Členské společnosti ČLFA za 20 let profinancovaly projekty za 2,85 bilionu korun

13. října 2011, 15:13 - Profit, TZ
13. října 2011, 15:13

Česká leasingová a finanční asociace završuje v letošním roce 20 let působení na českém finančním trhu. V rámci toho proběhla včera odpoledne v prostorách BIVŠ, a.s. konference s názvem „Nebankovní financování na prahu třetí dekády rozvoje“.

Foto: ČLFA

Dle slov Jiřiny Tapšíkové, předsedkyně představenstva ČLFA, asociace přispěla v průběhu uplynulých dvaceti let k tomu, že náš trh leasingu, spotřebitelských úvěrů a factoringu patří k nejvyspělejším v zemích střední a východní Evropy a je srovnatelný s většinou tradičních evropských nebankovních finančních trhů.  Členské společnosti ČLFA od roku 1990 financovaly leasingem, úvěry a factoringem projekty v hodnotě 2,85 bln. korun.

V úvodu konference vystoupil viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík k vývojovým tendencím našeho finančního trhu. Zdůraznil, že ČNB prosazuje  jeho cílenou regulaci zaměřenou především na prvky systémově významné pro stabilitu finančního systému, a že např. neuvažuje o obezřetnostní regulaci leasingových společností jako subjektů, které nejsou zdrojem negativních šoků pro stabilitu finančního systému.

Ve svých vystoupeních představitelé ČLFA zdůraznili, že nebankovní finanční instituce v uplynulých dvou desetiletích významně přispěly k podpoře investic řady podnikatelských subjektů, zejména malých a středních podniků a začínajících podnikatelů, i k uspokojování potřeb širokého spektra domácností. Nabízely a nabízejí alternativní, a v řadě ohledů výhodné zdroje vnějšího financování investic, provozu i spotřeby. ČLFA usiluje o co nejlepší podmínky pro jejich působení na finančním trhu a při jejich podpoře ekonomického růstu. Prosadila řadu opatření v zájmu nediskriminačního, předvídatelného a nebyrokratického podnikatelského prostředí a na podporu hospodářské soutěže.

Nebankovní financování je součástí finančního trhu. Jeho výhodou je dostupnost, pružná reakce na potřeby zákazníka, rychlost uzavření smlouvy i nabídka řady doprovodných služeb. V posledních letech, také v reakci na zrušení zkrácených leasingových odpisů a na vývoj v poptávce, dochází k diverzifikaci v produktové nabídce nebankovních finančních institucí a ke stále častějšímu využití nebankovních úvěrů. „Konjunktura nebankovních úvěrů pro podnikatelské subjekty a jejich nepřerušený růst pokračuje již řadu let. Bylo tomu tak i v roce 2009, v době ekonomické recese, kdy vykázaly jako jediný segment na nebankovním financování meziroční růst, a to o 6,6 procenta,“ říká Jaroslav Jaroměřský, člen představenstva ČLFA. V rámci leasingového financování neustále roste podíl operativního leasingu.

Blažena Valkošáková, místopředsedkyně představenstva ČLFA, konstatovala, že podíl nebankovních institucí na nehypotečních úvěrech se dlouhodobě pohybuje okolo 40 %. Roste podíl nebankovních spotřebitelských úvěrů na financování osobních vozů. Významné je také úvěrování služeb, v loňském roce bylo uzavřeno téměř 320 000 úvěrů celkem za 5 mld. korun.

Factoringové společnosti patří mezi členy ČLFA od roku 2005. Factoring byl mezi prvními produkty nebankovního trhu, které zaznamenaly po skončení recese značný růst. V 1. pololetí 2011 jeho objemy meziročně vzrostly o 27,2 %. Podle Tomáše Morávka, místopředsedy představenstva ČLFA, byl factoring u nás užíván v omezeném rozsahu už před rokem 1989, jeho potenciál však české firmy stále nevyužívají dostatečně. V brzkém období ČLFA očekává jeho další rozvoj.

Vratislav Válek, člen představenstva ČLFA, uvedl, že členské společnosti patřily při rozvoji nebankovního trhu v souladu s tendencemi z vyspělých tržních ekonomik v rámci střední a východní Evropy k nejdynamičtějším.  ČLFA náleží mezi aktivní členy Leaseurope – Evropské federace leasingových asociací, Eurofinas – Evropského sdružení poskytovatelů spotřebitelských úvěru i EUFederation – Federace pro factoring a komerční financování EUF.

„Do třetí dekády vstupuje nebankovní financování jako stabilizovaný sektor s inovovanými produkty, které reagují na vývoj poptávky a potřeb zákazníků v současné etapě překonávání následků finanční globální krize a ekonomické recese,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA. „I když dosud nebyly v nebankovním financování dosaženy objemy z období před recesí, byl již obnoven jeho růst. ČLFA bude podporovat členské společnosti v jejich úsilí o další zlepšování ekonomických a právních podmínek pro rozvoj našeho finančního trhu včetně rovného postavení jeho nebankovních složek. Nadále bude usilovat o prostředí příznivé pro plnění úlohy nebankovního financování při podpoře ekonomického růstu. ČLFA posoudí možnosti dalšího prohloubení seberegulace v zájmu kultivace nebankovního finančního trhu nad rámec obecně závazných právních předpisů.“

Statistiky ČLFA za 20 let působení na českém finančním trhu

Členské společnosti asociace financovaly v tomto období prostřednictvím leasingu investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků v souhrnu pořizovacích cen (bez DPH) blížícím se hranici 1,5 bln. korun a nemovitosti za více než 110 mld. korun. Tyto společnosti jen od roku 2001 poskytly domácnostem prostřednictvím spotřebitelských úvěrů téměř 350 mld. korun a podnikatelům úvěry přes 150 mld. korun. Na factoringové společnosti sdružené v ČLFA byly jen od roku 2005 postoupeny prostřednictvím factoringu pohledávky převyšující hranici 750 mld. korun.

V druhé části konference hovořil Peter Chrenko z PricewaterhouseCoopers Česká republika o efektivním zdanění nebankovních finančních produktů, David Batal z  Deloitte Audit o očekávaných dopadech nového mezinárodního účetního standardu pro leasing a Martin Kofroň z KPMG Legal o dopadech rekodifikace soukromého práva na nebankovní finanční produkty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít