Čínský Shanghai Maling svoji českou konzervárnu zkrachovat nenechá

07. března 2015, 06:57 - Petr Horký
07. března 2015, 06:57

Svého času to byla největší čínská investice v Česku. Společnost Shanghai Maling do vybudování továrny na masové konzervy v Hrobčicích na Teplicku investovala 430 milionů korun. Na místě bývalého státního statku postavila tehdy vůbec první zahraniční výrobnu, která měla zásobovat evropský trh. Moc dobře se o ni ale nestará.

V roce 2008 se pod Krušnými horami s velkou slávou začaly vyrábět originální masové konzervy dle čínské receptury. Šlo především o oblíbené vepřové lančmíty, které se v Šanghaji vyrábějí už od 30. let minulého století. Když ředitel české pobočky Qidong Heng v Hrobčicích otevíral brány nové továrny, firma měla velké plány.

Z původních 30 tisíc metrů čtverečních se měla výrobní plocha ztrojnásobit a v konzervárně mělo najít práci 150 lidí. To se ale nikdy nepovedlo. Na konci loňského roku jela fabrika jen na 15 procent a pracovalo v ní celkem 50 lidí.


Čtěte reportáž z české továrny Changhong: Call me Václav. Zůstane montovna televizí hlavní čínskou investicí v Česku?


V prosinci pak na sebe Shanghai Maling Czech kvůli velkému zadlužení podala insolvenční návrh a vypadalo to, že zkrachuje. „Navrhovatel neočekává v budoucnu takový rozvoj své obchodní činnosti, aby bylo možno uvedeným závazkům dostát,“ psala před Vánoci firma v žádosti o zahájení úpadkového řízení. Společnost tehdy dlužila asi 413 milionů korun.

Záchrana na poslední chvíli

Pak se ale něco stalo. Jakmile se v čínské matce Shanghai Maling Aquarius dozvěděli, že jedna z evropských poboček jim krachuje, okamžitě do ní nalili peníze a přislíbili poslat další. Podle zápisu o zpětvzetí insolvenčního návrhu poslala mateřská firma na účet české dcery asi 2,8 milionu dolarů (68 milionu korun) a dalších pět milionů dolarů (121 milionů korun) se zavázala uhradit věřitelům.

Více než sto milionů korun, které česká firma dlužila v rámci skupiny, bylo vyškrtnuto ze závazků Shanghai Maling Czech. Na konci ledna pak bylo řízení zastaveno, v únoru byl dlužník z insolvenčního rejstříku vyňat a za vše se omluvil.

Čínské obří státní podniky někdy fungují poněkud chaoticky

„Majoritní akcionář přislíbil pomoc. Chce tu zůstat,“ řekl týdeníku Euro manažer Shanghai Maling Czech Jiří Vančura. Výroba nyní stojí, podle Vančury je to z byrokratických důvodů. Do Hrobčic totiž musí přijet na revizi technik z Číny, pro kterého se nedaří vyřídit víza. Jakmile technik dorazí, bude se moci výroba znovu nastartovat.

„Až se začne vyrábět, objem bude zpočátku menší. Někteří naši zákazníci zrušili odběr. Odbyt a trhy ale čínská společnost má. Stačí, aby na tyto trhy místo masa z Hongkongu šlo maso z Čech,“ vysvětluje Vančura.

Neztratit tvář

Vypadá to tedy, že Číňané chtějí výrobu v Česku zachovat. Proč ale nechali situaci zajít tak daleko? Podle zdrojů týdeníku Euro si firma velmi zakládá na reputaci – obrovský konglomerát, který právě expanduje do Evropy (skupuje tu výrobce potravin), si nemůže dovolit mít průšvih v podobě bankrotující firmy.

Ať už proto, že pro Číňany je velice důležité neztratit tvář, anebo kvůli firemnímu ratingu. Shanghai Maling spadá pod jednu z největších čínských potravinářských skupin Bright Food, která v Číně provozuje na 3300 obchodů a podle vlastních údajů je největším tamním výrobcem mléka a cukru. Také skupina Bright Food je plně ovládána státem.

Spory o značku

Jedním z důvodů, proč česká továrna nefunguje tak, jak by mohla, je právní tahanice ve Velké Británii o značku Maling s jiným čínským státním gigantem, firmou Cofco. Tento soudní spor vedl k tomu, že česká firma přestala vozit do Británie své masové konzervy. Zřejmě se jednalo o klíčový trh. Jestliže ale společnost trhy a odbyt má, jak tvrdí Vančura, proč je nezásobovala česká továrna, která je jedinou v Evropě?

Příběh o tom, jak hrobčická konzervárna firmy Shanghai Maling kvůli stamilionovým dluhům podala sama na sebe insolvenční návrh, pak přijala peníze od matky a nakonec se za vše omluvila. To ukazuje hlavně na to, že čínské obří státní podniky někdy fungují poněkud chaoticky.


Čtěte také:

Hrobčická továrna na lančmíty Shanghai Maling je v insolvenci

Čína snížila cíl růstu na sedm procent, vláda připravuje reformy

Čína uvolní restrikce zahraničních investic, otevře se pro ocel i reality

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková…
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít