Čistka v muzeu jde do finále

04. listopadu 2010, 17:02 - Andrej Halada
04. listopadu 2010, 17:02

Ministr kultury Jiří Besser podal trestní oznámení na bývalé vedení

Ministr kultury Jiří Besser rozjel velkolepou show. Na tiskové konferenci minulé pondělí prohlásil, že podá trestní oznámení na bývalého ředitele Národního technického muzea (NTM) Horymíra Kubíčka a jeho statutárního zástupce Oldřicha Rambouska. Ve středu pak trestní oznámení týkající se porušení povinností při správě majetku podepsal. Náboje mu poskytly výsledky auditu, který se rozběhl po Kubíčkově odvolání z postu ředitele v polovině srpna.
Kubíček si od té doby stěžuje, že mu nebyly sděleny důvody odvolání. Na svou obranu založil stránku www.horymirkubicek.cz, kde reaguje na konkrétní obvinění, jež se za poslední dva měsíce objevila v médiích.
Besser (TOP 09) k diskuzím s Kubíčkem od chvíle odvolání neměl chuť. „Proč bych se s ním scházel? Takovému člověku bych ani nepodal ruku,“ prohlásil ministr. Před parlamentními volbami přitom osmačtyřicetiletý Kubíček, učitel dějepisu a češtiny a dlouholetý státní úředník, vystupoval jako garant TOP 09 pro kulturu.

Jenom byt Z mediálních výstupů to zatím vypadá, jako by Kubíček byl jedním z největších zloduchů českého muzejnictví posledních let. Muzeum upravovalo pracovní smlouvy, aby méně platilo na sociálním a zdravotním pojištění, vedení si přišlo na neobvykle vysoké odměny, ředitel užíval služební byt o výměře přes sto metrů čtverečních, za který platil nájem čtyři tisíce korun. Smlouva navíc obsahuje dodatek, že Kubíček má v případě ukončení pracovního poměru nárok na náhradní byt. Z auditu vyplývá, že porušil až dvacet paragrafů.
Ministr kultury Besser odhaduje, že stát kvůli bývalému řediteli technického muzea přišel až o deset milionů korun (samotný audit stál do dvou milionů). A hovořil o „okrádání státu státem“. Nicméně podané trestní oznámení se týká především zmíněného bytu. Ze zbylých dvaceti paragrafů nebylo podle mluvčího ministerstva Stanislava Brunclíka na trestní oznámení nic, prý ale mohou následovat například sankce od finančního úřadu.
„Nájemné odpovídá ceně za metr čtvereční ve výši v místě a čase obvyklé pro nájemní byty, k tomu samozřejmě patří platby za služby spojené s pronájmem, platby za odběr elektřiny a zálohy za plyn… Nájemní smlouva počítá s ukončením nájmu dohodou i výpovědí dle občanského zákoníku,“ vyjádřil se k užívání bytu na svých webových stránkách Kubíček.
Vinu či nevinu bývalého ředitele NTM ukáže až vyšetřování, je nutné ale zmínit další souvislosti. Právě Kubíček totiž měl být ministrem kultury v úřednické Fischerově vládě, ale nakonec křeslo získal kandidát ČSSD Václav Riedlbauch. Jak si mohl tuto skvělou nominaci nyní tolik zatracovaný exředitel zasloužit?
Horymír Kubíček je spojen s někdejším ministrem kultury Topolánkovy vlády Václavem Jehličkou (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09), který byl dlouholetým senátorem za Jihlavu. Kubíček v letech 2001 až 2007 vedl odbor kultury a památkové péče na Krajském úřadě Vysočina. Jehlička Kubíčka „vytáhl“ do vedení NTM jen pár měsíců po svém jmenování do ministerské funkce na začátku roku 2007. Jehlička tedy po dva roky neviděl Kubíčkovy prohřešky „proti dobrým mravům“?

A teď do Národního Ministr Jiří Besser v souvislosti s celou kauzou prohlásil, že „výsledky všech dosud provedených kontrol“ jsou pro něj nepříjemným překvapením. Podobných příspěvkových organizací ministerstva jsou tři desítky. Další audity ministerstva v nich probíhají nebo se chystají. Prověrka hospodaření České filharmonie odhalila rovněž pochybení. Tam však ministr nikoho vyhodit nemůže, protože nikdo z lidí zodpovědných za hospodaření již ve filharmonii nepracuje.
Audit probíhá také v Národní knihovně. Ministr Besser minulý čtvrtek vypsal výběrové řízení na nového šéfa. Dosavadní ředitel Pavel Hazuka dosazený Václavem Jehličkou bez výběrového řízení prý mimo jiné málo komunikoval s odborným týmem dohlížejícím na opravu sídla knihovny v pražském Klementinu.
A velká kontrola se chystá do Národního muzea. Muzeum čeká rekonstrukce a podle ministrových slov je nynější ředitel Michal Lukeš „mladý člověk“, a je potřeba na vše dohlédnout. Lukešovi je 35 let a ve funkci je od roku 2002. Zatím ho neprovázely žádné skandály.
Bylo by dobré, aby ministru Jiřímu Besserovi jeho snaha vyčistit státní správu vydržela. I kdyby „akce Kubíček“ měla být jen mediálně vděčným ohlášením nástupu nových pořádků, splnila svůj účel.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít