Číňanům o Evropu zatím nejde

17. ledna 2011, 14:32 - Adam Junek
17. ledna 2011, 14:32

...Petrem Hýlem

Peníze českému školství nechybí, tvrdí Petr Hýl, zakladatel vzdělávací společnosti HYL a výkonný ředitel China Investment Forum. „Školství chybí tlak na kvalitu vzdělání. Učitelé nemusejí za celou svou kariéru absolvovat takřka jediné školení, nemusejí se rozvíjet a růst,“ pokračuje v kritice českého systému. Jako znalec čínských poměrů ale doplňuje, že Číňané jsou zvyklí pouze se biflovat, a pro praxi jsou pak těžko použitelní. „Tyto kompetence českým dětem nechybějí,“ říká.

EURO: Máte firmu na vzdělávání a zároveň se angažujete v Číně. Jak jsou na tom české a čínské děti z hlediska jejich funkční gramotnosti? HÝL: Čínský vzdělávací systém se zakládá na biflování. V prezentaci znalostí a testování čínští žáci excelují, což potvrdilo i loňské celosvětové srovnání OECD. Čínské školy však postrádají interakci, tvůrčí vyučovací metody, rozvoj kritického myšlení a diskusi. V těchto kompetencích jsou české děti připraveny lépe. Zadat samostatnou práci absolventovi čínské školy ztrácí smysl, protože si s největší pravděpodobností s úkolem neporadí. O tom jsme se přesvědčili, když jsme v naší čínské pobočce zaměstnali stážisty z univerzit. Na druhé straně jsou Číňané zvyklí tvrdě na sobě pracovat, mají zájem o vzdělávání a jsou nadšeni pro svůj vlastní rozvoj.

EURO: Studoval jste na řadě zahraničních univerzit. Co si myslíte o českém školství? Chybějí mu peníze, nebo jsou jen špatně rozdělovány? HÝL: Peníze českému školství nechybějí. Chybí mu tlak na kvalitu vzdělávání. Kraje nesnižují počet středních škol a učitelů, i když klesá počet uchazečů. Školy, které byly před patnácti lety elitní, přijímají bez zkoušek. Učitelé se nemusejí dále vzdělávat. Přebytek vysokých škol tiskne diplomy jak na běžícím pásu. Mnoho projektů ze strukturálních fondů je nastaveno tak, aby spálily evropské peníze bez smysluplného cíle a měření výsledků. Aktuálně běžícímu programu EU Peníze školám za 4,5 miliardy korun opět hrozí, že bude spotřebován na odměny vyučujícím a často nepotřebnou výpočetní techniku. Vysokým školám chybí propojení se soukromým sektorem. Když jsem studoval na Harvardu, v Leidenu či v Uppsale, propojení se světem za branami kampusu bylo intenzivní. Učili jsme se, jak hledat nové nápady a řešení pro problémy reálného světa. Zpětná vazba od manažerů a odborníků je pro studenta vysokou přidanou hodnotou.

EURO: Organizoval jste čínské investiční fórum. Jakým českým či středoevropským firmám se v Číně daří? Na co se mají zaměřit podnikatelé, kteří tam chtějí prorazit? HÝL: Z Česka se na tamním trhu ve větší míře daří strojírenským výrobkům, automobilům a finančním službám. Stojí za to, zaměřit se na sektory, které aktuální pětiletka označuje za strategické, což jsou biotechnologie, obnovitelné zdroje, technologie výroby, úspora energie a ochrana životního prostředí, alternativní pohon vozidel, nové materiály a vyspělé IT.

EURO: Které čínské firmy mají naopak největší zájem proniknout na český, potažmo evropský trh? HÝL: Byť je Evropská unie největším obchodním partnerem Číny, prioritním trhem pro expanzi čínských firem není. Své výrobky tlačí více do Asie nebo Latinské Ameriky. Z hlediska prestiže jsou pro ně významnější Spojené státy, kde chtějí své značky vidět přednostně. Loni například otevřel v Portlandu svůj první obchod mimo Asii Li Ning, oficiální značka sportovního oblečení čínských olympioniků. Evropa je pro Číňany lákavá kvůli svým technologiím. Očekává se, že počet akvizic poroste v příštích letech strmě a že případ Volva je první vlaštovkou.

EURO: Na fóru se objevili i zástupci čínských médií. Novináře přijal i prezident Klaus. Jak vy vnímáte čínská média a novináře? HÝL: Čínská média rozdělme na státní a soukromá. Je mezi nimi velký rozdíl. Soukromá jsou výrazně liberálnější. Čínskou vládu denně kritizují, pouštějí se do investigativní novinařiny a odhalují korupci. Státní média prezentují pohled čínské vlády. Také čínští novináři jsou různí. Někteří jsou líní a očekávají, že uděláte jejich práci za ně, zajistíte všechny zdroje a zpracujete podklady. Jiní se důsledně připravují, ověřují si informace. Profese je to málo placená, na což si často stěžují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít