Cizí firmy loni investovaly v Česku přes miliardu

03. února 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
03. února 2003, 00:00

Zahraniční investoři v tuzemsku budují i technologická centra Státní agentura pro podporu přímých zahraničních investic chce další investory umisťovat hlavně v regionech s vysokou nezaměstnaností. Rozvoj průmyslových zón stál dosud více než dvě miliardy korun.

Zahraniční investoři v tuzemsku budují i technologická centra

Státní agentura pro podporu přímých zahraničních investic chce další investory umisťovat hlavně v regionech s vysokou nezaměstnaností. Rozvoj průmyslových zón stál dosud více než dvě miliardy korun.

Čtyřiašedesát nových investičních projektů zprostředkovala vloni v tuzemsku agentura pro podporu přímých zahraničních investic. Investice v objemu 1,041 miliardy USD mají vytvořit 12 525 přímých pracovních míst. A podle zkušeností ze zahraničí se na jedno nově vytvořené pracovní místo váží další 1,5 až dvě nepřímo vytvořená pracovní místa ve službách nebo v sektorech navazujících na primární výrobu.

Struktura investic se začíná měnit

Je možné pozorovat určitý posun v tom, do čeho zahraniční firmy dávají v tuzemsku peníze. Struktura investic se začíná přesouvat od kvantity ke kvalitě. Potvrzují to zejména projekty technologických center a strategických služeb. Počáteční investice těchto projektů jsou podstatně nižší než u výrobních hal. Vytvářejí však mnohem více kvalifikovaných pracovních míst s požadavkem na středoškolské a vysokoškolské vzdělání. „U firem, které v Česku už svou výrobu mají, je rozhodnutí umístit zde své technologické centrum či strategické služby přinejmenším náznakem toho, že společnost plánuje zůstat zde dlouhodobě. Jsme proto velmi rádi, že se zde rozhodly vybudovat svá centra tak renomované společnosti, jako je například Matsushita, Rieter či Logica,“ uvedl generální ředitel CzechInvestu Martin Jahn.

Pokračuje podpora českých dodavatelů

Prioritní jsou letos investice do mikroelektroniky, biotechnologií a farmacie a podpora inovací prostřednictvím technologických center a strategických služeb. CzechInvest bude podle Jahna usilovat o projekty z elektroniky, elektrotechniky, letectví, medicínské techniky a samozřejmě automobilového sektoru a přesného strojírenství. V roce 2003 pokračuje i podpora českých subdodavatelů. Do druhé fáze tak zvaného twiningového programu se mohou zapojit i firmy ze sektoru automobilového, strojírenského, zdravotnictví, biotechnologií a letectví (viz Profit č. 45 z roku 2002). Program realizují experti z Evropské unie a je zaměřený na zlepšení strategie společností v oblasti řízení finančních, lidských a materiálových zdrojů. Výsledky pilotního projektu, který skončil vloni, podle mluvčí CzechInvestu Jany Víškové jasně dokazují, že firmy, které tuto pomoc využily, přijímají nadnárodní společnosti jako své dodavatele mnohem lépe.

Průmyslové zóny

Letos je podle něho nejdůležitější získávat nové a rozšiřovat stávající investice s důrazem na vytváření nových pracovních míst v regionech s nejvyšší nezaměstnaností. Což souvisí samozřejmě i s tím, co kromě nezaměstnaných může daný region investorovi nabídnout. Řeč je o průmyslových zónách. Díky státní podpoře jich v tuzemsku vzniklo jedenasedmdesát, a existují tak předpoklady pro vznik více než 85 tisíc nových pracovních míst. Od roku 1998 do loňska přišla podpora jejich rozvoje na 2,363 miliardy korun. Na tento rok je na přípravu průmyslových zón schválený rozpočet 1,1 miliardy korun. Podstatná část těchto prostředků půjde na přípravu strategických průmyslových zón Kolín-Ovčáry, Brno-Černovická terasa a na přípravu průmyslových zón pro investory, kteří požádali o investiční pobídky. Menší průmyslové zóny se budou pravděpodobně připravovat i v rámci regionálních programů.

Obsazenost zón je dost vysoká

Zóny podpořené v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón vykazovaly na konci loňského roku padesátiprocentní obsazenost, což odborníci hodnotí jako překvapivě příznivé. Je třeba brát v úvahu, že vybudování zóny a její obsazení je dlouhodobá záležitost. Je však také třeba podotknout, že statistický ukazatel obsazenosti zón je nutné vnímat s rezervou. Ovlivňuje ho totiž například fakt, že celá řada zón podpořených v posledních letech je stále ve výstavbě, a tím pádem nejsou obsazené. A naopak některé průmyslové zóny připravované pro konkrétního významného investora v podstatě na míru jsou ve statistikách vedené jako obsazené už od samého vzniku.

Od počátku své existence, tedy za deset let, realizoval CzechInvest 219 investičních projektů. Zahraniční společnosti přislíbily s podporou agentury investovat v České republice 6,8 miliardy dolarů a vytvořit 63 367 přímých pracovních míst. Největší podíl na těchto investicích mají investoři z Německa (24 procenta) a Japonska (21 procento). Jde zejména o firmy z oblasti automobilového průmyslu (48 procent) a elektroniky-elektrotechniky (dvacet procent).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít