Čím dřív, tím výhodněji

17. září 2007, 10:52 - Tomáš Skřivánek
17. září 2007, 10:52

Krize úvěrů na bydlení v České republice nehrozí

Když se dnes zadá do internetového vyhledávače slovo „hypotéka“, výsledkem je téměř 300 tisíc odkazů. Pro porovnání – jiné finanční produkty, jako jsou například platební karty nebo běžné účty, nedosahují ani polovičních hodnot. Hypoteční úvěr je v současnosti bez nadsázky nejčastěji skloňovaným finančním termínem. V úvahách lidí figuruje hypotéka spolu se stavebním spořením jako hlavní způsob jak financovat byt či dům.

Desítky procent ročně.

Velký zájem o hypoteční úvěry potvrzují také aktuální statistiky. Trh s hypotečními úvěry roste každým rokem rekordním tempem – o desítky procent. V letošním roce se očekává nárůst okolo 40 procent oproti roku loňskému, což představuje objem poskytnutých hypoték ve výši kolem 150 miliard. Zájem o hypotéky neutuchá ani přes rostoucí úrokové sazby. V srpnu ČNB zvýšila repo sazbu, od které se odvíjí výše úrokových sazeb na mezibankovním finančním a kapitálovém trhu, na 3,25 procenta. Letos se jedná již o třetí zvýšení. Úrokové sazby v ČR se začínají pomalu přibližovat těm obvyklým v zemích EU. Stále jsou však v rámci EU nejnižší. Konkrétně zhruba o třičtvrtě procentního bodu nižší, než kolik činí průměr v EU, a o 1,75 procenta nižší než v USA, kde je hypoteční trh považován za nejvyspělejší. Hlavní příčiny hypotečního boomu jsou všeobecně známy. Patří mezi ně rostoucí příjmy obyvatel, stále relativně nízké úrokové sazby, ale i očekávané zdražení stavebních prací a hypoték od příštího roku, dané přijatými opatřeními v rámci daňové reformy. Dojde totiž ke zvýšení DPH u stavebních prací a zdanění od daní dosud osvobozených hypotečních zástavních listů, kterými některé banky hypoteční úvěry financují.

„Husákovy děti“ chtějí bydlet ve svém.

Dalším faktorem enormního zájmu o hypotéky je skutečnost, že bydlení si nyní pořizují silné populační ročníky ze 70. let. Určitou roli hraje i měnící se přístup k hypotékám. Zatímco ještě před pár lety se řada lidí obávala dlouhodobého závazku, dnes je pořízení bydlení na hypotéku považováno za naprosto standardní způsob. Červen letošního roku byl historicky nejlepší, co se týče objemu poskytnutých hypoték. Banky poskytly hypotéky v celkovém objemu 19 miliard korun.

Vývoj jako v USA nehrozí.

Situace v USA je s Českem nesrovnatelná. Hypotéky, kterých se nesplácení vedoucí ke krizi několika hypotečních bank v USA týkalo, jsou úplně jiného charakteru než ty, které známe z ČR. Hlavní rozdíly jsou následující. Hypoteční bankéři v některých amerických bankách s klienty uzavírali úvěry za podmínek, které pro ně byly často hraniční, zejména pokud jde o výši splátek. Potom i nevelký růst úrokových sazeb vedoucí ke zvýšení měsíčních výdajů klientů způsobil, že tito nebyli schopni dostát svým pravidelným závazkům. Dalším faktorem negativního vývoje na americkém hypotečním trhu bylo neobezřetné poskytování hypoték rizikovým skupinám klientů (lidem bez dostatečných či pravidelných příjmů či lidem se špatnou úvěrovou historií) a za výrazně vyšších úrokových sazeb. Celkově se ale mnohdy zveličovaný problém hypotečního trhu v USA týká pouze tří amerických států. Pokud bychom tyto tři státy nepočítali, míra úvěrové delikvence by byla v USA naopak na dlouhodobém minimu.

Zdražování bude pokračovat.

Mírný růst úrokových sazeb očekávají analytici i nadále. Spolu s tím bude pravděpodobně docházet také ke zdražování hypoték, i když silné konkurenční prostředí zřejmě donutí banky částečně promítnout růst sazeb do svých marží. Nadále můžeme očekávat řadu speciálních nabídek v podobě slev na poplatcích, akčních úrokových sazeb a také zlepšování poskytovaných služeb. Klienti se mohou těšit na další produktové novinky a zrychlení procesu sjednání hypotéky. Již nyní se některé banky snaží přenést část prodejního procesu na internet. Očekáváme, že rok 2008 bude z pohledu hypoték také velmi úspěšný, avšak růst by neměl být již tak výrazný jako v letech 2006 a 2007. Odhadovaný objem poskytnutých hypotečních úvěrů pro příští rok se pohybuje kolem 175 miliard korun. Úrokové sazby budou pravděpodobně vyšší, úvěry dražší a trh nasycenější. Získat nové klienty bude pro banky stále obtížnější. Vliv na vývoj trhu hypoték budou mít také politické či legislativní změny. Například s deregulací nájemného by se mohlo snížit tržní nájemné a řada lidí by volila bydlení v nájemním bytě místo pořízení vlastního bydlení. Vývoj může být ale i opačný. I přes určité faktory, které mohou negativně působit na vývoj zájmu o hypotéky v následujících letech, očekáváme nadále růst hypotečního trhu. Ve srovnání s průměrem EU je podíl hypoték v ČR stále mnohem nižší. V roce 2005 zde představoval podíl hypotečních úvěrů k HDP 6,1 procenta, zatímco v EU 15 to bylo 49 procent.

Raději s další fixací.

Předpokládaný, i když mírný růst úrokových sazeb v následujících letech napovídá, že čím dříve si lidé o hypotéku zažádají, tím výhodnější podmínky mohou získat. Jelikož očekáváme přijetí eura zhruba za pět let, s největší pravděpodobností bude vývoj na finančním trhu v České republice stabilní, ale charakterizovaný postupným přibližováním se parametrům typickým v eurozóně. To znamená i stálým mírným zvyšováním úrokových sazeb. Proto se v současnosti vyplatí hypotéka spíše s delší dobou fixace.

Marek Hoskovec Autor je manažerem hypoték GE Money Bank

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít