Co Čech, to čtyři kila odpadu

18. srpna 2008, 08:00 - (jan, čtk)
18. srpna 2008, 08:00

ELEKTROODPAD - Takzvané kolektivní systémy zabývající se sběrem elektroodpadu letos zaznamenaly výrazný nárůst množství odevzdaných spotřebičů. Doufají proto, že se do konce roku podaří vybrat čtyři kilogramy odpadu na osobu. Ty po Česku požaduje Evropská unie.

Povědomí o sběru elektroodpadu mezi lidmi v Česku roste. Společně se zvyšujícím se počtem sběrných dvorů je to hlavní příčina výrazného nárůstu vybraných elektrických spotřebičů v první půlce letošního roku. Podle trojice největších kolektivních systémů, které mají sběr elektroodpadu na starosti, se počet odevzdaných spotřebičů meziročně zvýšil až o třetinu.

KDO ZLIKVIDUJE ODPAD

Typ odpadu Firma Velké domácí spotřebiče Elektrowin

Malé domácí spotřebiče Elektrowin

Počítače a telefony Asekol

Spotřebitelská zařízení Asekol

Osvětlovací zařízení Ekolamp

Elektrické a elektronické nástroje Elektrowin

Hračky, vybavení pro volný čas Asekol

Lékařské přístroje Ema 1000IK

Přístroje pro monitorování a kontrolu Rebela

Hlavně televize a monitory

Kolektivní systémy Asekol, Ekolamp a Elektrowin na začátku srpna oznámily, že v prvním pololetí letošního roku zajistily zpětný odběr a zpracování více než 15 tisíc tun elektroodpadu. Společnosti předpokládají, že za celý letošní rok vyberou v přečtu na jednoho obyvatele Česka přes tři kilogramy vysloužilých elektrovýrobků.

Společně se zbývajícími třemi kolektivními systémy by tak mohly dosáhnout průměrné hmotnosti elektroodpadu na osobu ve výši čtyř kilogramů. Právě takový roční průměr po České republice požaduje Evropská unie. Pokud se závazek naplnit nepodaří, hrozí Česku ze strany Unie sankce. „V tuto chvíli lze pouze hádat. Bude záležet na výsledcích dalších kolektivních systémů. Hranice čtyř kilogramů je ale reálně dosažitelná. Hodně si slibují od spolupráce s obcemi. Z jejich sběrných dvorů a mobilních svozů totiž pochází přes 90 procent veškerých vysloužilých elektrozařízení,“ odhaduje Jan Vrba z firmy Asekol.

Asekol podle něj zvedla v prvním pololetí letošního roku sběr elektroodpadu meziročně o 33 procent. Každý Čech tak systému Asekol za šest měsíců odevzdal v průměru 0,56 kilogramu starých spotřebičů, což je stejně jako za celý rok 2006. Prostřednictvím systému Elektrowin lidé v prvním pololetí letošního roku odevzdali téměř 9000 tun starých spotřebičů, zatímco za celý loňský rok to bylo 15 176 tun. Za celý letošní rok by Elektrowin měl zajistit sběr více než 20 tisíc tun elektrošrotu.

Podle Jana Vrby z Asekolu převažují mezi vybranými spotřebiči především televizory a počítačové monitory. Ty představovaly 64, respektive 19 procent z celkově vybraného elektroodpadu. Postupně se však zvyšuje i podíl ostatních elektronických zařízení, především drobných spotřebičů, jako jsou mobily, digitální hudební přehrávače či elektronické hračky. Podle Jana Vrby se tyto malé spotřebiče přesto stále recyklují nejméně. „Lidé je buď nepoužívají a skladují doma, nebo vyhodí do popelnice,“ tvrdí Vrba.

Pražané a bohatí recyklují nejméně

Pro lepší zhodnocení trendů a chování domácností v oblasti recyklace si kolektivní systémy nechaly od společnost Markent vypracovat studii. Ta zjistila, že nejvíce roste povědomí o recyklaci v případě televizorů a ledniček. Průzkum také potvrdil, že řada lidí sice o problematice ví, ale ve skutečnosti se podle toho nechová. Na otázku, zda se mají malé spotřebiče, jako jsou fény, CD přehrávače nebo mobilní telefony vyhazovat do normální popelnice, odpovědělo kladně 27 procent, zatímco 72 procent účastníků vědělo, že se drobné spotřebiče mají odevzdat k recyklaci. Zároveň ale 44 procent respondentů přiznalo, že v posledním roce do popelnice vyhodilo fén nebo kulmu.

Nejméně ukáznění jsou podle průzkumu Markentu obyvatelé Prahy. „V Praze skončí v popelnici až osmdesát procent zářivek. Obyvatelé hlavního města vyhazují do komunálního odpadu až dvakrát víc elektrozařízení než v jiných částech Česka,“ potvrzuje Zuzana Křenková ze společnosti Ekolamp. Další skupinou, která na recyklaci elektroodpadu dbá nejméně, jsou podle studie nejbohatší lidé. Podle průzkumu si 42 procent respondentů myslí, že sběr nemá smysl. „Podle nás to poukazuje na nedůvěru v ostatní obyvatele. Lidé z vyšší třídy si myslí, že ostatní lidé netřídí, a proto nemá smysl, aby třídili oni,“ říká Jiří Remer z Markentu.

Průzkum také ukázal, že lidé jsou ochotni recyklovat nepřímo úměrně vzdálenosti sběrného dvora od bydliště. Hranice, za kterou Češi podle studie nejsou ochotni odnést přístroj k recyklaci, je u malých spotřebičů přibližně kilometr a půl. U velkých spotřebičů, jako jsou lednice nebo televizory, nejsou ochotni dojet dál než dva kilometry.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít