Číňanům o Evropu zatím nejde

17. ledna 2011, 14:32 - Adam Junek
17. ledna 2011, 14:32

...Petrem Hýlem

Peníze českému školství nechybí, tvrdí Petr Hýl, zakladatel vzdělávací společnosti HYL a výkonný ředitel China Investment Forum. „Školství chybí tlak na kvalitu vzdělání. Učitelé nemusejí za celou svou kariéru absolvovat takřka jediné školení, nemusejí se rozvíjet a růst,“ pokračuje v kritice českého systému. Jako znalec čínských poměrů ale doplňuje, že Číňané jsou zvyklí pouze se biflovat, a pro praxi jsou pak těžko použitelní. „Tyto kompetence českým dětem nechybějí,“ říká.

EURO: Máte firmu na vzdělávání a zároveň se angažujete v Číně. Jak jsou na tom české a čínské děti z hlediska jejich funkční gramotnosti? HÝL: Čínský vzdělávací systém se zakládá na biflování. V prezentaci znalostí a testování čínští žáci excelují, což potvrdilo i loňské celosvětové srovnání OECD. Čínské školy však postrádají interakci, tvůrčí vyučovací metody, rozvoj kritického myšlení a diskusi. V těchto kompetencích jsou české děti připraveny lépe. Zadat samostatnou práci absolventovi čínské školy ztrácí smysl, protože si s největší pravděpodobností s úkolem neporadí. O tom jsme se přesvědčili, když jsme v naší čínské pobočce zaměstnali stážisty z univerzit. Na druhé straně jsou Číňané zvyklí tvrdě na sobě pracovat, mají zájem o vzdělávání a jsou nadšeni pro svůj vlastní rozvoj.

EURO: Studoval jste na řadě zahraničních univerzit. Co si myslíte o českém školství? Chybějí mu peníze, nebo jsou jen špatně rozdělovány? HÝL: Peníze českému školství nechybějí. Chybí mu tlak na kvalitu vzdělávání. Kraje nesnižují počet středních škol a učitelů, i když klesá počet uchazečů. Školy, které byly před patnácti lety elitní, přijímají bez zkoušek. Učitelé se nemusejí dále vzdělávat. Přebytek vysokých škol tiskne diplomy jak na běžícím pásu. Mnoho projektů ze strukturálních fondů je nastaveno tak, aby spálily evropské peníze bez smysluplného cíle a měření výsledků. Aktuálně běžícímu programu EU Peníze školám za 4,5 miliardy korun opět hrozí, že bude spotřebován na odměny vyučujícím a často nepotřebnou výpočetní techniku. Vysokým školám chybí propojení se soukromým sektorem. Když jsem studoval na Harvardu, v Leidenu či v Uppsale, propojení se světem za branami kampusu bylo intenzivní. Učili jsme se, jak hledat nové nápady a řešení pro problémy reálného světa. Zpětná vazba od manažerů a odborníků je pro studenta vysokou přidanou hodnotou.

EURO: Organizoval jste čínské investiční fórum. Jakým českým či středoevropským firmám se v Číně daří? Na co se mají zaměřit podnikatelé, kteří tam chtějí prorazit? HÝL: Z Česka se na tamním trhu ve větší míře daří strojírenským výrobkům, automobilům a finančním službám. Stojí za to, zaměřit se na sektory, které aktuální pětiletka označuje za strategické, což jsou biotechnologie, obnovitelné zdroje, technologie výroby, úspora energie a ochrana životního prostředí, alternativní pohon vozidel, nové materiály a vyspělé IT.

EURO: Které čínské firmy mají naopak největší zájem proniknout na český, potažmo evropský trh? HÝL: Byť je Evropská unie největším obchodním partnerem Číny, prioritním trhem pro expanzi čínských firem není. Své výrobky tlačí více do Asie nebo Latinské Ameriky. Z hlediska prestiže jsou pro ně významnější Spojené státy, kde chtějí své značky vidět přednostně. Loni například otevřel v Portlandu svůj první obchod mimo Asii Li Ning, oficiální značka sportovního oblečení čínských olympioniků. Evropa je pro Číňany lákavá kvůli svým technologiím. Očekává se, že počet akvizic poroste v příštích letech strmě a že případ Volva je první vlaštovkou.

EURO: Na fóru se objevili i zástupci čínských médií. Novináře přijal i prezident Klaus. Jak vy vnímáte čínská média a novináře? HÝL: Čínská média rozdělme na státní a soukromá. Je mezi nimi velký rozdíl. Soukromá jsou výrazně liberálnější. Čínskou vládu denně kritizují, pouštějí se do investigativní novinařiny a odhalují korupci. Státní média prezentují pohled čínské vlády. Také čínští novináři jsou různí. Někteří jsou líní a očekávají, že uděláte jejich práci za ně, zajistíte všechny zdroje a zpracujete podklady. Jiní se důsledně připravují, ověřují si informace. Profese je to málo placená, na což si často stěžují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít