Chystané změny v hlášení Intrastat

15. prosince 2008, 00:00 - Petr Kučera
15. prosince 2008, 00:00

Změní se od nového roku limity pro podávání výkazů Instrastat?

Zaslechla jsem také něco o povinném elektronickém podávání výkazů. Můžete, prosím, přinést podrobnosti?

Marie Váchová

Na základě novelizace vyhlášky č. 201/2005 Sb., o statistice a způsobu sdělování údajů mezi Českou republikou a ostatními členskými státy Evropských společenství se mění obsah a způsob hlášení Intrastat podávaných za leden 2009 a následující období.

Mezi hlavní změny patří:

1. Výkazy obsahující více než 15 řádků musí být podávány elektronicky. Elektronický přenos dat lze uskutečnit pomocí aplikací IDES, InstatOnline, InstatImport nebo přes Portál veřejné správy (PVS). Popis a technické podmínky aplikací jsou zveřejněny na webových stránkách celní správy. Společnosti, kterých se to týká a které doposud vykazovaly Intrastat pomocí tiskopisů, se musejí nejpozději v lednu 2009 pro účely elektronického podávání hlášení Intrastat zaregistrovat u příslušného celního úřadu.

2. Hlášení v papírové formě budou podávána na nových tiskopisech. Staré tiskopisy mohou být využívány do 31. prosince 2010 za předpokladu, že budou vyplněny ve smyslu novely citované vyhlášky.

3. Limit pro vykazování, po jehož dosažení vzniká povinnost podávat hlášení Intrastat, se mění na osm milionů korun pro oba směry. Zpravodajská jednotka, která v roce 2008 překročila limity stanovené pro rok 2008, to je pro přijetí dva miliony korun a pro odeslání čtyři miliony korun, musí pokračovat ve vykazování i v roce 2009. Pokud v roce 2009 dosáhne stanovený limit pro jeden směr vykazování osm milionů, bude pokračovat ve vykazování i v roce následujícím. Pokud limitu v roce 2009 nedosáhne, končí pro ni povinnost podáním výkazu za prosinec 2009.

4. Pro zboží dodávané s montáží se jako fakturovaná částka nově vykazuje pouze cena zboží bez hodnoty poskytované práce.

5. Kódy povahy transakcí se rozšiřují na dvě místa a jejich celkový počet vzrůstá na 28. Vyšší počet kódů transakcí je způsoben podrobnějším členěním původních kódů.

6. Kódy dodacích podmínek Incoterms byly sloučeny do skupin, které jsou označeny jednomístným kódem v závislosti na tom, kdo (zda prodávající nebo kupující), případně do jakého místa, hradí náklady na dopravu zboží. Nové kódy jsou označeny písmeny K, L, M a N.

Závěrem upozorňujeme, že také v celním tarifu dojde od 1. ledna 2009 ke změnám, a je tedy nutné provést kontrolu doposud používaných sazebních čísel.

Hana Krausová, Hana Kiesswetterová PriceWaterhouseCoopers ČR

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít