Čím nový zákoník dráždí podnikatele?

21. listopadu 2005, 00:00 - (dr)
21. listopadu 2005, 00:00

ZÁKONÍK PRÁCE Nesrozumitelný, nepřehledný, nedostatečné uvolnění pracovněprávních vztahů. Tak nejčastěji zástupci podnikatelů charakterizují předložený nový zákoník práce. Zdá se však, že jeho přijetí již ovlivnit nedokážou. Proti návrhu nového zákoníku práce podnikatelé protestovali od samého začátku.

ZÁKONÍK PRÁCE Nesrozumitelný, nepřehledný, nedostatečné uvolnění pracovněprávních vztahů. Tak nejčastěji zástupci podnikatelů charakterizují předložený nový zákoník práce. Zdá se však, že jeho přijetí již ovlivnit nedokážou. Proti návrhu nového zákoníku práce podnikatelé protestovali od samého začátku. Smířit se s ním nechtějí ani nyní, kdy je jeho schválení prakticky jisté. Mezi hlavní odpůrce předložené úpravy se zařadila Hospodářská komora ČR. Její prezident Jaromír Drábek vyzval začátkem září předsedu vlády Jiřího Paroubka, aby návrh zákoníku práce nechal přepracovat. Stejná výzva pak byla adresována také ostatním členům vlády. „Považoval bych osobně za velmi nešťastné, kdyby se ukvapeným přijetím nekvalitního návrhu opakovala situace, která vznikla například při přijímání nového zákona o dani z přidané hodnoty či takzvané účtenkové novely, kdy k nekvalitně zpracovaným a narychlo schváleným zákonům musí být přijímány opravné novely,“ vzkazuje Drábek vládě. Hlavní důvody, proč podnikatelé nesouhlasí s předloženou úpravou, spatřuje prezident komory v tom, že návrh nenaplňuje zásadu „co zákon nezakazuje, je dovoleno“. Rovněž neuvolňuje pracovněprávní vztahy tak, aby jejich hlavní podoba spočívala na dohodě mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, popřípadě odborovou organizací. NESROZUMITELNÝ A NEPŘEHLEDNÝ

„Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů této země. Podle hospodářské komory by proto mělo jít o srozumitelnou právní normu, v níž se bude orientovat průměrný zaměstnavatel i průměrný zaměstnanec, nikoli pouze právník. Text předloženého návrhu je ale velmi obsáhlý, nepřehledný, s řadou vzájemných vazeb, které běžný uživatel nemůže zachytit,“ vytýká Drábek navrhované novele. Na nesrozumitelnost legislativy si přitom podnikatelé v Česku stěžují už dlouhá léta. Zatím marně.

Podle prezidenta hospodářské komory nová norma utrpěla i tím, že nejdříve nevznikl věcný záměr zákona. Předkladatel místo toho vytvořil rovnou paragrafové znění. „Navíc nebyly v rozporu s legislativními pravidly vlády projednány připomínky Hospodářské komory České republiky,“ dodává Drábek.

**SEŠNĚROVANÁ VOLNOST

K nejhlasitějším odpůrcům předkládaného znění zákoníku práce se také přidal Svaz průmyslu a dopravy ČR. Ředitelka zaměstnavatelské sekce svazu Jitka Hejduková pro internetový server Měšec.cz uvedla, že nejde o nový zákoník práce, který by byl stručný, přehledný a srozumitelný. Jedná se prý pouze o úplné znění již existujících pracovněprávních úprav.

Nová norma tak vlastně konzervuje dnešní stav, komplikuje pracovněprávní vztahy a zvyšuje finanční náklady jednotlivých zaměstnavatelů. Podle Hejdukové jde hlavně o zachování stávající ochrany zaměstnanců a postavení odborových organizací.

„Jaká je ve skutečnosti smluvní volnost stran, když se v 395 paragrafech nového zákoníku ukládá zaměstnavatelům přes 400 povinností? Jaká je smluvní volnost pro dojednávání konkrétních podmínek výkonu práce mezi smluvními partnery, když za ně vše podstatné podrobně řeší jediným správným způsobem zákon?“ ptá se Hejduková.

Postavení odborů je podle jejího názoru nutné vnímat podle jejich skutečné dnešní síly. Předložený návrh však přebírá mantinely z šedesátých let, kdy byl odborářem téměř každý. „Členská základna ani skutečný vliv odborů se neposílí zákonem, pokud budou nadále bez ohledu na počet odborově organizovaných jednat odbory za všechny,“ dodává Hejduková.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít