Cítím, co vidím

01. října 2010, 17:08 - David Kasl
01. října 2010, 17:08

Nokia chystá novou éru dotykových displejů

Finský výrobce mobilních telefonů Nokia vyvinul prototyp svého chytrého telefonu N900, který dokáže prostřednictvím dotykového displeje přenášet hmatové vjemy do prstů uživatele. Technologie, již vývojáři předvedli minulý týden, je založená na elektrické vibraci: čím vyšší je frekvence elektrického pole na povrchu displeje, tím jemnější je dotykový vjem.
Efekt vzniká díky proměnlivé elektrostatické přitažlivosti mezi kovovou vrstvou a hlouběji uloženými a na tekutiny bohatými vrstvami pokožky. Nokia proto umístila na LCD displej dvě tenké vrstvy. První je průhledný vodič ITO (oxid india a cínu), druhou průhledný izolátor (oxid hafnia). Odlišný povrch lze vnímat jen v případě, že po displeji přejíždíte prstem. Prototyp Nokie zatím dokáže přenášet vjem pouze do jednoho bodu dotyku, pro vnímání různého povrchu několika prsty zároveň je třeba systém upravit tak, aby frekvence elektrického pole na různých částech displeje byla odlišná. Nokia si své nápady již patentovala, koncept si nicméně vyžádá ještě další vývoj.
Finský výrobce není jediný, kdo se hmatovými vjemy zabývá. Kromě akademických týmů po celém světě vyvíjí elektrostatické displeje rovněž Toshiba ve spolupráci s helsinským start-upem Senseng. „Hmatová odezva je u přístrojů jako iPhone nebo iPad snad tím nejpřehlíženějším posunem v oblasti dotykových displejů. Zatímco přístroje cítí, čeho se dotýkáme, my nikoliv,“ říká specialista na dotyková rozhraní z McGillovy univerzity v Montrealu Yon Visell.
Jak uvedl před týdnem deník The New York Times, o tři roky dříve, než Apple vrhl na trh první generaci iPhonu, vyvinuli vývojáři Nokie prototyp s podobnými vlastnostmi, jež v roce 2007 způsobily v oblasti chytrých telefonů revoluci a vrátily Steva Jobse na výsluní. Aby toho nebylo málo, součástí projektu Nokie bylo i vytvoření obchodu s aplikacemi. Vedení firmy však tenkrát další vývoj zastavilo, protože ho považovalo za příliš riskantní a nákladný. Jak se zdá, Finové by tentokrát do rychlíku nastoupili rádi jako první.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít