Čínský krok od dvoukolejné ekonomiky

14. července 2015, 08:12 - Radek Palata
14. července 2015, 08:12

Čínská burza prožila v posledním měsíci strmý pád. Ten se zřejmě podařilo zastavit, ovšem jen za užití prostředků zcela neslučitelných s pravidly tržní ekonomiky. Nabízí se proto otázka, zda Čína nechystá demontáž své hybridní či „dvoukolejné“ ekonomiky: tedy systému komunistické moci živené trhem.

Až do 12. června prožívala čínská burza více než roční euforii. Není zcela jasné, proč sešup začal až od poloviny června, ani proč se v posledním týdnu „svobodného“ obchodování před zavedením drastických vládních omezení změnil ve zcela zběsilý propad. Od začátku roku, kdy byl oznámen nelichotivý údaj o loňském výkonu čínské ekonomiky, nejslabší od roku 1990, bylo zřejmé, že čínská burza se nechová tržně.

Při pohledu na dění v Šanghaji a Šen-čenu nešlo zapudit vzpomínku na hlubokou vášeň, kterou Číňané po staletí chovali k hazardu. Ještě před válkou šlo o všeobecně známý jev, jejž částečně vymítil až komunismus. Ovšem i dnes jsou kasina téměř povinnou výbavou „rekreačních“ center budovaných za čínské peníze.

Jihočínské pobřeží v oblasti Hongkongu a sousedního Šen-čenu bylo společně s Macaem před válkou proslulé kromě hráčských doupat také pirátstvím. Prostředky rychlých zisků se během času mění, povaha zůstává. Hongkongská burza byla od loňska propojena s pevninskou a právě v sousedním Šen-čenu se v posledním roce i v uplynulém měsíci odehrávaly největší akciové veletoče.

Banky se nezdají být hlavními viníky

Za strmým vzestupem i pádem čínských burz podle všeho stojí hlavně makléři a brokerské firmy. Banky se nezdají být hlavními viníky, jakkoli mají na celém průšvihu také nemalý podíl, protože na divoké akciové obchody ochotně půjčovaly. Trhy údajně rozhýbávali především drobní investoři, avšak podle průzkumů jen asi pětina běžných střadatelů v posledním býčím roce zaznamenávala ze svých investic na burze zisk. Při vzpomínce na rané fáze vývoje českého akciového trhu nic moc překvapivého. Je to však další důkaz toho, že se v Číně na burze po dlouhém půstu spekulovalo víc, než bylo zdrávo.

Čínský regulátor akciových trhů minulý týden drasticky omezil jedno ze základních lidských majetkových práv, když zakázal držitelům více než pětiprocentních balíků akcií obchodovaných firem jejich prodej po příštích šest měsíců. Běžných zahraničních investorů na čínské burze se to netýká, ti se mohou za mohutných státních intervencí těšit na pomalou korekci ztrát. Ale takzvané strategické investory si tím Čína připoutala na řetěz.

Otázkou je, zda tím Peking jen využil situace, anebo zda byl celý zázračný vzestup a pád čínské burzy záměrný a řízený v rámci příprav vedení země na horší časy. Pravděpodobnější je přece jen první varianta. Je ovšem jasné, že z čínského akciového Klondiku se na dlouho stává spíše Jílové.

Autor je publicista


Čtěte také:

Čínská záchrana akciového trhu podrazila jüan

Omezení prodejů čínským burzám pomohlo, akciové indexy prudce posílily

Čínský trh zachvátila panika, akcie klesly na čtyřměsíční minimum

Přefouknutá bublina. Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít