ČNB: Zátěžové testy potvrzují dostatečnou stabilitu bankovního sektoru

29. listopadu 2011, 16:34 - MediaFax
29. listopadu 2011, 16:34

Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru v ČR, které Česká národní banka (ČNB) provedla k třetímu čtvrtletí 2011, potvrdily dostatečnou stabilitu bankovního sektoru vůči případným negativním šokům, v nejhorším scénáři by sektor potřeboval 13,6 mld. Kč kapitálu. ČNB o tom informovala dnes.

Foto:  Profimedia.cz

Banka testovala dopad budoucího ekonomického vývoje základním a zátěžovým scénářem, testy provedla na datech k 30. září 2011.

Přes poměrně vysoké úvěrové i tržní ztráty a oslabené provozní zisky zůstává bankovní sektor jako celek stabilní v obou scénářích a jeho agregovaná kapitálová přiměřenost se pohybuje nejen nad regulatorním minimem osm procent, ale neklesá ani pod 11 procent,“ konstatovala banka.

Výsledky stress testů především znamenají, že české banky jsou nadále schopny úvěrovat českou ekonomiku. To v některých jiných zemích není zcela samozřejmé a českému hospodářství to dává významnou komparativní výhodu v době pokračující dluhové krize. Zároveň stabilita bankovního sektoru přispívá k důvěryhodnosti a udržitelnosti fiskální politiky české vlády,“ připomněl náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Základní scénář předpokládá výraznější zpomalení ekonomiky počátkem příštího roku, které bude ve druhé polovině roku 2012 vystřídáno opětovným oživením. Celková inflace se v průběhu roku 2012 přiblíží ke třem procentům z důvodu zvýšení DPH, měnový kurz bude od počátku následujícího roku posilovat a krátkodobé úrokové sazby mírně klesnou a zůstanou stabilní do přelomu let 2012 a 2013, kdy začnou opět pozvolna růst. Předpokládá mírný pokles tvorby provozního zisku meziročně vždy zhruba o pět procent z důvodu rostoucí konkurence na trhu depozit.

Zátěžový scénář je založený na výrazně nepříznivém ekonomickém vývoji v EU. Prudký pokles ekonomické aktivity hlavních obchodních partnerů ČR a zpřísněná fiskální konsolidace by se podle něj projevily citelným snížením ekonomické aktivity a růstem nezaměstnanosti i v ČR. Zvýšená nejistota ohledně dalšího vývoje domácí ekonomiky by se pak odrazila ve ztrátě důvěry investorů a růstem jejich rizikové averze. To by se podle ČNB projevilo značným znehodnocením měnového kurzu.

Ztráty ze znehodnocení úvěrů by podle zátěžového scénáře v roce 2012 dosáhly téměř 2,7 procenta z celkového úvěrového portfolia (55 mld. Kč). To by představovalo téměř 2,5násobek hodnoty roku 2010 a odhadované hodnoty roku 2011 (obojí zhruba 1,1 procenta). Paralelně by bankovní sektor byl zasažen poměrně vysokými tržními ztrátami z titulu poklesu cen držených vládních dluhopisů. V souvislosti s tím je v testu zapracován předpoklad, že by došlo k přecenění veškerých pohledávek za pěti zadluženými zeměmi EU na nulovou hodnotu.

Ačkoliv je tento dodatečný předpoklad o 100procentní znehodnocení expozic vůči pěti zadluženým zemím extrémně zátěžový, celková výše expozic českého bankovního sektoru vůči těmto zemím není natolik významná (24,4 mld. Kč k 30. září 2011, z toho 10 mld. činí vládní dluhopisy), aby její celkové znehodnocení způsobilo bankovnímu sektoru významnější potíže,“ konstatovala ČNB.

Jak dále odhalil zátěžový test, několik bank by se dostalo do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti. Pro dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v ČR (tedy bez poboček zahraničních bank) do regulatorního minima by banky ke konci testovaného období musely podle ČNB navýšit regulatorní kapitál o 13,6 mld. Kč. “Z hlediska velikosti bankovního sektoru se nejedná o významnou hodnotu, která by mohla ohrozit jeho stabilitu,“ dodává ČNB.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít