Činže porostou rychleji, než se čekalo

03. července 2006, 00:00 - PETR BÝM
03. července 2006, 00:00

DEREGULACE NÁJEMNÉHO Nájemné v bytech s regulovanými činžemi v příštích letech v průměru poroste o 19,2 procenta ročně. Původně se přitom počítalo se zhruba 14procentním zvyšováním. Deregulované nájemné v příštích letech poroste o zhruba 19 procent ročně.

DEREGULACE NÁJEMNÉHO Nájemné v bytech s regulovanými činžemi v příštích letech v průměru poroste o 19,2 procenta ročně. Původně se přitom počítalo se zhruba 14procentním zvyšováním. Deregulované nájemné v příštích letech poroste o zhruba 19 procent ročně. Ještě do nedávna se přitom předpokládalo, že růst bude o pět procentních bodů pomalejší. Mohou za to nové výpočty, které vycházejí z aktuálních cen bytů. Uvedených 19 procent je pouze průměr. V některých městech může být vyšší a dosáhnout i 35 procent. To se týká atraktivních lokalit, jako je třeba Praha 1, Karlovy Vary či Hradec Králové. „Chtěl bych zdůraznit, že jde o maximální možné zvýšení nájemného,“ tvrdí ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Ten předpokládá, že v řadě případů tyto maximální ceny ani nebudou využity. STÁLE JE TO MÁLO Reakce soukromých majitelů domů je ale jednoznačná - nárůst je podle nich nedostatečný a výše nájmů stále nepokrývá ani náklady. Místopředseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Libor Dellin v této souvislosti upozornil na skutečnost, že takřka ve všech obcích se nájemné pohybuje v intervalu 6 až 22 korun za metr čtvereční. Přitom náklady na „provoz“ jednoho metru bytové plochy jsou odhadovány na 50 korun.

Majitelé také kritizují současnou právní úpravu nájemních vztahů, která jim například nedává možnost efektivního postupu proti neplatičům. Proto také čekají na verdikt Evropského soudu pro lidská práva, kam individuálně podali kolem 3000 stížností na regulaci nájmů. V podobné kauze Hutten-Czapska versus polský stát štrasburský soud rozhodl ve prospěch majitele.

NEJVYŠŠÍ NÁJEM V PRAZE Regulované nájemné se již čtyři roky nezvyšovalo (pokud se strany nájemního vztahu nedohodly), v letech 1999 až 2002 rostlo prakticky jen s inflací. Podle unijních a tuzemských statistik se náklady na bydlení na příjmech českých domácností podílejí 18 procenty.

Regulované nájemné se v Česku týká 760 tisíc bytů, což je téměř pětina bytového fondu. Zároveň je zhruba 540 tisíc bytů prázdných.

NÁJEMNÉ V ROCE 2010

(cena za metr čtvereční)

Lokalita Nyní V roce 2010

Praha 1 37 Kč 107 Kč

České Budějovice 20,35 Kč 40,15 Kč

Plzeň 25,60 Kč 55 Kč

Centrum Brna 27,40 Kč 80,60 Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít