Čína si utahuje opasek jen pomalu

30. března 2010, 16:15 - Aleš Červinka, vedoucí kanceláře CzechTrade v Šanghaji
30. března 2010, 16:15

Kabinet v Pekingu by nerad riskoval přerušení vládní pomoci čínské ekonomice v čase globální nejistoty. Raději i nadále podporuje sektory, které vyžadují velké množství pracovních sil. Uměle tak vytváří nová pracovní místa.

Autor: Shutterstock

Je důležité si uvědomit, že rok 2010 je kritický pro čínské komunistické vůdce, kteří budou povýšeni do další vládní generace. Tito lídři budou tlačit na pokračování mohutných vládních investic, které budou pumpovány do čínské ekonomiky a zabezpečí tolik žádoucí růst HDP. Minulý rok vláda již tento trik předvedla, aby vládními investicemi a monetární politikou zvýšila svůj ekonomický růst. Stimulační balíček ve výši 586 miliard dolarů (největší na světě co se týče procenta z HDP) byl podpořen specifickou sektorovou politikou a enormní výší poskytnutých bankovních úvěrů.

Za prvních devět měsíců loňského roku vystavily banky v Číně úvěry ve výši téměř 1,4 miliardy dolarů, což byl téměř dvojnásobek cíle, který si stanovila vláda pro celý rok 2009. Růst HDP ve výši osmi procent – číslo, které se zdálo v lednu 2009 jako nereálné – se podařilo dosáhnout, ale nebylo to zadarmo. Podle expertů to znamenalo, že vláda použila zhruba 30 procent celé ekonomiky za rok 2008, aby dosáhla šesti procent nominálního růstu HDP! To rozhodně není dobrá návratnost peněz, které vláda investovala.

Vláda v Pekingu slíbila, že bude v roce 2010 usilovat o flexibilní politiku a striktnější kontrolu růstu úvěrů a investic. To značí, že si začíná být vědoma těchto hrozeb. Ekonomové očekávají postupné přiškrcování politiky, ale s žádnou převratnou změnou v monetární politice minimálně do poloviny roku 2010 nepočítají. Přání „utáhnout si opasky“ by mohlo být podpořeno hrozbou inflace. Čínský zákaznický cenový index vzrostl v listopadu 2009 o 0,6 procenta, což znamená ukončení deseti měsíců trvalého poklesu spotřebitelských cen v řadě.

Zvyšování cen komodit jako je uhlí se podle očekávání projeví ve zvýšení tlaku na ceny pro výrobce a pro zákazníky. To by mohlo rovněž vést i ke zpoždění tolik potřebných reforem v některých sektorech ekonomiky. Čínská vláda se tak bude zdráhat zvýšit ceny elektřiny pro domácnosti, protože by to negativně ovlivnilo výši inflace. Výrobci elektřiny však nebudou jediní, jichž se dotkne zvyšování vstupních nákladů kvůli zvyšování cen komodit. Vlivem tvrdé konkurence v mnoha průmyslových odvětvích budou firmy nuceny absorbovat vyšší vstupní náklady, než aby je přenesly na koncové zákazníky.

Firmy se zadlužily při rychlé expanzi

Dokonce i pokud se inflace a zvyšování vstupních cen ukážou jako relativně neškodné, vláda v Pekingu bude posléze potřebovat zarazit vládní investice a mezitím rovněž omezit likviditu.

Existuje zde riziko spojené s tlakem na firmy, které se hluboce zadlužily při financování své expanze. Zatímco velké státní firmy mají šanci refinancovat svůj dluh za mnohem výhodnějších podmínek, zvýšení úrokových sazeb by mohlo být bolestné pro mnoho odvětví. Vláda v Pekingu proto v prosinci nařídila velkým čínským bankám zvýšit jejich podíl kapitálu na riziku z osmi na jedenáct procent.

Nicméně stejně tak jako loni vlivem finanční krize zkolaboval čínský export, vývoj Číny v roce 2010 bude záviset na stavu globálního oživení. Podle mnohých názorů však ekonomická síla Číny zůstane i nadále velká, byť to nebude pro centrální vládu v Pekingu určitě snadné.

Kancelář CzechTrade v Šanghaji: shanghai@czechtrade.cz, www.czechtrade-china.cn

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít