ČMA diskutovala o současné krizi

04. února 2010, 03:00 - Patrik Khudhur, <a href="http://www.cma.cz">cma.cz</a>
04. února 2010, 03:00

V lednu se uskutečnilo 172. setkání Pražského manažerského klubu České manažerské asociace (ČMA) v Golem Clubu. Pozvání na lednové setkání přijaly Prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc. a PhDr. Tomáš Sedláček. Tentokráte se diskutovalo o vlivu ekonomické a politické krize v ČR na investice a hospodářství.

Autor: ČMA

Politici by měli myslet dopředu

Po celý večer se diskutovalo nad rozličnými tématy. Pan Mejstřík upozornil na výrazný vzestup důležitosti Číny a dalších rozvíjejících se trhů, které stále větší měrou ovlivňují globální ekonomiku. O tom ostatně svědčí i fakt, že TOP 3 světové banky k červenci 2009 byly Čínské. Jedním z hlavních poselství pánů Mejstříka i Sedláčka ovšem bylo, že se světový obchod po pádu začíná pomalu zotavovat a vzpamatovávat.

Dalším důležitým tématem byla aplikace protikrizových balíčků. „Provedení včasných restrukturalizačních opatření může být klíčové nejen pro další fungování podniků, ale i obcí. Za současné hospodářské situace hrozí úpadek i doposud bez problémů fungujícím subjektům. Empirické analýzy ukazují velmi intenzivní reakce na podnikové a obecní úrovni,“ uvedl Mejstřík.

V ČR bylo realizováno kupříkladu zvýšení garancí úvěrů malým a středním podnikům, snížení sazby daně z příjmu právnických osob nebo navýšení základního kapitálu ČNB. Jak však pan Mejstřík upozornil, mnoho z protikrizových opatření navrhovaných NERVem vláda jednoduše ignorovala.

„Reakce politiků a českého státu, legislativců, zatím obsahuje dominantně krátkodobá opatření, absentuje zatím dlouhodobější časový horizont a relevantní pravidla,“ dodal Mejstřík.

Pravidla jsou potřeba

Pan Sedláček zajímavým způsobem hovořil o vývoji HDP, dluhu a finančním stavu zemí s rozvinutými ekonomikami. Neopomenul přitom připomenout, že Česká republika mezi roky 1999 až 2009 nezažila jediné čtvrtletí s poklesem HDP. Nejsilněji HDP v ČR rostlo mezi roky 2003 až 2007 a absolutní rekord 7,7% růstu padl v prvním čtvrtletí roku 2007. Poukázal rovněž na výraznou korelaci růstu českého a německého HDP.

„Již před krizí byly evropské rozpočty dlouhodobě neudržitelné. Demografický vývoj není příznivý. Je třeba učinit razantní kroky pro zajištění fiskální udržitelnosti,“ konstatoval Sedláček, podle nějž jsou evropská fiskální pravidla příliš uniformní a obětují budoucí stabilitu pro momentální růst. „Pro úspěšnou konsolidaci veřejných rozpočtů jsou nutná jasně definovaná a transparentní pravidla. Musí být motivující, udržitelná a musí obsahovat sankci za jejich porušení,“ navrhl Sedláček a poukázal na úspěšné fiskální reformy ve Španělsku, Itálii či Finsku.

Bližší informace naleznete na www.cma.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít