty a sluneční brýle. Připomíná, že k oblečení je dobré přistupovat s citem, nepřekombinovávat.
Modely DeaDia si oblíbily zejména manažerky, nosí je řada právniček, konzultantek, majitelek a jednatelek společností. V nedávné době Soňa Jelenová navázala spolupráci s obchodníky z Jižní Ameriky, modely DeaDia tak bude možné koupit například v buticích v Brazílii Mezníky Soni Jelenové
1984 – Soutěž mladých talentů Zenit (4. místo)
Spolutvorba kostýmů pro film Miloše Formana Amadeus
2004 – Spolupráce na kolekci exkluzivních společenských šatů pro kanadské velvyslanectví v Praze
2005 – Vznik značky DeaDia-Fashion
Popisek: Modely jarní kolekce se vždy skládají z kombinace modelu DeaDia a konfekce značky Springfield

Máte-li cestu do Londýna… Pomoc postiženým virem HIV/AIDS je smyslem činnosti sdružení Nelsona Mandely 46664. Název vznikl z Mandelova čísla 466, pod kterým byl evidován při svém sedmadvacetiletém věznění, a letopočtu 64, což je rok, ve kterém byl odsouzen. Značka Louis Vuitton u příležitosti Mandelových devadesátin nyní připravila exkluzivní přívěsek ve tvaru identifikační vězeňské známky, a to ze žlutého zlata s černým okrajem. Přívěsek vyjde v limitované edici, která bude mít symbolicky 466 kusů. Na přívěsku bude vyryto: 46664 Louis Vuitton. Cena přívěsku bude 1700 eur a část zisků z prodeje bude věnována na účet Mandelova sdružení. Přívěsky budou koncem června ke koupi jen v prodejnách značky Louis Vuitton v Londýně a Johannesburgu.

Kašpárek v rohlíku a ve stanu
Praha, Police nad Metují, Hronov, Holice, Hradec Králové, Častolovice, Brno, Dvůr Králové nad Labem, Kolín, Smržovka, na Slovensku Trenčín. To jsou místa, která v rámci letního turné navštíví hudebně-divadelní projekt Kašpárek v rohlíku. Přitom například v Praze, v níž se již zúčastnil festivalu Mezi ploty, a v Hradci Králové vystoupí několikrát.
Po vzoru svých dávných kočovných předchůdců vyráží Kašpárek v rohlíku s velkým stanem, s nímž obrazí o prázdninách hudební a divadelní festivaly, se show ve stylu bejbypanku dokazujícím, že rodiče i děti se mohou bavit společně bez infantilního šišlání. Základem programu je představení Jihočeského divadla Kašpárek v rohlíku a s ním související koncert, v němž zpívají například David Koller, Blanka Šrumová, Milan Cais z Tata Bojs či Mardy z Vypsané Fiksy. Kromě nich se v bejbypankovém stanu vystřídají například kapely Traband, Folk3mail, Hm a několik divadelních kusů odehrají Buchty a loutky.

Popisek
Při tradičním Dni rekordů v Pelhřimově padlo další „nej“. Na Masarykově náměstí bylo deset mužů přilepeno podrážkami bot sekundovým lepidlem k podložkám a za ně zavěšeno hlavou dolů. Museli tak vydržet nejméně deset sekund, což se podařilo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít