Čínský Warren Buffett doinvestoval

17. dubna 2009, 17:10 - Kateřina Menzelová
17. dubna 2009, 17:10

Podnikatel je obviněn z toho, že spravoval fondy na principu připomínajícím pyramidu

Slibně se rozvíjející kariéra Tchang Wej-čena, Číňana žijícího v Kanadě, skončila. Investor, který sám sebe označuje za dalšího Warrena Buffetta, je obviněn z toho, že řídil fondy na základě takzvaného Ponziho schématu, který svou podstatou připomíná u nás známou „Pyramidu“. Zhruba dvě stovky podílníků přišly o celoživotní úspory. Životní příběh Tchanga tak dnes spíše než proslulého Buffetta připomíná defraudanta Bernarda Madoffa.

Úspěch v zahraničí Ještě na přelomu roku vypadalo vše jinak. Tchang přijel na návštěvu své rodné země a byl uvítán v luxusním hotelovém komplexu Diaoyutai State Guesthouse v Pekingu, kde jsou ubytovávány státní návštěvy. O setkání s Tchangem měla zájem řada politiků, o rozhovor s ním usilovala média. Vždyť byl jedním z Číňanů, kteří dokázali uspět v zahraničí. Narodil se před padesáti lety v zemědělské rodině v provincii Chu-nan. V roce 1978 začal studovat na South Central Forestry College. Po devíti letech byl jako stipendista vyslán na univerzitu v Ohiu, kde se měl věnovat biochemii. Do Číny se ze školy nevrátil. V Torontu nastoupil do laboratoře jedné z tamních nemocnic.
Na dráhu profesionálního investora se vydal v roce 1995. Nejprve řídil podílové fondy, do nichž vložil peníze rodiny a svých přátel. Za dva roky již do Tangových fondů vkládali peníze i další investoři. Řízením podniků pověřil manželku a dceru. Z muže, který nemá žádné formální ekonomické vzdělání, se měl stát investiční král. Tchang, čínská obdoba Warrena Buffetta, kterého považuje za svůj vzor, stejně jako bývalého předsedu komunistické strany Mao Ce-tunga a pragmatika, který stál u počátku čínských ekonomických reforem, Teng Siao-pchinga.
Tchang podílníkům sliboval, že jejich kapitál dokáže každý týden zhodnotit o jedno procento. Na heslo „pomoc v neznámém světě“ nalákal Číňany žijící v Kanadě, Spojených státech i v ČLR. S pracovními úspěchy rostla i Tchangova politická angažovanost. V roce 2005, kdy čínský prezident Chu Ťin-tchao navštívil Kanadu, byl na oficiální party pozván i Tchang. Často reprezentuje čínskou komunitu žijící v zahraničí a je též hlasitým zastáncem komunistického režimu v ČLR.
Zvrat v životě podnikatele Tchang Wej-čena nastal na konci března, kdy ho obvinila americká Securities and Exchange Commision (SEC), jež provádí dohled nad kapitálovým trhem. V hedgeových fondech, které prý Tchang spravoval systémem připomínajícím pyramidu, přišli investoři o miliony dolarů. Federální soud v Dallasu vyhověl požadavkům SEC a zmrazil Tchangova aktiva včetně jeho firem. Úřady odhadují, že Tchangovi se podařilo získat kapitál dosahující až 75 milionů dolarů.

Auto na leasing „Čínský Warren Buffett“ se jakémukoliv nařčení brání. „Nikomu jsem nic neukradl,” tvrdí. „Nejsem jako Ponzi nebo Madoff, sám jsem si pořídil auto na leasing,“ dodává. Zahraniční tiskové agentury se pokoušely Tchanga kontaktovat, zatím neúspěšně. Na svých internetových stránkách napsal, že se bude snažit očistit své jméno, kroky soudu označil za poplašné a jednoznačně odmítl, že by provozování fondů bylo postaveno na Ponziho schématu. „Proč si to někteří lidé myslí, je způsobeno tím, že mi nerozumějí,“ napsal ve svém prohlášení. „Můžete být nedůvěřiví, ale nedělejte rychlé závěry,“ pokračuje Tchang s tím, že se neobává soudního procesu. „Ačkoliv některé moje akce nebyly vhodné, byly uskutečněny pouze proto, abych ověřil svou investiční filozofii a mohl dovést své klienty k prosperitě. Pokračující vyšetřování toto prokáže,“ je přesvědčen Tchang.
SEC je zcela jiného názoru. Dle jejího zjištění totiž obviněný již v únoru loňského roku napsal klientům dopis, ve kterém přiznává, že se bude snažit vyřešit ztráty z investic získáním nových podílníků. Z dalších peněz platil zhodnocení dřívějších podílníků. V neprospěch Tchanga hovoří i to, že Američané nejsou první, kteří jeho nekalé praktiky sledují. O několik měsíců dříve je předběhli Kanaďané.

Box:
Investovat jako Ponzi
Ponziho schéma je typ investice, kdy se vyplácejí investoři z jejich vlastních peněz nebo z peněz podílníků, kteří do systému přistoupili později, místo skutečného zhodnocení vložených prostředků. Schéma je odsouzeno ke kolapsu, protože časem výplaty převyšují vklady nových investorů. Je pojmenováno po Charlesovi Ponzim, který tuto investiční techniku „proslavil“ na počátku minulého století.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková…
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít