Číslo na celý život

06. září 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
06. září 2004, 00:00

MOBILNÍ TELEFONY Od příštího roku bude možné své mobilní telefonní číslo převést k jakémukoliv operátorovi. Operátoři navíc vyslyšeli nářky zákazníků a upravili své tarify. Zdražilo se i zlevnilo.

**MOBILNÍ TELEFONY

Od příštího roku bude možné své mobilní telefonní číslo převést k jakémukoliv operátorovi. Operátoři navíc vyslyšeli nářky zákazníků a upravili své tarify. Zdražilo se i zlevnilo.

Mobilní operátoři začali upravovat své ceníky. Kromě zákazníků je k tomu nutí i chystaný zákon. Vláda totiž schválila návrh zákona o elektronických komunikacích, který mobilním operátorům nařizuje zavést přenositelnost čísla. To umožní ponechat si jedno telefonní číslo na celý život, nezávisle na využívaném operátorovi. V platnost by měl zákon vstoupit na začátku roku. Operátoři pak budou mít půl roku na to, aby se na přenositelnost čísla připravili. Podle nich je termín zavedení služby šibeniční. Zprovoznění služby bude podle zkušeností ze zahraničí trvat zhruba stejně dlouho jako v pevných sítích, tedy asi dva roky, a vyjde na stovky milionů Kč. Na trhu je v současnosti téměř deset milionů aktivních mobilních čísel. Mobilní firmy se obávají především technických problémů. Budou muset například změnit nastavení systémů, které nyní rozpoznávají hovory podle předčíslí, anebo SMS center či internetového bankovnictví. V praxi přenositelnost mobilního čísla znamená, že podle předvolby telefonního čísla už nebude možné určit, z jaké je mobilní sítě. N apř. majitel čísla s předvolbou 602 už nebude muset zůstat klientem Eurotelu, ale může přejít třeba k Oskarovi. Číslo mu však zůstane pořád stejné, se změnou operátora bude ovšem volat za jeho ceny. Takové změny se odrazí v nákladech na volání. Nikdo už nepozná, jestli skutečně volá do sítě T-Mobile, pokud vytáčí předčíslí 603. A právě tarify se sjednocenými cenami by mohly nejasnosti částečně odstranit. Kdo je bude nabízet, získá určitou konkurenční výhodu. První do rozjetého vlaku skočil Oskar. Tarify, které nabízí od konce srpna, mají sjednocené ceny za volání do vlastní a cizí sítě. Opticky vypadají tarify s názvem Naplno zajímavě - cena volání do cizích sítí je v porovnání se staršími nižší. Zdražilo se ale volání do vlastní Oskarovy sítě a zlevnilo hovorné do jiných sítí. „Pro Oskarovy klienty je to zlevnění, protože 60 procent hovorů našich zákazníků směřuje do jiné sítě,“ uvedl novinku tiskový mluvčí Oskara Petr Šindler. Stejný model volání samozřejmě nedodržují všichni, a tak ne všem se změna vyplatí. Velikým lákadlem na nové tarify bude bezesporu cena ze textové zprávy. U všech tarifů Naplno přijde SMS na 1,19 koruny. Tarify si samozřejmě mohou pořídit i firmy nebo živnostníci. O něco později přistoupil ke změně také T-Mobile a vytvořil nové tarify Relax. Ty se liší podle výše paušálního poplatku a volných minut. U vyšších tarifů (v cenách od tisíce korun) ani tento operátor nerozlišuje, zdali zákazníci volají do vlastní nebo cizí sítě. V porovnání se staršími paušálními programy jde zejména u dražších tarifů stejně jako u Oskara o zvýšení cen do vlastní sítě a zlevnění hovorů do ostatních sítí. Žádné výrazné změny zatím nepřipravuje Eurotel. Sjednocování cen u konkurence ho zatím nechává chladným. n

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít