Čím nový zákoník dráždí podnikatele?

21. listopadu 2005, 00:00 - (dr)
21. listopadu 2005, 00:00

ZÁKONÍK PRÁCE Nesrozumitelný, nepřehledný, nedostatečné uvolnění pracovněprávních vztahů. Tak nejčastěji zástupci podnikatelů charakterizují předložený nový zákoník práce. Zdá se však, že jeho přijetí již ovlivnit nedokážou. Proti návrhu nového zákoníku práce podnikatelé protestovali od samého začátku.

ZÁKONÍK PRÁCE Nesrozumitelný, nepřehledný, nedostatečné uvolnění pracovněprávních vztahů. Tak nejčastěji zástupci podnikatelů charakterizují předložený nový zákoník práce. Zdá se však, že jeho přijetí již ovlivnit nedokážou. Proti návrhu nového zákoníku práce podnikatelé protestovali od samého začátku. Smířit se s ním nechtějí ani nyní, kdy je jeho schválení prakticky jisté. Mezi hlavní odpůrce předložené úpravy se zařadila Hospodářská komora ČR. Její prezident Jaromír Drábek vyzval začátkem září předsedu vlády Jiřího Paroubka, aby návrh zákoníku práce nechal přepracovat. Stejná výzva pak byla adresována také ostatním členům vlády. „Považoval bych osobně za velmi nešťastné, kdyby se ukvapeným přijetím nekvalitního návrhu opakovala situace, která vznikla například při přijímání nového zákona o dani z přidané hodnoty či takzvané účtenkové novely, kdy k nekvalitně zpracovaným a narychlo schváleným zákonům musí být přijímány opravné novely,“ vzkazuje Drábek vládě. Hlavní důvody, proč podnikatelé nesouhlasí s předloženou úpravou, spatřuje prezident komory v tom, že návrh nenaplňuje zásadu „co zákon nezakazuje, je dovoleno“. Rovněž neuvolňuje pracovněprávní vztahy tak, aby jejich hlavní podoba spočívala na dohodě mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, popřípadě odborovou organizací. NESROZUMITELNÝ A NEPŘEHLEDNÝ

„Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů této země. Podle hospodářské komory by proto mělo jít o srozumitelnou právní normu, v níž se bude orientovat průměrný zaměstnavatel i průměrný zaměstnanec, nikoli pouze právník. Text předloženého návrhu je ale velmi obsáhlý, nepřehledný, s řadou vzájemných vazeb, které běžný uživatel nemůže zachytit,“ vytýká Drábek navrhované novele. Na nesrozumitelnost legislativy si přitom podnikatelé v Česku stěžují už dlouhá léta. Zatím marně.

Podle prezidenta hospodářské komory nová norma utrpěla i tím, že nejdříve nevznikl věcný záměr zákona. Předkladatel místo toho vytvořil rovnou paragrafové znění. „Navíc nebyly v rozporu s legislativními pravidly vlády projednány připomínky Hospodářské komory České republiky,“ dodává Drábek.

**SEŠNĚROVANÁ VOLNOST

K nejhlasitějším odpůrcům předkládaného znění zákoníku práce se také přidal Svaz průmyslu a dopravy ČR. Ředitelka zaměstnavatelské sekce svazu Jitka Hejduková pro internetový server Měšec.cz uvedla, že nejde o nový zákoník práce, který by byl stručný, přehledný a srozumitelný. Jedná se prý pouze o úplné znění již existujících pracovněprávních úprav.

Nová norma tak vlastně konzervuje dnešní stav, komplikuje pracovněprávní vztahy a zvyšuje finanční náklady jednotlivých zaměstnavatelů. Podle Hejdukové jde hlavně o zachování stávající ochrany zaměstnanců a postavení odborových organizací.

„Jaká je ve skutečnosti smluvní volnost stran, když se v 395 paragrafech nového zákoníku ukládá zaměstnavatelům přes 400 povinností? Jaká je smluvní volnost pro dojednávání konkrétních podmínek výkonu práce mezi smluvními partnery, když za ně vše podstatné podrobně řeší jediným správným způsobem zákon?“ ptá se Hejduková.

Postavení odborů je podle jejího názoru nutné vnímat podle jejich skutečné dnešní síly. Předložený návrh však přebírá mantinely z šedesátých let, kdy byl odborářem téměř každý. „Členská základna ani skutečný vliv odborů se neposílí zákonem, pokud budou nadále bez ohledu na počet odborově organizovaných jednat odbory za všechny,“ dodává Hejduková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít