Co chybí a přebývá panelákům?

29. září 2008, 08:00 - Marcela Honsová
29. září 2008, 08:00

I dnes některé nové bytovky připomínají králíkárny.

Ke psím boudám někteří estéti přirovnávali v závěru 20. století paneláky. Nevzhledné, šedivé, nenápadité krabice, jedna poskládaná vedle druhé tak, že se v nich obyvatelé i těžko orientovali. Když se večer člověk procházel sídlištěm, rozsvícená okna nabízela jednu domácnost jako druhou, zvláště kuchyně se svými linkami byly jak odlité z jedné formy. Přitom kuchyně byly jen částí celé hrůzy, navlas stejná sídliště stála po celé republice. Fakt architektonický tvůrčí unikát, ve kterém dnes bydlí třetina Čechů. Podle mne docela hrůzná představa, když si uvědomím, že určitě nedojde na sliby o zbourání těchto lidských králíkáren.

Miliony rodin v nich dál budou muset mít své domovy, a tak je jen logické, že chtějí, aby se vylepšily, modernizovaly, přizpůsobily současným standardům. Lidé šperkují nejenom vzhled svých paneláků, ale především se zaměřují na dvě nejslabší místa objektů – bytová jádra a úniky tepla. Odborníci tvrdí, že když se odstraní tyto dva problémy, mohou paneláky sloužit celkem dobře dalším generacím.

A mají pravdu. Když se dnes projdu některými sídlišti, na první pohled už ani vzdáleně nepřipomínají dřívější až odpudivou jednotvárnost a šeď. Svou barevností a úpravností působí mnohem příznivěji. A kdo vejde do takového domu, najde v bytech nové koupelny, podlahy, dveře, okna i kuchyně. Ti, kteří modernizovali paneláky z gruntu, dnes bydlí na slušné úrovni. Dokonce bych si troufla tvrdit, že některé byty jsou i lepší než ty, které vznikají dnes a stojí nekřesťanské peníze.

Vždyť jsou to často opět jen králíkárny. Sice barevnější, vybavenější, ale kdybychom si tohle odmysleli, tak jde o klasické panelákové byty, jimž dokonce chybí kuchyně. Je až zarážející, jak se podařilo investorům přesvědčit klienty, že tato úspora je vlastně módní trend a kdo nemá kuchyň, ten je cool. Přitom i slepí musí vidět, že kuchyňské kouty snižují kvalitu bytů. Zato ji zvyšují takzvaná garážová stání.

Odmyslíme-li si stáří paneláků a s tím související technologie a vybavení, najdeme jen dva podstatné rozdíly od dnešních bytovek. Na novodobých sídlištích už nepostává tolik vozidel, protože jim architekti vyčlenili místa v podzemí. Zato hospodyňky přestávají vyvářet, protože koho by bavilo kvůli návštěvám v obýváku neustále cídit kuchyňskou linku.

Nejsme trochu divní, když jsme bydlení vylepšili hlavně našim automobilům?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít