Číňanům o Evropu zatím nejde

17. ledna 2011, 14:32 - Adam Junek
17. ledna 2011, 14:32

...Petrem Hýlem

Peníze českému školství nechybí, tvrdí Petr Hýl, zakladatel vzdělávací společnosti HYL a výkonný ředitel China Investment Forum. „Školství chybí tlak na kvalitu vzdělání. Učitelé nemusejí za celou svou kariéru absolvovat takřka jediné školení, nemusejí se rozvíjet a růst,“ pokračuje v kritice českého systému. Jako znalec čínských poměrů ale doplňuje, že Číňané jsou zvyklí pouze se biflovat, a pro praxi jsou pak těžko použitelní. „Tyto kompetence českým dětem nechybějí,“ říká.

EURO: Máte firmu na vzdělávání a zároveň se angažujete v Číně. Jak jsou na tom české a čínské děti z hlediska jejich funkční gramotnosti? HÝL: Čínský vzdělávací systém se zakládá na biflování. V prezentaci znalostí a testování čínští žáci excelují, což potvrdilo i loňské celosvětové srovnání OECD. Čínské školy však postrádají interakci, tvůrčí vyučovací metody, rozvoj kritického myšlení a diskusi. V těchto kompetencích jsou české děti připraveny lépe. Zadat samostatnou práci absolventovi čínské školy ztrácí smysl, protože si s největší pravděpodobností s úkolem neporadí. O tom jsme se přesvědčili, když jsme v naší čínské pobočce zaměstnali stážisty z univerzit. Na druhé straně jsou Číňané zvyklí tvrdě na sobě pracovat, mají zájem o vzdělávání a jsou nadšeni pro svůj vlastní rozvoj.

EURO: Studoval jste na řadě zahraničních univerzit. Co si myslíte o českém školství? Chybějí mu peníze, nebo jsou jen špatně rozdělovány? HÝL: Peníze českému školství nechybějí. Chybí mu tlak na kvalitu vzdělávání. Kraje nesnižují počet středních škol a učitelů, i když klesá počet uchazečů. Školy, které byly před patnácti lety elitní, přijímají bez zkoušek. Učitelé se nemusejí dále vzdělávat. Přebytek vysokých škol tiskne diplomy jak na běžícím pásu. Mnoho projektů ze strukturálních fondů je nastaveno tak, aby spálily evropské peníze bez smysluplného cíle a měření výsledků. Aktuálně běžícímu programu EU Peníze školám za 4,5 miliardy korun opět hrozí, že bude spotřebován na odměny vyučujícím a často nepotřebnou výpočetní techniku. Vysokým školám chybí propojení se soukromým sektorem. Když jsem studoval na Harvardu, v Leidenu či v Uppsale, propojení se světem za branami kampusu bylo intenzivní. Učili jsme se, jak hledat nové nápady a řešení pro problémy reálného světa. Zpětná vazba od manažerů a odborníků je pro studenta vysokou přidanou hodnotou.

EURO: Organizoval jste čínské investiční fórum. Jakým českým či středoevropským firmám se v Číně daří? Na co se mají zaměřit podnikatelé, kteří tam chtějí prorazit? HÝL: Z Česka se na tamním trhu ve větší míře daří strojírenským výrobkům, automobilům a finančním službám. Stojí za to, zaměřit se na sektory, které aktuální pětiletka označuje za strategické, což jsou biotechnologie, obnovitelné zdroje, technologie výroby, úspora energie a ochrana životního prostředí, alternativní pohon vozidel, nové materiály a vyspělé IT.

EURO: Které čínské firmy mají naopak největší zájem proniknout na český, potažmo evropský trh? HÝL: Byť je Evropská unie největším obchodním partnerem Číny, prioritním trhem pro expanzi čínských firem není. Své výrobky tlačí více do Asie nebo Latinské Ameriky. Z hlediska prestiže jsou pro ně významnější Spojené státy, kde chtějí své značky vidět přednostně. Loni například otevřel v Portlandu svůj první obchod mimo Asii Li Ning, oficiální značka sportovního oblečení čínských olympioniků. Evropa je pro Číňany lákavá kvůli svým technologiím. Očekává se, že počet akvizic poroste v příštích letech strmě a že případ Volva je první vlaštovkou.

EURO: Na fóru se objevili i zástupci čínských médií. Novináře přijal i prezident Klaus. Jak vy vnímáte čínská média a novináře? HÝL: Čínská média rozdělme na státní a soukromá. Je mezi nimi velký rozdíl. Soukromá jsou výrazně liberálnější. Čínskou vládu denně kritizují, pouštějí se do investigativní novinařiny a odhalují korupci. Státní média prezentují pohled čínské vlády. Také čínští novináři jsou různí. Někteří jsou líní a očekávají, že uděláte jejich práci za ně, zajistíte všechny zdroje a zpracujete podklady. Jiní se důsledně připravují, ověřují si informace. Profese je to málo placená, na což si často stěžují.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít