Article, show

Členské společnosti ČLFA za 20 let profinancovaly projekty za 2,85 bilionu korun

13. října 2011, 15:13 - Profit, TZ
13. října 2011, 15:13

Česká leasingová a finanční asociace završuje v letošním roce 20 let působení na českém finančním trhu. V rámci toho proběhla včera odpoledne v prostorách BIVŠ, a.s. konference s názvem „Nebankovní financování na prahu třetí dekády rozvoje“.

Foto: ČLFA

Dle slov Jiřiny Tapšíkové, předsedkyně představenstva ČLFA, asociace přispěla v průběhu uplynulých dvaceti let k tomu, že náš trh leasingu, spotřebitelských úvěrů a factoringu patří k nejvyspělejším v zemích střední a východní Evropy a je srovnatelný s většinou tradičních evropských nebankovních finančních trhů.  Členské společnosti ČLFA od roku 1990 financovaly leasingem, úvěry a factoringem projekty v hodnotě 2,85 bln. korun.

V úvodu konference vystoupil viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík k vývojovým tendencím našeho finančního trhu. Zdůraznil, že ČNB prosazuje  jeho cílenou regulaci zaměřenou především na prvky systémově významné pro stabilitu finančního systému, a že např. neuvažuje o obezřetnostní regulaci leasingových společností jako subjektů, které nejsou zdrojem negativních šoků pro stabilitu finančního systému.

Ve svých vystoupeních představitelé ČLFA zdůraznili, že nebankovní finanční instituce v uplynulých dvou desetiletích významně přispěly k podpoře investic řady podnikatelských subjektů, zejména malých a středních podniků a začínajících podnikatelů, i k uspokojování potřeb širokého spektra domácností. Nabízely a nabízejí alternativní, a v řadě ohledů výhodné zdroje vnějšího financování investic, provozu i spotřeby. ČLFA usiluje o co nejlepší podmínky pro jejich působení na finančním trhu a při jejich podpoře ekonomického růstu. Prosadila řadu opatření v zájmu nediskriminačního, předvídatelného a nebyrokratického podnikatelského prostředí a na podporu hospodářské soutěže.

Nebankovní financování je součástí finančního trhu. Jeho výhodou je dostupnost, pružná reakce na potřeby zákazníka, rychlost uzavření smlouvy i nabídka řady doprovodných služeb. V posledních letech, také v reakci na zrušení zkrácených leasingových odpisů a na vývoj v poptávce, dochází k diverzifikaci v produktové nabídce nebankovních finančních institucí a ke stále častějšímu využití nebankovních úvěrů. „Konjunktura nebankovních úvěrů pro podnikatelské subjekty a jejich nepřerušený růst pokračuje již řadu let. Bylo tomu tak i v roce 2009, v době ekonomické recese, kdy vykázaly jako jediný segment na nebankovním financování meziroční růst, a to o 6,6 procenta,“ říká Jaroslav Jaroměřský, člen představenstva ČLFA. V rámci leasingového financování neustále roste podíl operativního leasingu.

Blažena Valkošáková, místopředsedkyně představenstva ČLFA, konstatovala, že podíl nebankovních institucí na nehypotečních úvěrech se dlouhodobě pohybuje okolo 40 %. Roste podíl nebankovních spotřebitelských úvěrů na financování osobních vozů. Významné je také úvěrování služeb, v loňském roce bylo uzavřeno téměř 320 000 úvěrů celkem za 5 mld. korun.

Factoringové společnosti patří mezi členy ČLFA od roku 2005. Factoring byl mezi prvními produkty nebankovního trhu, které zaznamenaly po skončení recese značný růst. V 1. pololetí 2011 jeho objemy meziročně vzrostly o 27,2 %. Podle Tomáše Morávka, místopředsedy představenstva ČLFA, byl factoring u nás užíván v omezeném rozsahu už před rokem 1989, jeho potenciál však české firmy stále nevyužívají dostatečně. V brzkém období ČLFA očekává jeho další rozvoj.

Vratislav Válek, člen představenstva ČLFA, uvedl, že členské společnosti patřily při rozvoji nebankovního trhu v souladu s tendencemi z vyspělých tržních ekonomik v rámci střední a východní Evropy k nejdynamičtějším.  ČLFA náleží mezi aktivní členy Leaseurope – Evropské federace leasingových asociací, Eurofinas – Evropského sdružení poskytovatelů spotřebitelských úvěru i EUFederation – Federace pro factoring a komerční financování EUF.

„Do třetí dekády vstupuje nebankovní financování jako stabilizovaný sektor s inovovanými produkty, které reagují na vývoj poptávky a potřeb zákazníků v současné etapě překonávání následků finanční globální krize a ekonomické recese,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA. „I když dosud nebyly v nebankovním financování dosaženy objemy z období před recesí, byl již obnoven jeho růst. ČLFA bude podporovat členské společnosti v jejich úsilí o další zlepšování ekonomických a právních podmínek pro rozvoj našeho finančního trhu včetně rovného postavení jeho nebankovních složek. Nadále bude usilovat o prostředí příznivé pro plnění úlohy nebankovního financování při podpoře ekonomického růstu. ČLFA posoudí možnosti dalšího prohloubení seberegulace v zájmu kultivace nebankovního finančního trhu nad rámec obecně závazných právních předpisů.“

Statistiky ČLFA za 20 let působení na českém finančním trhu

Členské společnosti asociace financovaly v tomto období prostřednictvím leasingu investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků v souhrnu pořizovacích cen (bez DPH) blížícím se hranici 1,5 bln. korun a nemovitosti za více než 110 mld. korun. Tyto společnosti jen od roku 2001 poskytly domácnostem prostřednictvím spotřebitelských úvěrů téměř 350 mld. korun a podnikatelům úvěry přes 150 mld. korun. Na factoringové společnosti sdružené v ČLFA byly jen od roku 2005 postoupeny prostřednictvím factoringu pohledávky převyšující hranici 750 mld. korun.

V druhé části konference hovořil Peter Chrenko z PricewaterhouseCoopers Česká republika o efektivním zdanění nebankovních finančních produktů, David Batal z  Deloitte Audit o očekávaných dopadech nového mezinárodního účetního standardu pro leasing a Martin Kofroň z KPMG Legal o dopadech rekodifikace soukromého práva na nebankovní finanční produkty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít