Clam-Gallasův zámecký pivovar Frýdlant: zeleniny už bylo dost

02. března 2009, 00:00 - Robert Šimek
02. března 2009, 00:00

Ve Frýdlantu se pivo vařilo již od 16. století. Fungoval zde pivovar, který patřil mezi největší podniky svého druhu v celých Jizerských horách. Po zrušení sloužil ke skladování zeleniny a nyní je na prodej.

Někdejší pivovar hraběte Clam-Gallase, jak zní oficiální název, leží přímo pod frýdlantským zámkem na břehu řeky Snědé při začátku staré cesty do Raspenavy. Jedná se o soubor několika budov o celkové rozloze 3563 metrů čtverečních, jimž vévodí dva zachovalé komíny a objekt bývalé sladovny.

Podnik patřil v minulosti mezi největší pivovary v širokém okolí a jeho produkce byla ještě v polovině 20. století třicet tisíc hektolitrů piva ročně. Po zrušení v roce 1949 se změnil na sklad zeleniny a začalo jeho postupné chátrání. Část vnitřního vybavení se přesto dochovala a je cennou ukázkou původní technické vyspělosti objektu.

Majitelem pivovaru je město Frýdlant, které by rádo historickou nemovitost opravilo, případně znovu propojilo s hojně navštěvovaným zámkem. Na revitalizaci ale chybějí peníze, proto je budova nabízena k prodeji. Cena je 4,9 milionu korun.

Propojení se zámkem

POPIS OBJEKTU

  • *název - pivovar Frýdlant kraj - Liberecký adresa - č. p. 4073 kult. památka - ne vlastník - město Frýdlant cena - 4,9 milionu Kč výhody nákupu - nízká cena, zachovalý stav, blízkost zámku možné problémy - náklady na revitalizaci, ochranné pásmo, omezené využití Město Frýdlant vzniklo pod stejnojmenným hradem (dnešním zámkem) ve druhé polovině 13. století. Již roku 1381 se zde připomíná mlýn, koželužna i valcha, a dlouholetou tradici má také místní soukenictví. Rozvoj přerušila teprve třicetiletá válka v letech 1618 až 1648, po níž byly dvě třetiny města zcela zničeny. Návrat k původní prosperitě trval několik desetiletí a opravdový rozmach přinesla až průmyslová revoluce v 19. století. Zdejšího pivovarnictví se ale střídání hubených a tučných let příliš netýkalo. Pivovar vznikl někdy kolem roku 1558 na popud krále Ferdinanda I. a od počátku sdílel osudy zámku. Byl v majetku šlechtického rodu Redernů a později ho dlouhá léta drželi Clam-Gallasové, podle nichž dostal i jméno. Od 18. století jeho význam neustále rostl a místní piva Hubertus a Malz byla vyhlášená i daleko za hranicemi. Plán frýdlantské kastelánky**

Rodině Clam-Gallasů patřil objekt až do počátku druhé světové války a jeho provozy byly ještě ve 30. letech 20. století nákladně modernizovány. V pivovaru vznikla nová sladovna s vloženým hvozdem (pivovarskou věží) a především v českých zemích netypická železobetonová spilka (kvasný sklep).

Po roce 1945 přišlo znárodnění a začlenění do Severočeských pivovarů Vratislavice. Výroba ale pokračovala jen do roku 1949, kdy byl provoz pivovaru ukončen a objekt přeměněn na sklad zeleniny.

Nastalo více než čtyřicetileté chátrání, které naštěstí neskončilo demolicí ani podstatným narušením některé z budov. Roku 2004 proto kastelánka frýdlantského zámku Jana Pavlíková začala usilovat o obnovu historické stavby. Nenašla ale vhodné investory, kteří by bývalý Clam-Gallasův pivovar změnili v restauraci či stylový penzion. Rekonstrukce a další využití objektu tedy čeká až na nového majitele.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít