Činže porostou rychleji, než se čekalo

03. července 2006, 00:00 - PETR BÝM
03. července 2006, 00:00

DEREGULACE NÁJEMNÉHO Nájemné v bytech s regulovanými činžemi v příštích letech v průměru poroste o 19,2 procenta ročně. Původně se přitom počítalo se zhruba 14procentním zvyšováním. Deregulované nájemné v příštích letech poroste o zhruba 19 procent ročně.

DEREGULACE NÁJEMNÉHO Nájemné v bytech s regulovanými činžemi v příštích letech v průměru poroste o 19,2 procenta ročně. Původně se přitom počítalo se zhruba 14procentním zvyšováním. Deregulované nájemné v příštích letech poroste o zhruba 19 procent ročně. Ještě do nedávna se přitom předpokládalo, že růst bude o pět procentních bodů pomalejší. Mohou za to nové výpočty, které vycházejí z aktuálních cen bytů. Uvedených 19 procent je pouze průměr. V některých městech může být vyšší a dosáhnout i 35 procent. To se týká atraktivních lokalit, jako je třeba Praha 1, Karlovy Vary či Hradec Králové. „Chtěl bych zdůraznit, že jde o maximální možné zvýšení nájemného,“ tvrdí ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Ten předpokládá, že v řadě případů tyto maximální ceny ani nebudou využity. STÁLE JE TO MÁLO Reakce soukromých majitelů domů je ale jednoznačná - nárůst je podle nich nedostatečný a výše nájmů stále nepokrývá ani náklady. Místopředseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Libor Dellin v této souvislosti upozornil na skutečnost, že takřka ve všech obcích se nájemné pohybuje v intervalu 6 až 22 korun za metr čtvereční. Přitom náklady na „provoz“ jednoho metru bytové plochy jsou odhadovány na 50 korun.

Majitelé také kritizují současnou právní úpravu nájemních vztahů, která jim například nedává možnost efektivního postupu proti neplatičům. Proto také čekají na verdikt Evropského soudu pro lidská práva, kam individuálně podali kolem 3000 stížností na regulaci nájmů. V podobné kauze Hutten-Czapska versus polský stát štrasburský soud rozhodl ve prospěch majitele.

NEJVYŠŠÍ NÁJEM V PRAZE Regulované nájemné se již čtyři roky nezvyšovalo (pokud se strany nájemního vztahu nedohodly), v letech 1999 až 2002 rostlo prakticky jen s inflací. Podle unijních a tuzemských statistik se náklady na bydlení na příjmech českých domácností podílejí 18 procenty.

Regulované nájemné se v Česku týká 760 tisíc bytů, což je téměř pětina bytového fondu. Zároveň je zhruba 540 tisíc bytů prázdných.

NÁJEMNÉ V ROCE 2010

(cena za metr čtvereční)

Lokalita Nyní V roce 2010

Praha 1 37 Kč 107 Kč

České Budějovice 20,35 Kč 40,15 Kč

Plzeň 25,60 Kč 55 Kč

Centrum Brna 27,40 Kč 80,60 Kč

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít