Cizinci pronajímají, Češi kupují

14. května 2007, 00:00 - PETR BÝM
14. května 2007, 00:00

LOGISTICKÉ AREÁLY Logisticko-průmyslové areály jsou v módě. Podle odborných studií se ale poptávka liší podle toho, zda jde o firmy domácí či zahraniční. První si sklady či haly raději kupují, druzí pronajímají. Podle prognózy britské společnosti Scottish Widows Investment Partnership se budou výnosy z komerčních realit v Evropě v příštích pěti letech zvyšovat.

LOGISTICKÉ AREÁLY Logisticko-průmyslové areály jsou v módě. Podle odborných studií se ale poptávka liší podle toho, zda jde o firmy domácí či zahraniční. První si sklady či haly raději kupují, druzí pronajímají.

Podle prognózy britské společnosti Scottish Widows Investment Partnership se budou výnosy z komerčních realit v Evropě v příštích pěti letech zvyšovat. Rekordmanem v této oblasti mají být logistické parky. V tomto segmentu se průměrné výnosy budou pohybovat nad úrovní deseti procent. Zvláště výrazná bude podle citované studie poptávka ve střední a východní Evropě. Aktuální situace na českém trhu skladových a průmyslových nemovitostí tomu odpovídá. Hodně se staví a pochopitelně i pronajímá. České firmy ovšem v nových areálech zakotví jen zřídkakdy. „Je to dáno i historicky. Část českých manažerů stále žije ve stereotypu, podle nějž musí výrobní firma vlastnit i výrobní provozy,“ vysvětluje Přemysl Vávra ze společnosti AAAIndustry. Podle něj tak ovšem mají domácí společnosti v potřebných realitách uloženu značnou část svého kapitálu, což je z ekonomického hlediska neefektivní. „Zavedená firma se stabilní produkcí, kde nelze očekávat nějaký výrazný růst, by měla stavět nebo kupovat. Naopak firma expandující by si potřebné skladové či výrobní prostory měla pronajímat, protože jenom tak může pružně reagovat na rostoucí potřeby,“ říká Vávra.

Jiní odborníci ovšem upozorňují i na to, že hlavně pro menší společnosti jsou pronájmy prostor v moderních logistických parcích problematické. Sjednávají se totiž minimálně na pět let. Limitujícím faktorem je i minimální rozsah ploch, které neklesají pod výměru jednoho tisíce metrů čtverečních.

**POPTÁVKA SÍLÍ, ALE NÁJMY KLESAJÍ

Realitní kancelář AAAIndustry předpokládá, že se v letošním roce nákupní, respektive investiční ceny logistických areálů zvýší až o osm procent. Velcí institucionální investoři se totiž v posledních letech zaměřili právě na postkomunistickou Evropu a jejich poptávka žene ceny vzhůru. Přitom úroveň nájmů naopak dlouhodobě klesá. Ze strany přímých uživatelů je zájem velký, což plyne z výhodné geografické polohy Česka (loni největší nájemní kontrakty uzavřela společnost DHL), ovšem konkurence je rok od roku silnější. Zatímco v devadesátých letech nájemné činilo zhruba šest eur měsíčně za metr čtvereční (nominace nájemného v eurech je ochranou před neustále zpevňující korunou), v roce 2002 už činilo 5,25 eura. Tento vývoj pokračuje. Nedávno publikovaná analýza Prague City Report uvádí, že letos se metr plochy v nových parcích pronajímá za 4,3 až 4,6 eura. A pokud jde o sklady většího rozsahu, pak nájemné klesá až na 3,5 eura za měsíc a metr.

Celková plocha nových areálů se rychle zvyšuje. Loni přírůstek jenom v oblasti Prahy (areály se staví na její periferii) činil 20 procent, přitom výstavba nabírá obrátky v jiných regionech, v první řadě v Brně a Plzni. Dálniční tahy D1 a D5 jsou pro výrobce i distributory nejatraktivnější, ale velké zahraniční investice třeba na severu Moravy začínají také poutat jejich pozornost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít